Разпореждане по дело №347/2018 на Районен съд - Елена

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2019 г.
Съдия: Пейо Иванов Приходков
Дело: 20184130100347
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

гр. Елена, 11.02.2019 г.

 

 

         Е Л Е Н С К И Я Т районен съд в разпоредително заседание на единадесети февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                      Председател: Пейо Приходков

като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 347 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Подадена е искова молба с приложения, допълнителна молба с приложение и допълнителна молба от П.С.М. *** против К.Г.Д. ***.

         Съдът извърши проверка на исковата молба с приложенията, допълнителната молба с приложението и допълнителната молба по реда на чл. 129 от ГПК, при която намира, че същите отговарят на изискванията на чл. 127 и чл. 128 от ГПК. По реда на чл. 130 от ГПК се констатира, че предявения иск е допустим.

         С оглед гореизложеното, съдът

 

Р А З П О Р Е Ж Д А:

                                                                   

         Да се изпрати препис от исковата молба с приложенията, допълнителната молба с приложението и допълнителната молба на ответника К.Г.Д. ***.

         На осн. чл. 131, ал. 1 от ГПК указва и предоставя възможност на ответника да подаде писмен отговор на депозираните искова молба с приложения, допълнителна молба с приложение и допълнителна молба в едномесечен срок от получаването им с настоящото разпореждане.

         На осн. чл. 131, ал. 2 от ГПК указва на ответника, че писменият отговор трябва да съдържа: 1. Посочване на съда и номера на делото; 2. Името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива; 3. Становище по допустимостта и основателността на иска; 4. Становище по обстоятелствата, на които се основава искът; 5. Възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; 6. Подпис на лицето, което подава отговора.

         На осн. чл. 131, ал. 3 от ГПК указва на ответника, че в отговора на исковата молба с приложенията, и 2 бр. справки от ТР е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи всички писмени доказателства, с които разполага.

         На осн. чл. 132 от ГПК указва на ответника, че към отговора на исковата молба с приложенията, допълнителната молба с приложението и допълнителната молба се представят: 1. Пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник; 2. Преписи от отговора и приложенията към него според броя на ищците.

         На осн. чл. 133 от ГПК уведомява ответника, че ако в установения срок не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ или не упражни правата си по чл. 211, ал. 1, чл. 212 и чл. 219 от ГПК, губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

         Уведомява ответника, че: На осн. чл. 40, ал. 1 от ГПК страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Съгласно ал. 2 на чл. 40 от ГПК когато лицата по ал. 1 на чл. 40 ГПК не посочат съдебен адрес, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тази последици те трябва да са предупредени от съда при връчване на първото съобщение. На осн. чл. 41, ал. 1 от ГПК страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Съгласно ал. 2 на чл. 41 от ГПК при неизпълнение на задължението по ал. 1 на чл. 41 ГПК всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тази последици страната трябва да бъде предупредена от съда при връчване на първото съобщение.

         Уведомява ответника, че: На осн. чл. 238, ал. 1 от ГПК ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска. Съгл. чл. 238, ал. 2 от ГПК ответникът може да поиска прекратяване на делото и присъждане на разноски или постановяване на неприсъствено решение срещу ищеца, ако той не се яви в първото заседание по делото, не е взел становище по отговора на исковата молба и не е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие. Ако ищецът предяви отново същия иск, прилага се чл. 232, изречение второ от ГПК. Съгл. чл. 238, ал. 3 от ГПК ако ищецът не е посочил и не е представил доказателства с исковата си молба и ответникът не е подал в срок отговор, и двете страни не се явят в първото заседание по делото, без да са направили искане делото да се гледа в тяхно отсъствие, делото се прекратява.

         Уведомява ответника, че: На осн. чл. 239, ал. 1 от ГПК съдът постановява неприсъствено решение, когато: 1. На страните са указани последиците от неспазването на сроковете за размяна на книжа и от неявяването им в съдебно заседание, и 2. Искът вероятно е основателен с оглед на посочените в исковата молба обстоятелства и представените доказателства или вероятно е неоснователен с оглед на направените възражения и подкрепящите ги доказателства. На осн. чл. 239, ал. 2 от ГПК неприсъственото решение не се мотивира по същество. В него е достатъчно да се укаже, че то се основава на наличието на предпоставките за постановяване на неприсъствено решение. Съгл. чл. 239, ал. 3 от ГПК, когато съдът прецени, че не са налице предпоставките за постановяване на неприсъствено решение, той отхвърля искането с определение и продължава разглеждането на делото. На осн. чл. 239, ал. 4 от ГПК неприсъственото решение не подлежи на обжалване.

         Препис от настоящото разпореждане, ведно с препис от искова молба с приложения, допълнителна молба с приложение и допълнителна молба да се изпратят на ответника.

         Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                               Районен съдия: