Определение по дело №5781/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 262553
Дата: 27 октомври 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20203110105781
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

……./……….2020г.

 

гр. Варна

 

            РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 9-ти съдебен състав, в закрито съдебно заседание, проведено в състав:

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: НАСУФ ИСМАЛ

 

            като разгледа докладваното от съдията

            гр. д. 5781 по описа на РС-Варна за 2020 г.,

            за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е образувано по предявен иск с правно основание чл. 34 от ЗС от Държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройство, чрез Стоян Пасев – областен управител на област с административен център Варна против 1./ Т.М.-Х.; 2./ З.Х.; 3./ Ж.Т.; 4./ С.Т.; 5./ С.Т.; 6./ Силви Т.; 7./ М.Т.; 8./ К.Т.; 9./ А.М.; 10./ О.Г.; 11./ М.Х.; 12./ Х.Д.; 13./ Н.Д.; 14./ А.Д.; 15./ К. Мъгърдичн; 16./ С.С.; 17./ М.Х.; 18./ Ж.Х. Яврунян; 19./ А.Х. Яврунян; 20./ К.П.; 21./ В.С.; 22./ Н.Г.; 23./ Д.С.; 24./ А.М.; 25./ С.А.; 26./ М.М.-М.; 27./ А.Х.; 28./ А. Галгучи; 29./ М.М. и 30./ П.М. за допускане на съдебна делба между ищеца и ответниците.

                При извършената служебна проверка досежно редовността на сезиралата съда искова молба и допустимостта на производството съдът е констатирал, че исковата молба не отговаря на изискванията на чл. 127 от ГПК. Поради това производството по делото е оставено без движение няколко пъти, като с разпореждане № 14156/11.06.2020 г.; разпореждане № 23248/07.007.2020 г. и разпореждане № 27865/03.08.2020 г., постановени по настоящото дело, на ищеца му е указано в едноседмичен срок от съобщението да отстрани констатираните нередовности по молбата, с предупреждение за неблагоприятните последици от неизпълнение на съдебните указания. На ищеца изрично е указано да уточни по ясен и недвусмислен начин своето придобивно основание за сочените ид. части в собственост, като придобивното основание бъде пълно и ясно заявено по вид на основанието, пълен фактически състав, дата и начин на осъществяване на същото, включително с посочване на настъпилите във времето конкретни промени в собствеността на ищеца, с краен резултат твърдените ид. ч. собственост. Ако основанието включва възмездност и/или наследяване да се посочи конкретният праводател и пълното придобивно основание (вид, дата, начин и други) на самия праводател. Допълнително е указано на ищеца да отстрани противоречията в твърденията си, които са видни от смесените по състав придобивни основания, за които са наведени твърдения. На ищеца му е указано при последваща уточняваща молба да вземе предвид, че придобивна давност при твърдение за производно основание и при отчуждаване е нередовно и неясно придобивно основание. Указано е още да посочи ясно и надлежно придобивното основание, на което всеки от ответниците (поотделно) се твърди да е собственик на ид. части от имота, като в случай че същото е възмездно да се наведат твърдения и дали към датата на придобиване лицата са били в граждански брак, а ако касае наследствено правоприемство да се посочи наследодателят и неговите наследници в т.ч. качеството им на такива (брат, сестра, дете и т.н.), като се представят абсолютно всичките удостоверения за наследници на настъпвалите във времето последователни правоприемства. Ако в допълнение основанието на някои от ответниците включва и наследяване да се посочи и конкретният праводател и пълното придобивно основание (вид, дата, начин и други) на самия праводател.

            Видно от уточняващите молби, указанията на съда са частично изпълнени, въпреки че с разпореждане № 260830/18.08.2020 г. срокът за цялостно изпълнение е продължен с още три седмици от предходния, т.е. до 04.09.2020 г. Към настоящия момент не са отстранени противоречията в твърденията досежно придобивните основания предявени в условията на евентуалност. Ищецът едновременно в уточняващата молба от 17.07.2020 г. се позовава на давностно владение и договор за покупко-продажба – в точките „б“ и „в“ от молбата, които макар да са посочени като евентуални основание следва да бъдат ясни и недвусмислени. Недопустимо е кумулативното позоваване на оригинерно и деривативно придобивно основание, доколкото при едното е налице транслативна сукцесия, а при другото не. Налице са противоречия и в твърденията касателно претендираните 7/8 ид. ч. от недвижимия имот, доколкото като основания се сочат – продажба, наследяване, последващо отчуждаване по реда на ЗОЕГПНА и съдебна делба от 1955 г., но в същото време се твърди, че именно тези идеални части през 1992 г. са възстановени на наследниците на Мурад Мьотмедиян по реда на ЗВСВОНИ. Дори в исковата молба се навеждат твърдения, за това че останалите 1/8 ид. ч. също са възстановени на общите наследодатели на ответниците. За съда остава неизяснено и главното основание, от което произтича претенцията за 7/8 ид. ч., доколкото ищецът, от една страна, твърди като основание съдебна делба, от друга страна – твърди, че процесните 7/8 ид. ч. са отчуждени по ЗОЕГПНС и са възстановени по силата на ЗВСВОНИ. Отделно, към настоящия момент ищецът не е навел никакви твърдения относно фактическия състав на придобивната давност като не е ясен периодът, в който е упражнявал законосъобразно владение върху процесния недвижим имот в претендираните в условията на евентуалност идеални части – ¼ евентуално 3/8. Наред с изложеното, ищецът не е навел никакви твърдения и касателно притежаваните от ответниците квоти, доколкото в петитумната част на исковата молба е посочил единствено квотите на общите им наследодатели, но не и на техните наследници – главни страни в настоящото производство. Не е изпълнил и указанията за представяне на доказателства за гражданската правосубектност на ответниците – граждани на друга държава. Не е отстранил и противоречията във връзка с исканията за призоваване на ответниците, доколкото, от една страна, в исковата молба е посочил конкретните адреси на 28 от тях, с изключение на К.П. и А. Галгучи, за които липсва декларация по смисъла на чл. 48, ал. 1, изр. 2-ро от ГПК, от друга страна, поддържа искането си за призоваване на тези ответници с посочени в САЩ адреси чрез публично обявление и назначаване на особен представител, без да обоснове соченото за първи път в молбата от 17.07.2020 г. позоваване на чл. 29, ал. 3 от ГПК, което се поддържа и в молбите от 04.09.2020 г. и 09.10.2020 г.

            С оглед на гореизложеното съдът намира, че исковата молба следва да бъде върната, като нередовна ведно с приложенията към нея.

            Водим от горните мотиви, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ВРЪЩА, на основание чл. 129. ал. 3, изр. 1-во от ГПК, исковата молба заедно с приложенията към нея на Държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройство, чрез Стоян Пасев – областен управител на област с административен център Варна, като ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 5781 по описа за 2020 г. на РС-Варна, ГО, 9-ти съдебен състав.

 

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ОС-Варна в едноседмичен срок от съобщението.

                                   

            Препис от определението да се връчи на ищеца.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: