Решение по дело №13915/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7814
Дата: 27 октомври 2016 г. (в сила от 27 март 2019 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20141100113915
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 септември 2014 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№………

гр. София, 27.10.2016 г.

 

В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, І ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 10 състав, в публичното заседание на единадесети май през две хиляди и шестнадесета година в състав:

СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЗИСОВА

при секретаря П., като разгледа докладваното от съдията гр.д. №13915 по описа за 2014 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е образувано по искова молба от З.К.Г., с която е предявени срещу З.Л.И. АД както следва:

частичен иск с правно основание чл.226, ал.1 КЗ за сумата от 180000 лв., представляваща обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” за неимуществени вреди от произшествие, осъществено на 11.07.2013 г.

иск с правно основание чл.226, ал.1 КЗ за сумата от 683,80 лв. (съгласно допуснато уточнение на иска съобразно молбата от 08.12.2014 г.), представляваща обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” за имуществени вреди от произшествие, осъществено на 11.07.2013 г.

Претендира законната лихва за двете главници от деликта и разноските.

            Ищецът твърди, че е пострадал при произшествие, осъществило се на 11.07.2013 г. по вина на лице, гражданска отговорност на което е застрахована при ответника. Претендира обезщетения за претърпените имуществени и неимуществени вреди.

            Ответникът оспорва иска. Оспорва авторството и механизма на деликта, позовава се на съпричиняване.

           

Съдът, след като се запозна със становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира следното от фактическа и правна страна:

 

По исковете по чл.226, ал.1 КЗ:

От представените писмени доказателства, представляващи документи от криминално производство №12013020020000287 на Прокуратурата на ВолИ.ка област в Република Украйна и приетата по делото авто-техническа експертиза се установява, че на 11.07.2013 г. се е осъществило пътно-транспортно произшествие при следния механизъм: М.К.И. при управление на автобус „Сетра” с рег. № ********, на път „Доманово – Ковел – Черновци - Тереблече“ в Република Украйна, при движение по прав участък по неизвестна причина навлязъл в лентата за насрещно движение и се ударил в насрещно движещият се автобус „Еталон“, с което причинил телесни увреждания на пътуващия на предната дясна седалка на автобуса „Сетра“ З.К.Г.. С това водачът на автобус „Сетра” нарушил правилата за движение – навлязъл в лентата за насрещно движение, което довело до причиняване на произшествието. Този механизъм се потвърждава изцяло от събраните доказателства и кореспондира с извода по досъдебното производство на Прокуратурата на ВолИ.ка област в Република Украйна, който извод макар и да не е задължителен за българския граждански съд, косвено потвърждава констатациите от настоящото производство.

От приетата по делото комплексна медицИ.ка експертиза и писмените доказателства, представляващи медицИ.ки документи, се установява, че от произшествието ищецът е получил следните травматични увреждания: съчетана травма с наличие на тежка черепномозъчна травма с мозъчна контузия и таракоабдоминална травма (на гръдна клетка, на бял дроб, на коремна кухина с разкъсване на черен дроб и далак), счупване на 7, 8 и 9-то ребро, кръвоизлив в дясната гръдна половина, мекотъканни контузионни промени по главата и лицето – разкъсноконтузна рана на долна устна и нос, масивно охлузване на лицето. Състоянието на ищеца е представлявало разстройство на здравето, опасно за живота му. Ищецът е получил спешна медицинска помощ и са му извършени няколко операции – за отстраняване на далак, зашиване на черния дроб, промиване на коремната кухина, пункция и евакуация на кръвоизлив от гръдния кош, бил е на изкуствена белодробна вентилация, като е бил на болнично лечение за 14 дни в Украйна, а в последствие около месец пак там на домашно лечение. Лечението е продължило и след завръщането му в България, като отново е опериран – зарази чревна непроходимост от сраствания, като са му извършени и лапароскопска интестинопликация, частична резекция на тънко черво, пластика на коремна стена. Болничното лечение е продължило 5 дни. Общо възстановяването на ищеца е продължило 6 месеца, след които още 6 месеца е бил във временна неработоспособност. Към настоящия момент счупванията са зараснали, функцията на белия дроб е възстановена, а отстранената слезка (далак), съобразно функциите й, се отразява на имунната система, с очакване организмът с течение на времето да компенсира липсата й.

По изложените съображения съдът приема, че е налице деликт – по делото се установи противоправното деяние на водача на автобуса „Сетра“, травмите на ищцата и причинната връзка между ПТП и уврежданията. Поради това следва да се приеме, че е налице деликт, извършен от М.К.И. при управление на автобус „Сетра” с рег. № ********.

За безспорно между страните е обявено, че към момента на процесното ПТП за автобус „Сетра” с рег. № ******** е сключена застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” между собственика на автомобила и ответника. Поради това съдът приема, че към момента на произшествието е било налице валидно правоотношение по застраховка „Гражданска отговорност” между собственика на автомобила и ответника, по силата на което ответникът е задължен да покрие причинените от делинквента вреди на трети лица.

Поради което съдът приема, че в полза на ищеца е възникнало вземане за застрахователно обезщетение за причинените му неимуществени вреди, представляващи физически болки и страдания и имуществени вреди, представляващи разходи за лечение.

При определяне на размера на вземането за неимуществени вреди и на основание чл.52 ЗЗД съдът съобрази обективни и доказани по делото факти – вида и характера на травматичните увреждания, довели до опасност за живота на пострадалия, период на възстановяване, наличието на трайни последици за здравето на пострадалия и как уврежданията са се отразили върху пострадалия с оглед на неговата личност, възраст, начина му на живот и среда. Съдебно-медицинската експертиза и показанията на свидетеля Георгиева установяват, че в продължителен период от време ищецът е имал затруднения в придвижването си, като усложнение от проведените му операции е получил сраствания и чревна непроходимост, довели до последваща коремна операция и херния, която предстои тепърва да лекува оперативно, бил е принуден да проведе част от лечението си в друга държава поради противопоказания да пътува веднага след изписването му от болница, което го е лишило от грижите на близките му. Свидетелката сочи, че ищецът забравя, има главоболия, забавяне в мисловния процес, както и че от спомените за катастрофата и труповете, които е видял при идването си в съзнание, му се случва да крещи насън, да изпитва страхове и да не желае да излиза извън къщата си. Поради нараняванията си ищецът е преустановил е трудовата си дейност за срок от една година.

При преценка на събраните доказателства за характера на уврежданията, периода на лечение, наличието на сериозни трайни последици за здравето на пострадалия и отнасяйки ги към възрастта и начина на живот на пострадалия, както и съобразявайки начинът на настъпване на произшествието и изживения шок и негативни емоционални преживявания, съдът намира, че справедливото обезщетение е в размер на 100000 лв.

Основателен е искът за имуществени вреди. Видно от представените писмени доказателства, заплатените за лечение и медицински лекарствени средства и консумативи суми са в левова равностойност на 683,80 лв. Поради това съдът приема, че полза на ищеца е възникнало вземане за имуществени вреди в претендирания размер от 683,80 лв., заедно със законната лихва от извършване на разходите – в случая от деня на последния извършен разход – 24.07.2013 г.

Неоснователно е възражението на ответника за съпричиняване. По делото не се установява поведение на пострадалия, с което да е допринесъл за настъпване на вредоносния резултат. Както се установява от основната и допълнителната технически експертизи, процесният автобус е бил произведен без предпазни колани, няма данни такива да са му допълнително поставени, поради това за ищеца не е било възможно да пътува с поставен предпазен колан. От тук следва, че не се установява противоправно поведение на пострадалия, с което да е допринесъл за настъпване или увеличаване на вредите и не са налице предпоставките за намаляване на определеното обезщетение поради съпричиняване.

При така установените факти съдът приема, че исковете следва да се уважат за сумата от 100000 лв. за неимуществени вреди и 683,80 лв. за имуществени вреди.

 

По разноските:

На ищеца следва да се присъдят направените разноски за държавна такса и експертиза, съразмерно с уважената част от исковете – за сумата от 451,36 лв.

На процесуалния представител на ищеца следва да се присъди адвокатско възнаграждение по реда на чл.38 ГПК в размер на 3919,02 лв., включващо ДДС.

На ответника следва да се присъдят разноските, съразмерно с отхвърлената част от исковете - в размер на 2944,59 лв.

Ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Софийския градски съд на основание чл.78, ал.6 ГПК дължимата държавна такса – в размер на 4050 лв.

 

Поради което Софийският градски съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОСЪЖДА З.Л.И. АД, ***, да заплати на З.К.Г., ЕГН:**********, адрес: ***, както следва:

на основание чл.226, ал.1 КЗ сумата от 100000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” за произшествие, осъществено на 11.07.2013 г., заедно със законната лихва от 11.07.2013 г. до окончателното плащане,

на основание чл.226, ал.1 КЗ сумата от 683,80 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди по застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите” за произшествие, осъществено на 11.07.2013 г., заедно със законната лихва от 24.04.2013 г. до окончателното плащане,

на основание чл.78, ал.1 ГПК сумата от 451,36 лв., представляваща съдебни разноски,

като ОТХВЪРЛЯ иска по чл.226, ал.1 КЗ за неимуществени вреди за разликата над 100000 лв. до пълния предявен размер от 180000 лв. и иска за законна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди за периода от 11.07.2013 г. до 24.04.2013 г.

ОСЪЖДА З.Л.И. АД, ***, да заплати да заплати на адв. П.К., адрес: ***0, на основание чл.38, ал.2 ЗА сумата от 3979,02 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ с включен ДДС.

ОСЪЖДА З.К.Г., ЕГН:**********, адрес: ***, да заплати на З.Л..И. АД, ***, на основание чл.78, ал.3 ГПК сумата от 2944,59 лв., представляваща съдебни разноски.

ОСЪЖДА З.Л.И. АД, ***, да заплати по сметка на Софийския градски съд на основание чл.78, ал.6 ГПК сумата от 4050 лв., представляваща дължима държавна такса.

            Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му чрез връчване на препис.

 

 

СЪДИЯ: