Решение по дело №2176/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 149
Дата: 5 март 2019 г.
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20184520202176
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 декември 2018 г.

Съдържание на акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Русе , 05.03.2019 г.

 

В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Русенски районен съд Х наказателен състав,  в публично заседаниe на  дванадесети февруари  две хиляди и деветнадесета   година в състав:

                                                                       Председател: Ралица Русева

при секретаря Мирослава Пенева и в присъствието на прокурора………… като разгледа докладваното на съдията АНД № 2176 по описа за 2018 г., за да се произнесе, съобрази :

    Производството е по чл. 59 и сл. ЗАНН.

    Постъпила е жалба от А.К.П. ***, против Наказателно постановление № 18- 1085- 002577 от 02.10.2018 г. на Началник Сектор ОДМВР Русе, Сектор ПП, с което за административни нарушения по чл.116 от ЗДвП, чл.123 ал.І т.2 б.”а” от ЗДвП и чл.123 ал.І т.2 б.”г” от ЗДвП, са наложени административни наказания, както следва: на основание чл.179 ал.ІІ вр. чл.179 ал.І т.5 пр.4 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв., на основание чл.175 ал.І т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 1 месец, на основание чл.175 ал.І т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 1 месец.Жалбоподателят моли съда да отмени постановлението като незаконосъобразно.

    Ответникът по жалбата  не се ангажира със становище по същество.

    Русенска районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

    Съдът, след запознаване с доказателствата по административнонаказателната преписка, установи:

    Обжалваното наказателно постановление е издадено на 02.10.2018 г. от Началник Сектор ПП ОДМВР Русе, като в същото е посочена следната фактическа обстановка:

     Наказващият орган е приел, че жалбоподателят, на 24.06.2017 г., около 10.00 часа, в гр.Русе, на гробищен парк „Чародейка”, управлявал превозно средство- л.а. „Опел Астра Караван” с рег. № ***, с което извършил нарушения по ЗДвП.Посочено било, че преминавайки покрай пешеходци при излизане от гробищния парк, не преценил правилно габаритите на колата и закачил с предна дясна част на автомобила една от пешеходките, като удара попаднал в левия й крак и тя паднала на земята.Сочи се, че е причинено ПТП с пострадало лице, като същевременно в качеството на водач на превозното средство, П. не изпълнил задълженията си да уведоми компетентната служба на МВР и да не премества или променя състоянието на автомобила.Наказващият орган квалифицирал тези действия на жалбоподателя като нарушения по чл.116 и чл.123 ал.І т.2 б.”а” и б.”г” от ЗДвП. В преписката е приложено и постановление от 30.07.2018 г. на прокурор при Районна прокуратура- Русе,  очевидно касаещо описаните факти. С това постановление прокурорът прекратил водено наказателно производство, на основание чл.243 ал.І т.1 вр. чл.24 ал.І т.9 от НПК поради наличие на хипотезата на чл.343 ал.ІІ от НК- желанието на пострадалото лице. Прокурорът е разпоредил делото да се изпрати на Началник Сектор ПП ОДМВР Русе, за търсене на административна отговорност.

      Пред въззивната инстанция жалбоподателят възразява, че при дадените обстоятелства, издаденото постановление е необосновано и незаконосъобразно.

      Съдът намира жалбата за основателна.

      Действително, не би могло да се приеме, че  постановлението на прокурора  съдържа констатации по фактическите обстоятелства, които имат задължителен характер за  настоящата инстанция.

      Съгласно нормата на чл.243 ал.ІІІ от НПК, когато прекратява наказателното производство поради това, че деянието съставлява административно нарушение, прокурорът изпраща материалите заедно с веществените доказателства по компетентност на съответния административен орган. Той, от своя страна, следва да извърши преценка, да разследва при необходимост и да заключи има ли доказателства за виновно осъществено административно нарушение и как следва да бъде квалифицирано/наказано същото.

       В случая прокурорът е изпратил  материалите по делото,  като е посочил, че ги изпраща за „дирене на административна отговорност”, но реално постановлението не съдържа мотиви за обективиран състав на административно нарушение. От една страна- липсват такива мотиви, от друга- прокурорът, изпращайки материалите по компетентност, очевидно възлага разследване и произнасяне по същество на административния орган.

       Конкретно не може да не се посочи, че прекратяването е сторено на различно правно основание- чл.24 ал.І т.9 от НПК-  искане на пострадалия за прекратяване на наказателното производство, което очевидно е водено за престъпление от общ характер.

       Принципно, няма пречка в рамките на едно и също разследване едновременно пострадалото лице да направи такова искане, но и наблюдаващият прокурор да събере данни за извършено административно нарушение, редом с престъплението /при съобразяване и на конкуренцията на НО и АНО/, като прекрати делото поради волеизявлението на пострадалото лице и същевременно- след прекратяването- да го изпрати по компетентност на административния орган.При всички случаи обаче тези факти следва да бъдат обстоятелствено очертани и правно аргументирани, което понастоящем не се установява в акта на прокурора и поради това издаденото наказателно постановление след изпращането на делото на наказващия орган,  е необосновано.Тази необоснованост предпоставя извод за незаконосъобразност, поради което НП следва да бъде отменено изцяло.

        Мотивиран така и на основание чл.63 от ЗАНН съдът

                                                 РЕШИ:

         ОТМЕНЯ   НП № 18- 1085- 002577 от 02.10.2018 г. на Началник Сектор ПП ОДМВР Русе, с което на А.К.П. с ЕГН **********,***, за административни нарушения по чл.116 от ЗДвП, чл.123 ал.І т.2 б.”а” от ЗДвП и чл.123 ал.І т.2 б.”г” от ЗДвП, са наложени административни наказания, както следва: на основание чл.179 ал.ІІ вр. чл.179 ал.І т.5 пр.4 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв., на основание чл.175 ал.І т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 1 месец, на основание чл.175 ал.І т.5 от ЗДвП- глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от 1 месец.

       РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14-дневен срок от известяването му, пред Административен съд- гр.Русе.

                                                            Районен съдия: