Решение по дело №12/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 53
Дата: 15 юли 2019 г. (в сила от 26 март 2020 г.)
Съдия: Методи Крумов Величков
Дело: 20191700900012
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

          № 53                                 15.07.2019г.                               град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд

на 18.06.2019г.,

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                                    Съдия:  Методи Величков

като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 12 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

          Прeдявения иск е с правно основание чл. 79, ал.1 от ЗЗД вр. с чл. 36 от Закона за авторското право и сродните му права.

          По съображения изложени в исковата молба ищецът професор А.В.Д. моли да бъде осъден ответникът „Европейски политехнически университет“ със седалище и адрес на управление ***, представлявано от президента професор д-р Д. С., да му заплати 5 000лв., представляваща дължимо възнаграждение  за отстъпване правото му на използване на произведения по Договор № 193 от ***г., ведно със законната лихва за забава от датата на депозиране на исковата молба до окончателното изплащане на сумата. Моли да му бъдат присъдени и направените по делото разноски.

          „Европейски политехнически университет“ гр. П., чрез адвокат А.М., оспорва иска и моли да бъде отхвърлен като неоснователен. Моли да му се присъдят направените по делото разноски.

Пернишкият окръжен съд след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 12 и чл. 235, ал.2 от ГПК, приема за установено следното :

С Договор № 193 от ***г., авторът професор дн. д-р инж. А.В.Д. е предоставил на ползвателя Европейски политехнически университет/ЕПУ/ гр. П., представлявано от тогавашния президент д-р Т.К., създадените от проф. Д. оригинални произведения – „Енергийна ефективност на сградите, техните системи и и инсталации“ и “Метод на крайните елементи за строителни инж.“, да бъдат разпечатвани, превеждани на други езици и разпространявани за целите на ползвателя ЕПУ, срещу възнаграждение в размер на 5 000лв., платимо до ***г.

Неплащането представлява отрицателен факт, поради което, ако има извършено плащане, то следва да се установи от ответника. По делото не се спори от ответника, че това възнаграждение в размер на 5000лв. не е заплатено и до днес.

С приемо – предавателен протокол от ***г., авторът проф. А.Д. е предал компакт диск, съдържащ запис на двата файла на книгите, съгласно договор № 193 от ***г., на ползвателя ЕПУ гр. П., като с протокола се констатира, че договорът е изпълнен успешно и в срок.

Видно от заключението на съдебно – почерковата експертиза на вещото лице Е.Л.К., подписите за „Автор“ в договор № 193 от ***г.  и в приемо – предавателен протокол от ***г., положени от А.В.Д., а подписът в договор № 193 от ***г. за „Ползвател“ е положен от Т.А.К., с ЕГН **********. В устните си обяснения вещото лице е добавило, че експертизата е със 100% категоричност. С оглед изложеното и на основание чл. 194, ал.3 от ГПК, Пернишкият окръжен съд признава, че направеното оспорване на автентичността на трите подписа, от страна на „Европейски политехнически университет“, е недоказано.

От свидетелските показания на К. П. К. – Д. се установи, че тя работи като *** в ЕПУ гр. П. и именно тя е получила компакт диска с двата файла на произведенията на проф. А.Д., като е подписала приемо – предавателния протокол от ***г. Същата заяви, че приемането на диска и подписването на протокола е станало, тъй като със сигурност някой от ръководството й е казал да го приеме, тъй като тя на своя глава не би направила такова нещо. От свидетелските показания на К. – Д. се установи, че тя е оставила компакт – диска в библиотеката, където се намира и понастоящем, като библиотеката е собственост на ЕПУ.  

При така установената фактическа обстановка, Пернишкият окръжен съд намира, че искът се явява основателен и доказан и следва да бъде уважен:

Авторът на двете произведения професор А.В.Д. е предоставил на ползвателя „Европейски политехнически университет“ /ЕПУ/ гр. П., представлявано от тогавашния президент д-р Т.К., двете си произведения, да бъдат разпечатвани, превеждани на други езици и разпространявани за целите на ползвателя ЕПУ, срещу възнаграждение в размер на 5 000лв., платимо до ***г. Двете произведения са били предадени на свидетелката К. П. К. – Д., работеща като *** в ЕПУ, която ги е приела по нареждане на ръководството на ЕПУ. С оглед изложеното съдът намира, че проф. А.Д. е изпълнил своите задължения по договора и му се дължи уговореното възнаграждение от 5 000лв. Дали ЕПУ е разпечатвало тези две произведения, дали ги е превеждало и т.н., както и дали то въобще е имало нужда от тези две конкретни произведения /свид. показания на академик Я.И./, не води до освобождаване на ЕПУ от задължението да заплати уговорената сума от 5 000лв. В случай, че то не е имало нужда от тях, то това е въпрос за ангажиране отговорността на тогавашния президент д-р Т.А.К., което представлява вътрешни отношения в ЕПУ, без да рефлектира върху възникналите авторски права и  породеното задължение за изплащане на уговореното възнаграждение на проф. Д., по Договор № 193 от ***г.

В тази насока съдът следва да отбележи, че не възприема доводите, развити в хода на устните състезания и в писмената защита, на ответника ЕПУ, и изцяло възприема доводите в писмената защита на ищеца. Позоваването на чл. 302 от ТЗ е несъотносимо към предмета на делото, който касае сделка с авторски права – предоставяне за използане на произведенията и ищецът се явява автор на двете произведения по смисъла на чл.5 от ЗАПСП. Договорът е за използване на произведенията, без да е налице изрична писмена уговорка по чл. 36, ал.2 от ЗАПСП, поради което се касае за договор за използване на авторски права, с който е отстъпено неизключително право на използване на двете произведения по смисъла на чл. 36, , ал.4, изр.2-ро от ЗАПСП.

Сумата 5 000лв., следва да се присъди ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на исковата молба - 23.18.2018г.

Ищецът е направил разноски по делото в размер на 782,97лв., от тях – 202,97лв. държавна такса и 580лв. адвокатско възнаграждение, като на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати тази сума на ищеца.       

Водим от гореизложеното и същия смисъл, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

Осъжда „Европейски политехнически университет“, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от президента професор д-р Д. С., да заплати на проф. А.В.Д., с ЕГН **********, от  ***, сумата 5 000лв., /пет хиляди лева/ представляваща дължимо възнаграждение  за отстъпване правото му на използване на две негови произведения - „Енергийна ефективност на сградите, техните системи и и инсталации“ и “Метод на крайните елементи за строителни инж.“ по Договор № 193 от ***г., ведно със законната лихва за забава от датата на депозиране на исковата молба – 23.11.2018г. до окончателното изплащане на сумата, както и да му заплати сумата 782,97лв., представляваща направените от него разноски пред Пернишкия окръжен съд.

Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд, в двуседмичен срок от датата на връчването му на страните.

 

                                                Съдия: