Присъда по дело №2402/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 379
Дата: 7 декември 2010 г. (в сила от 11 януари 2011 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20105220202402
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 ноември 2010 г.

Съдържание на акта

                     П Р И С Ъ Д А

                            Гр.ПАЗАРДЖИК 07.12.2010г

 

                            В  И М Е ТО Н А  Н А Р О Д А

 

ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД - НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ В ПУБЛИЧНО ЗАСЕДАНИЕ НА 07.12.2010 год. В СЪСТАВ:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ                                 

ПРИ СЕКРЕТАРЯ В.Н. В ПРИСЪСТВИЕТО НА ПРОКУРОРА АТАНАС АТАНАСОВ КАТО РАЗГЛЕДА НОХД № 2402  ПО ОПИСА ЗА 2010 год.                                                                                                  

П Р И С Ъ Д И:

ПРИЗНАВА подс. Г.И.Р. - роден на *** ***, живущ ***, българин, български гражданин, осъждан, разведен, с основно  образование, с ЕГН **********:  ЗА ВИНОВЕН  в това,  че на 19.11.2010г. в гр. Пазарджик  е управлявал МПС – лек автомобил марка „…..” с ДК № ******  СМ, с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, а именно – 3.06 на хиляда, установено по надлежния ред , след като е осъден с влязла в сила на 31.07.2008г. присъда за престъпление по чл. 343 б ал.1 от НК , поради което  и на осн. чл. 343 Б ал. 2 от НК във вр. с чл. 54 и чл. 57 ал.2 от НК  го осъжда на ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, както и на глоба в размер на 150 лева, платима в полза на държавата по бюджета на съдебната власт.

          На основание чл. 61 т.3 във вр. с чл. 59 ал. 1 от ЗИНЗС определя общ първоначален режим на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода в затворническо общежитие от открит тип.

          На основание чл. 343 Г във вр. с чл 343 Б ал. 2 от НК лишава подс. Г.Р. от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА.

На осн. чл. 189 ал. 3 от НПК осъжда подс. Г.Р. да заплати сторените по делото разноски в размер на 25 лева, платими  в полза на държавата по сметка на РУП – Пазарджик.

            Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред пазарджишкия окръжен съд.

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

            НОХД № 2402/10 год.

МОТИВИ:

Обвинението е против подcъдимия Г.И.Р. ***  за престъпление по чл.343Б  ал.2 от НК за това, че на 19.11.2010 год. в гр.Пазарджик  е  управлявал МПС- лек автомобил „Ф Т” с ДК № ****, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0.5 на хиляда, а именно 3.06 на хиляда, установено по надлежния ред – протокол за химическа експертиза № 1137/22.11.2010г. на СХЛ при „МБАЛ-Пловдив” АД, след като е осъден с присъда, влязла в сила на 31.07.2008 год. за деяние по чл.343б ал.1 от НК, постановена по НОХД № 1657/2008 година по описа на Районен съд Пазарджик.

В съдебно заседание, подсъдимият се явява лично и с упълномощен защитник. Не се признава за виновен и дава обяснения по обвинението.  Лично и чрез защитника си пледира за невиновност и моли да бъде оправдан.

Представителят на Районна прокуратура-гр.Пазарджик поддържа изцяло обвинението и излага доводи по същество. Пледира за осъдителна присъда с налагане на ефективно наказание  лишаване  от свобода и глоба, а също и  лишаване от правоуправление.

          Районният съд, след като обсъди и прецени  събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, при спазване на разпоредбите на чл.301 от НПК, прие за установено от фактическа страна следното:

          Подсъдимият Г.Р. притежавал свидетелство за управление на МПС, категория „В”, придобита през 1996 година.

          С присъда, постановена по НОХД № 1657/2008 год. на Пазарджишкия РС, влязла в сила на 31.07.2008 година, подс.Р. бил осъден за престъпление по чл.343б ал.1 от НК, извършено на 16.07.2008 година, като му било наложено наказание Пробация, с пробационни мерки по чл.42а ал.2, т.1 и т.2, всяка за срок от по осем месеца, както и лишаване от правоуправление за срок от десет месеца. След изтичането на срока на наложените наказания подс.Р. не си взел свидетелството за правоуправление от КАТ-ПП.

На 19.11.2010 година, около 02.00ч., след полунощ,  автопатрул на РУП Пазарджик, в състава на който били св.И В и  св.И Г.,  изпълнявали служебните си задължения, като патрулирали по бул. ”Христо Ботев” и се движели в посока от бул.”Ал.Стамболийски” към Пожарната в гр.Пазарджик. В района на кръстовището между бул.”Христо Ботев” и ул.”Райко Алексиев” автопатрулът се движел с бавна скорост по средата на булеварда. В един момент полицейските служители забелязали  фарове на лек автомобил - Ф Т” с ДК № ****, който се движел в междублоково пространство на бул.”Христо Ботев”, в района на блок №55 и се насочил за навлизане към ул.”Райко Алексиев”. Двигателят на автомобила бил силно форсиран и това привлякло вниманието на полицейските служители, които спрели на самото кръстовище и започнали да наблюдават поведението на водача. В един момент автомобилът завил рязко надясно и се качил с предните си гуми на тротоарната площ пред блока с предница насочена към бул.”Христо Ботев”. На няколко пъти водачът  направил опит да качи и задните гуми на тротоарната площ, форсирайки силно двигателя, но така и не успял. Странното поведение на водача накарало полицейските служители да го проверят. Свидетелят В  навлязъл с патрулния автомобил в междублоковото пространство и спрял на около 2 метра зад Фа. Отишъл до  колата, отворил шофьорската врата и в този момент двигателят изгаснал.  Свидетелят В поискал документите, но подсъдимият заявил, че ще си даде само личната карта, а не и документите за автомобила, тъй като той не бил шофирал.  В последствие подсъдимият дал и документите на колата, като пояснил, че няма шофьорска книжка, тъй като преди време му била отнета. След установяване на самоличността на подсъдимия Р. и поради обстоятелството, че същият бил във видимо пияно състояние, свидетелят В повикал за съдействие автопатрул на сектор „ПП” при ОД на МВР-Пазарджик. На място пристигнал свидетелят З, който изпробвал подс.Р. с алкотест „Дрегер 7410+” с инв.№ 0059, чиято скала отчела концентрация на алкохол в издишания от водача въздух със стойност 3.17 промила. На място против подсъдимия бил съставен АУАН № 1637 от 19.11.2010 година, който той подписал без възражения.

На подс.Р. бил връчен и талон за медицинско изследване, след което същият бил съпроводен от полицейския автопатрул – И В и И Г.,***, където бил освидетелстван от дежурен лекар и дал  кръвна проба за химически анализ.

Видно от приложения по делото протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол в кръв № 1137/22.11.2010г. издаден от СХЛ при МБАЛ Пловдив АД, на посочената дата и час подсъдимият Р. е управлявал лекият автомобил с концентрация на алкохол в кръвта си от 3.06 промила.

По повод на всичко това било отпочнато настоящото наказателно производство.

Видно от справката на „ПП-КАТ” при ОДМВР – Пазарджик, подс.Р.  понастоящем  не е  лишен  от  правоуправление. Както вече се посочи по-горе той е осъждан за шофиране в пияно състояние по НОХД № 1657/08г., с което освен наказанието Пробация му е наложено и лишаване от правоуправление за срок от 10 месеца. СУМПС му е било отнето на 16.07.2008г., като очевидно наказанието по горецитираната присъда е изтърпяно, но след това подсъдимият не си е  взел свидетелството от КАТ.  

          Горната фактическа обстановка съдът възприе частично от обясненията на подсъдимия и изцяло от показанията на свидетелите И В, И Г. и И З и частично от показанията на  свидетелите С, П и свидетеля Р., а също и от писмените  доказателства  инкорпорирани  в доказателствения материал по реда на чл.283 от НПК.

          Съдът не кредитира обясненията на подсъдимия в частта им, в която твърди, че на процесната дата и час той въобще не е управлявал горепосочения автомобил. Твърди,  че след като се прибрал от работа около 17.30ч. брат му паркирал лекият автомобил там, където в последствие го видели полицаите. Твърди също, че пред задния вход на блока на бул.”Христо Ботев” № 55, той бил седнал с приятели където се черпели с ракия.  Твърди още, че около 02.00ч. той тръгнал да си ходи за апартамента, но забелязал, че стъклото на шофьорската врата на автомобила е отворено и отишъл до там, за да го затвори.  По този повод бил влязъл в лекия автомобил и посредством стартерния ключ дал контакт, след което натиснал копчето за електрическо затваряне на стъклото. Докато стъклото се затваряло при него пристигнал полицай който му поискал документите и ме заявил, че шофира щом е дал контакт на лекия автомобил.

          Тези негови обяснения се опровергават категорично от показанията на двамата свидетели – В и Г., които съдът кредитира изцяло, т.к. те са депозирани от лица нямащи никакъв интерес от изхода на делото, а също и никакъв личен мотив да уличават подсъдимия, приписвайки му престъпление, което иначе той не е извършил. Тези негови обяснения се опровергават категорично и от останалите писмени доказателства, а и от поведението на самия подсъдим, непосредствено преди и по време на проверката.

На първо място подс.Р. не отрича, че му е бил връчен препис от АУАН, а видно от приложения като писмено доказателство такъв, в него е посочено, че дрегерът е отчел концентрация на алкохол от 3.17 промила. При това положение най –логично е било подс.Р. да оспори тази констатация, като например впише възражение в акта по това обстоятелство, а и по основния факт, че не е шофирал. Той не е сторил нищо такова, а е подписал акта без каквито и да е възражения. Отделно от това и  пред самият полицейски служител - свидетелят З, подсъдимият не е оспорвал факта, че е шофирал. Единственото е изразявал учудване от високата концентрация на алкохол и  твърдял, че алкотестът не е технически изправен. На следващо място, ако наистина Р. не е шофирал, то най-логично е било да откаже да бъде изпробван с алкотеста, както да откаже да даде кръвна проба за химически анализ.  В началото на своите обяснения подс.Р. казва, че след като дал ключовете на контакт и натиснал съответното  копче, стъклото започнало да се вдига. След това той бил излязъл от колата, но все още не я бил заключил и при него дошъл полицай. Ако това е вярно е резонно да се постави въпросът как тогава св.В е видял, че ключовете са на контакт /нещо което не оспорва и подсъдимия/, при положение, че при пристигането на полицая подсъдимият е бил извън колата и се готвел да я заключи.

По надолу- в разпита си обаче, подс.Р. заявява, че стъклото било отворено около 10 см., но се вдигало около 1 минута, което е абсурдно.

В очната ставка със св.В пък,   подс.Р. твърди,  че  той не бил излязъл от колата, когато полицаят дошъл, а само единият му крак бил отвън, като той седял вътре и ключовете били  на контакт.

Тези драстични разминавания са достатъчни да се дискредитират обясненията на подсъдимия.

          Както се посочи и по-горе съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите В, З и Г., които по  безпротиворечив начин описват хронологично фактическата обстановка и изясняват факта, че лекият автомобил е бил управляван от подсъдимия по един неадекватен начин, имайки предвид маневрирането върху тротоарната площадка, с насочване на предницата на автомобила към бул.”Христо Ботев”. Действително може само да се гадае дали подсъдимият е искал да качи целият автомобил на тротоарната площадка и да го паркира там или пък, както твърди свидетелят Г. да премине през нея и през велосипедната алея, а от там да навлезе по булеварда. Това обаче е без всякакво значение в конкретния случай, доколкото е достатъчно да се установи основния факт включен в предмета на доказване, а именно имало ли е управление на лекия автомобил в пияно състояние.

          В подкрепа на твърденията на подсъдимия показания депозира свидетеля Р С. Съдът намира, че не следва да кредитира показанията на този свидетел, тъй като те са изключително противоречиви и житейски нелогични.  На първо място свидетелят С твърди, че заедно с подсъдимия тръгнали да се прибират, след като се разделили с другите си приятели от мястото, където пиели. Твърди още, че той изпратил подсъдимия до ъгъла на блока и тогава подсъдимият казал, че отива да заключи колата, тъй като вътре имало скъпи инструменти.  Това е първият факт, който драстично се разминава със заявеното от самия подсъдим, който недвусмислено сочи, че още около 17.30ч. бил качил скъпите инструменти в апартамента на своята майка, в който и той живее. При това положение няма  как подсъдимия да е казал на С, че отива да заключва колата заради намиращите се в нея скъпи инструменти. Отделно от това е нелогично в колата да е имало скъпи инструменти и тя да е стояла незаключена от 17.30ч.  на предишния ден до  02.00ч. на инкриминираната дата, т.е. през времето през което подсъдимият се е черпил с приятелите си. Свидетелят С твърди още, че видял как зад колата на подсъдимия спира полицейска кола, а в този момент Р. бил в неговия си автомобил. Веднага след това С заявява, че си тръгнал, тъй като не сметнал за необходимо да се намесва. Това отново звучи изключително житейски нелогично, тъй като самият С от една страна твърди, че изчаквал на ъгъла на блока подсъдимия, който отишъл да си заключи колата, а от друга страна решил да си тръгне след като видял, че полицаите идват.

          Анализирайки показанията на свидетеля П съдът намира, че същите с нищо не допринасят за изясняват на релевантните за делото факти. Горният твърди, че той също е бил в компанията на  подсъдимия и други приятели и са се черпили. Около  02.00ч се разделили и той се прибрал в апартамента си. Твърди, че първоначално посетил тоалетната, където престоял известно време, а след това отишъл в стая, която имала изглед към тротоарната площадка. Именно тогава свидетелят П бил видял, че някаква полицейска кола е спряла и полицаите нещо си говорили с подсъдимия. Наблюдавал тази ситуация 2-3 секунди след което отишъл да си ляга.     Съдът намира, че не следва да подлага на обстоен анализ тези показания, тъй като очевидно свидетелят П е бил в апартамента си в момента, когато подсъдимият Р. е привел в движение автомобила по описания вече начин и е опитвал да го качи на тротоарната площадка. Очевидно свидетелят П е започнал да наблюдава ситуацията, след като свидетелят В е отишъл при автомобила на подсъдимия.

          Показанията на свидетеля Р.  не допринасят за изясняване на основния факт по който има спор, а именно управлявал ли е подсъдимият автомобила. Този свидетел е бил дежурния лекар, който е освидетелствал водача и няма преки възприятия относно това, дали Р. е шофирал или не. Отделно от това не може да си спомни какъв точно разговор е провел с водача в момента на взимане на кръвната проба. Свидетелят Р., обаче е категоричен, че подсъдимият не е имал възражения да даде кръвна проба за химически анализ. Както вече се посочи това е индиция, че именно подсъдимият е бил водач на лекия автомобил и не е вярно заявеното от него, че само е стоял в колата с ключове дадени на контакт.

С оглед възприетата фактическа обстановка и след анализ на доказателствата съдът прие, че  подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.343 Б ал.2 от НК,  като  на  19.11.2010 год. в гр.Пазарджик  е  управлявал МПС- лек автомобил „Ф Т” с ДК № ***, с концентрация на алкохол в кръвта си над 0.5 на хиляда, а именно 3.06 на хиляда, установено по надлежния ред – протокол за химическа експертиза № 1137/22.11.2010г. на СХЛ при „МБАЛ-Пловдив” АД, след като е осъден с присъда, влязла в сила на 31.07.2008 год. за деяние по чл.343б ал.1 от НК, постановена по НОХД № 1657/2008 година по описа на Районен съд Пазарджик.

Подсъдимият е имал представи за всички обективни елементи на състава, включително и квалифициращите, като е предвиждал и е допускал настъпването на общественоопасните последици на деянието си. Действал е при евентуален умисъл, тъй като е съзнавал, че е употребил алкохол, чиято концентрация в кръвта му би могла да надхвърля, максимално допустимата по закон и няма право да управлява МПС, но преследвайки пряката си цел - да се придвижи с автомобила от едно място до друго се е съгласил с настъпването на общественоопасните последици на деянието си.

В нарушение на чл.5 ал.2, т.3 от ЗДП подсъдимият е управлявал автомобила си, след като е употребил алкохол, като с оглед концентрацията на алкохол в кръвта му – 3.06 промила, нарушението му по ЗДП съставлява престъпление по чл.343Б ал.2 от НК.

Подсъдимият е имал съзнанието, че вече е осъждан за деяние по чл.343б ал.1 от НК с присъда, влязла в сила на 31.07.2008 год. по НОХД № 1657/2008 година по описа на Районен съд Пазарджик, както и че няма право да управлява МПС с концентрация на алкохол над 0.5 промила.

Употребата на алкохол е установена в съответствие с изискванията на Наредба №30 за реда за установяване употребата на алкохол или друго силно упойващо вещество от водачи на МПС.

          При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия, съдът взе предвид разпоредбите на чл.36 от НК относно целите на наказанието и на чл.54 и следващите от НК за неговата индивидуализация.

Обществената опасност на деянието е висока с оглед засягането на правната сигурност и установеният правов ред в страната. Включено е в раздел втори на глава единадесета на НК “Престъпления по транспорта  и  съобщенията”. С него се засягат важни обществени и лични интереси. От друга страна съдът прецени обществената опасност на конкретно извършеното от подсъдимия деяние, която е също висока, предвид високата концентрация на алкохол, надхвърляща  шесткратно минимума на осъществения престъпен състав, който е 0.5 промила.

Преценявайки личността на подсъдимият съдът отчете, че същият е със завишена степен на обществена опасност, доколкото само преди две години е осъждан за шофиране в пияно състояние и се е оформил като изключително недисциплиниран водач на МПС.

Причината за извършване на престъплението, следва да се търси в личността на подсъдимият, в ниското му правосъзнание и култура, в недисциплинираността му като водач на МПС.

          Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства, съдът прецени добрите характеристични данни на подсъдимия по местоживеене и тежкото семейно положение на подсъдимия, доколкото се установява, че е разведен  и има дете на 14 години, което живее при него в апартамента на неговата майка.

Като отегчаващи обстоятелства се отчетоха високата концентрация на  алкохол в кръвта, надхвърляща шест пъти минимума по осъществения състав. Миналото осъждане на подсъдимия не се отчете като отегчаващо обстоятелство, тъй като то е обективен елемент на правната квалификация.

          При тези данни и като отчете наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно относителната  тежест на всяко от тях, съдът счете, че за постигане целите на наказанието подсъдимият Г.Р.  следва да бъде осъден на шест месеца лишаване от свобода и на глоба в размер на 150 лева.

          Съобразявайки данните за личността на подсъдимия и обстоятелството, че същият се е оформил като груб нарушител на правилата, обезпечаващи  безопасността на движение по пътищата, като  с чувство за безнаказаност извършва едно от най-тежките нарушения по ЗДП, а именно шофиране в пияно състояние, съдът намери, че  в конкретната хипотеза не е приложим института на условното  осъждане по смисъла на чл.66 ал.1 от НК.  Според настоящия съдебен състав за постигане основно на  принудително- възпиращ и поправително-превъзпитателен ефект спрямо подсъдимия, а също и на  предупредителен и общо възпитателен  - спрямо останалите членове на обществото е наложително ефективно изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода.  Още повече, че предишното осъждане на подсъдимия за шофиране в пияно състояние през 2008 година не е постигнало целите на наказанието по чл.36 от НК.

          По тези съображения и на основание чл.61 т.3 от ЗИНЗС във вр. с чл.59 ал.1 от ЗИНЗС съдът постанови общ първоначален режим на изтърпяване на наказанието ЛС в затворническо общежитие от открит тип.

          Съдът  като взе в предвид фактът, че подсъдимият, управлявайки  МПС на инкриминираната дата, се е бил  превърнал в една непрекъсната реална опасност за всички останали участници в движението, като отчете високата  концентрация на алкохол в кръвта му и останалите смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, съобразно относителната им тежест, намери за необходимо да  упражни по- осезателно въздействие спрямо подсъдимия по посока  спазване на императивните правила, обезпечаващи безопасността при управление на МПС.

          Предвид на това и на основание чл.343Г във вр. с чл.343Б ал.2 от НК съдът постанови  подс.Г.Р.  да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от една година и шест месеца като счете, че именно с този размер на наказанието ще се постигнат неговите цели.

          На основание чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимия да  заплати сторените по делото разноски в размер на 25 лева за химическа експертиза, платими в полза на държавата по сметка на РУП-Пазарджик.

          По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: