Р Е Ш Е Н И Е № 393
гр. Нови пазар, 29.12.2015 г.
В И М Е Т О Н А
Н А Р О Д А
Районен съд Нови пазар в публичното съдебно заседание на двадесет и девети декември през две хиляди и петнадесета година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: ПЕТИНА НИКОЛОВА
при секретаря Д.С., като разгледа докладваното от съдия П. Николова гражданско дело № 1166 по описа за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид:
Производството е
по реда на Глава 26 от ГПК. Предявен
е иск за развод на основание чл. 50 от СК.
Делото е образувано по искова молба, подадена от адв. Г.Д. от ВАК, в качеството й на пълномощник на М.С.И. с ЕГН ********** ***, с която се иска съдът да прекрати сключения между ищцата и ответника М.Г..
М.С.И. твърди, че с ответника М.Г.И. са сключили граждански брак на *** г. в с. Н.. От брака си имали родени четири деца към настоящият момент пълнолетни. Твърди, че през годините на съвместното им съжителство, ответникът системно е упражнявал физически и психически тормоз върху нея и често употребявал алкохол, което рефлектирало на отношенията им. Децата им били големи, и ищцата искала да помисли за себе си. Бракът им бил изчерпан от съдържание, не поддържали никакви контакти по между си и съществувал формално.
В предоставения на ответника срок за отговор е постъпил такъв от негов процесуален представител. В отговора се навеждат възражения относно изложените в исковата молба факти и обстоятелства. Твърдят се други факти и обстоятелства и се иска постановяване на решение, с което съдът да прекрати сключения между страните граждански брак, но по вина на ищцата. По същество изложеното в отговора представлява насрещен иск за развод по вина на другата страна – излага се различна от твърдяната в исковата молба фактическа обстановка и се иска постановяване на различен резултат, а не просто отхвърляне на иска.
Междувременно в
съдебното заседание, насрочено за произнасяне относно привременни мерки за
ползване на семейното жилище, съпрузите заявяват, че са постигнали споразумение
и молят съдът да прекрати гражданския им брак по взаимно съгласие, съобразно
клаузите в споразумението, като са постигнали съгласие по всички лични и
имуществени отношения между тях. В съдебно заседание същите поддържат молбата
за развод и желаят бракът им да бъде прекратен съобразно клаузите на
постигнатото между тях споразумение. С определение от съдебно заседание от
29.12.2015г. съдът е преминал към производство за развод по взаимно съгласие на
основание чл. 321, ал. 5 от ГПК.
Като съобрази всички посочени по делото
доказателства, съдът счете за установено от фактическа и правна страна
следното:
Видно е от представеното по делото удостоверение за сключен граждански брак от *** г., издадено въз основа на акт за сключен граждански брак № 0006/*** г. на Община Н., че страните са законни съпрузи, сключили гражданския си брак на същата дата в с. Н.. Установено е по делото, че родените по време на брака деца са пълнолетни към момента. Поради това, по отношение на това, съдът няма да се произнася.
Съобразявайки така установените факти и изявленията им в съдебно заседание, съдържащи желание за прекратяване на брака, съдът констатира, че желанието на съпрузите за развод е сериозно и непоколебимо. Очевидно запазването на брака им е неоправдано от тяхна гледна точка, а и на обществото. Поради това и, че същият представлява нежелано от тях обстоятелство, съдът намира, че следва да постанови прекратяването му по взаимно съгласие, без да издирва мотивите на страните за развода.
Съдът констатира, че така представеното в съдебно заседание, споразумение не противоречи на закона и на морала, поради което счита, че като такова, споразумението следва да бъде одобрено от съда.
Съобразно сключеното споразумение, освен въпросите на страните, съдът следва да постанови, че семейните жилища на страните, находящи в с. Н., община Н., ул. „Г. С ***” № 20, както и жилището в гр. Д., апартамент № 20, находящ се в гр. Д., кв. ***, ул. *** бл.5, вх. Б семейна имуществена общност, се предоставят за ползване на ищцата М.С., а на ответника М.Г.И. да бъде предоставено за ползване жилището в гр. Д., ул. „***” № 6.
Страните след прекратяването на брака не дължат издръжка помежду си. Също така следва да се произнесе и относно възстановяване на предбрачното фамилно име на ищцата – В.. Тъй като страните нямат претенции един към друг относно движими вещи, то по този въпрос съдът също не следва да се произнася.
По отношение на дължимата държавна такса: Съдът определя окончателна държавна такса при постановяване на съдебното решение в размер на 40 лева, които следва да бъдат заплатени поравно от страните.
Предвид гореизложеното съдът
Р Е Ш
И :
ПРЕКРАТЯВА гражданския брак между М.С.И., с ЕГН **********,*** и М.Г.И. , с ЕГН **********,***, който брак е сключен на *** г. в с. Н., общ. Н. обл. Ш., за което е съставен акт за граждански брак № 0006/*** г. на Община Ш., ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ.
ОДОБРЯВА сключеното между страните
споразумение както следва:
ПОСТАНОВЯВА, че молителите НЕ ДЪЛЖАТ ИЗДРЪЖКА ПОМЕЖДУ СИ.
ВЪЗСТАНОВЯВА предбрачното фамилно име на ищцата – В..
ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в с. Н., общ. Н., обл. Ш., ул.”Г. С. ***” № 20, както и жилището в гр. Д., апартамент № 20, находящ се в гр. Д., кв. ***, ул. *** бл.5, вх. Б на ищцата М.С.И. с ЕГН **********.
ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо гр. Д., ул. „***” № 6 на ответника М.Г.И. , С ЕГН **********
ОСЪЖДА М.С.И., с ЕГН **********,*** да заплати по сметка на НпРС част от определената окончателна държавна такса в размер на 20 лв /двадесет лева/.
ОСЪЖДА М.Г.И. , с ЕГН **********,***, да заплати допълнителна държавна такса по сметка на НпРС част от определената окончателна държавна такса в размер на 20 лв /двадесет лева/.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: / П /
/Петина Николова/