Решение по дело №188/2010 на Районен съд - Тутракан

Номер на акта: 190
Дата: 5 август 2010 г. (в сила от 18 ноември 2010 г.)
Съдия: Спас Маринов Стефанов
Дело: 20103430200188
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юли 2010 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

190

 

05.08.2009 год., гр. Тутракан

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Районен съд  гр. Тутракан, наказателна колегия, в открито съдебно заседание на втори август, две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Спас Стефанов

 

при секретаря А.З. и с участието на прокурора П.А. , след като разгледа докладваното от районния съдия АНД № 188/2010 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXVIII от НПК

 

В Районен съд гр. Тутракан е постъпило постановление на Районна прокуратура гр. Тутракан с предложение за освобождаване от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК на А.Е.Х. ***.

Съдът, след като разгледа делото в рамките на фактическите положения посочени в Постановлението – предложение по чл.78а от НК на Районна прокуратура гр. Тутракан, намира, че са налице основанията за прилагане на посочения член от Наказателния кодекс.

Подсъдимият А.Х. е роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан. Живее в гр. **** А. ет. 1 ап. 2, ЕЕН **********.

Св. П.П. бил собственик на хотел-ресторант „Палермо" с административен адрес ***. През периода м. януари  м. февруари 2010 год. той публикувал  в Интернет обява за свободно работно място за длъжността „готвач" в хотел-ресторант „Палермо" в гр. Тутракан. За връзка с желаещите да заемат работното място, в обявата бил изписан и телефонен номер на който кандидатите можели да се свържат със св. П..

През м. февруари 2010 год. подсъдимият А.Х. прочел обявата на св. П. в Интернет, осъществил връзка по телефона със свидетеля и изявил желание да заеме свободното работно място. Около седмица по-късно подсъдимият пристигнал в гр. Тутракан и бил назначен от св. П. на длъжността „готвач" в ресторант „Палермо". В продължение на четири дни през м. февруари 2010 год. подсъдимият Х. изпълнявал задълженията на готвач в ресторант „Палермо", като трудовото правоотношение все още не било регламентирано с писмен трудов договор.

Св. П. преценил, че подсъдимият Х. не изпълнявал добре трудовите си задължения и решил да го освободи от работа.

Подсъдимият бил уведомен устно от св. П. за намерението си да прекрати трудовите им взаимоотношения. За  дните, през   които  бил   на работа подсъдимият получил от  св. П. възнаграждение в размер на 40 лв. Непосредствено след това подсъдимият Х. ***. Той считал, че несправедливо бил освободен от работа и че възнаграждението от 40 лв. за положения от него труд било недостатъчно.

На 20.03.2009 год. в гр. Никопол подсъдимият Х. се срещнал със свои приятели и компанията се почерпила с алкохол. Под влияние на алкохолното опиянение той решил да си отмъсти на св. П..

На 20.03.2009 год., в 20.09 часа подсъдимият Х. изпратил на бившия си работодател св. П., кратко съобщение (SМS) от мобилния си телефон с абонаментен номер ****. Съобщението било със заплашително съдържание и гласяло: „V restoravta ti ima vzrivno ustroystvo, koeto e nasro4eno da se vzrivi v 21.00 /В ресторанта ти има взривно устройство, което е насрочено да се взриви в 21.00/.

На горепосочените час и дата /20,09 часа на 20.03.2009 г./ св. П. получил на мобилния си телефон с абонаментен номер 0889 303 000 краткото съобщение (SМS) със заплашително съдържание.

Св. П. веднага отишъл в залата на ресторант „Палермо" и там установил, че имало около 50-60 клиенти. Той силно се притеснил за живота и здравето им. Обадил се на номера, от който получил заплашителното съобщение. На позвъняването му отговорил мъжки глас. Св. П. попитал непознатия мъж какво е имал предвид с изпратеното съобщение, а последният отговорил: „Изчакай до 21.00 и ще видиш", след което прекъснал връзката.

Св. П. съобщил в РУП гр. Тутракан за изпратеното му заплашително съобщение. Бил сформиран екип от служители на управлението, който претърсил помещенията на ресторанта, хотела и местността около тях, но взривно устройство не било открито.

В хода на досъдебното производство бил извършен оглед на веществено доказателство - мобилен телефон марка „NОКIА" модел 6300. От огледа е било видно, че на 20.03.2010 год. в 20.09 часа на този телефон, с абонаментен номер 0889 303000, е получено кратко съобщение (SМS) със заплашително съдържание, съобщаващо за поставено взривно устройство в заведение за обществено хранене.

От огледа е видно също, че съобщението със заплашително съдържание е изпратено от номер ****

На 12.05.2010 година бил извършен друг оглед на веществено доказателство с обект ­на изследване SIМ карта, предадена с протокол за доброволно предаване от подсъдимия Х. за нуждите на разследването. В резулта на извършения оглед се установило, че абонаментният номер на SIМ картата, предадена от подсъдимия Х. е ****

От така установената при разследването фактическа обстановка е видно, че с деянието си подсъдимия А.Х. от обективна страна е осъществил престъпление по смисъла на чл. 326 от НК.

Подсъдимият е осъществил престъплението от субективна страна с пряк умисъл. Той е съзнавал обществената опасност на деянието си, желаел е настъпването на обществено-опасните последици и е извършил всичко зависещо от него, за да настъпят те.

След като прецени обстоятелствата, че подсъдимият не е осъждан за престъпления от общ характер, не е освобождаван до сега от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, за извършеното престъпление е предвидено наказание “лишаване от свобода” за срок до 2 години и с деянието не са причинени имуществени вреди, които следва да бъдат възстановени, съдът счита, че са налице предпоставките за прилагане на чл.78а от НК и следва да се приложи цитираната разпоредба.

По отношение на вида на наказанията, съгласно чл.78а от НК, съдът следва да наложи на подсъдимия наказание “глоба”. Представителя на Районна прокуратура отправя искане размерът на същата да бъде към минималния.

Определяйки размера на предвиденото от закона наказание, съдът взе предвид липсата на съпътстващи деянието други вредни последици, оказаното от него съдействие за установяване на обективната истина и критичното му отношение към извършеното, демонстрирано в досъдебното производство.

 

Водим от горните обстоятелства, съдът счита, че на подсъдимия  следва да бъде наложено предвиденото от закона наказание “глоба” в размер на минимума, а именно 1000 лв.

 

Предвид посоченото до тук и на основание чл.414г, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл.78а, ал.1 от НК, съдът

 

Р     Е     Ш     И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия А.Е.Х.,***, живущ ***, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че:

На 20.03.2010 год., в 20.09 часа, в гр. Тутракан, обл. Силистра, предавал по телефон – от собствения си телефонен номер 0876 228 999 до мобилен телефон с номер 0889 303 000, ползван от П.А. П. от гр. Тутракан, заблуждаващ сигнал за тревога – текстово съобщение за поставено взривно устройство в хотел-ресторант „Палермо” в гр. Тутракан с час на задействане 21.00 часа на 20.03.3010 год., с което е осъществил престъпление по чл. 326 от НК, като на основание чл. 78а от  НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание „глоба” в размер на  ХИЛЯДА ЛЕВА.

 

                      

Решението подлежи на проверка чрез частна жалба или протест пред Окръжен съд гр. Силистра в петнадесетдневен срок от получаване съобщението за изготвянето му.

 

                                      

                                   РАЙОНЕНСЪДИЯ:________________  

                                                                           /С. Стефанов/