Решение по дело №561/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 389
Дата: 4 ноември 2019 г. (в сила от 17 февруари 2020 г.)
Съдия: Минка Кирчева
Дело: 20193230200561
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                              

 

Гр. Добрич, 04.11.2019г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Добричкият районен съд, пети съдебен състав, наказателна колегия, в публично съдебно заседание на десети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

Председател : Минка Кирчева

 

При участието на секретаря Парашкева Христова, разгледа докладваното от Съдията н.а.х.д. № 561 по описа на Добричкия районен съд за 2019г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Д.С.Й., ЕГН: ********** *** / чрез редовно упълномощеният си процесуален представител – адв. М. П. ДАК / срещу Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, Серия Г № 0000185, издаден от ОДМВР гр. Добрич, с който на жалбоподателя за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането / КЗ /, на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ е наложено административно наказание „ глоба „ в размер на 250лв. С жалбата се иска отмяна наказателното постановление.

В съдебно заседание редовно упълномощеният процесуален представител на жалбоподателя поддържа жалбата, като пледира за отмяна на НП, поради несъставомерност от субективна страна на извършеното от жалбоподателя деяние с вмененото административно нарушение.

Въззиваемата страна редовно призована не изпраща законен или процесуален представител и не изразява становище по жалбата.

След преценка поотделно и в съвкупност на събрания по делото доказателствен материал, Добричкият районен съд намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от санкционираното лице в законоустановения 14-дневен срок от връчването на процесния ЕФ / л. 27 /.

Независимо от основанията, посочени от въззивника, съдът подложи на цялостна преценка обжалваното наказателното постановление, какъвто е обхватът на въззивната проверка и констатира следното:

На 23.09.2018г. жалбоподателят е бил собственик на лек автомобил с рег. № РР 59 03 ВК, който на същата дата се е движил в гр. Добрич, по бул. „ 25-ти септември „, до РД „ АА „. Около 11.23ч. същият е бил управляван със скорост 87 км/ч., когато бил заснет с автоматизирано техническо средство № ТFR1-М № 537. След извършена проверка се е установило, че МПС няма активна застраховка „ Гражданска отговорност „ и на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ бил издаден от ОДМВР гр. Добрич, ЕФ Серия Г № 0000185, с който на жалбоподателя, в качеството му на собственик, за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, на основание чл. 638, ал. 4 във вр. с ал. 1, т. 1 от КЗ било наложено административно наказание „ глоба „ в размер на 250лв.

В системата за управление на административно-наказателна дейност „ на МВР е отразено, че ЕФ е връчен на 05.04.2019г.

В хода на съдебното дирене по безспорен начин се установи, наличие на активна застраховка „ гражданска отговорност „ за процесния автомобил, сключена със Застрахователна компания „ Олимпик – клон България „, с начална дата на покритие 17.01.2018г. и крайна дата – 16.01.2019г. / л. 38 / и дата на прекратяване – 17.08.2018г. / л. 38 /.

Разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ  императивно регламентира задължение за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение да сключи Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, за неизпълнение на което се налага административно наказание „ глоба „ в размер на 250лв., на основание чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ.

Не се спори между страните, че към 23.09.2019г. е бил собственик на процесното МПС. По безспорен начин се установи, че не е имало валиден и действащ към процесната дата и час договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Ноторно известно е за съда, че сключените задължителни застраховки "Гражданска отговорност" със ЗК "Олимпик" АД, клон България, са прекратени на 17.08.2018г., тъй като лицензът на застрахователя със седалище в Кипър е отнет от Надзорния орган върху застраховането в Република Кипър и е назначен предварителен ликвидатор. Съобразно законодателството на Кипър, което се прилага към случая, застрахователните договори се прекратяват от датата на публикуване на решението за назначаване на предварителния ликвидатор - 17.08.2018г. На 18.08.2018г. всеки засегнат собственик на МПС е трябвало да сключи нова застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите с друг застраховател. Официална информация за това бе публикувана на интернет страницата на Комисията за финансов надзор. В случая полицата сключена със ЗК "Олимпик" за управлявания от жалбоподателя автомобил е осигурявала покритие до 17.08.2018г., но не и към датата на проверката. Към 23.09.2018г. за моторното превозно средство не е имало валиден и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Въпреки това и макар извършеното деяние да осъществява от обективна страна състав на нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, то същото се явява несъставомерно от субективна страна. Няма доказателства по делото, които да сочат, че жалбоподателят е знаел за настъпването на обстоятелствата, свързани с фалита на ЗК "Олимпик", чийто застрахователни услуги е ползвал. Фактът, че информация за това е била обявена в сайтове на съответни институции не обосновава извод в обратната насока, тъй като гражданите нямат задължение да следят данните, качвани в интернет сайтове. Макар административното нарушение да е формално, на просто извършване, субективното отношение на дееца към осъщественото от него деяние следва да е налице, а в случая не е установена вината на дееца.

Предвид изложеното съдът приема, че процесното деяние е несъставомерно от субективна страна, поради което и не съставлява административно нарушение, тъй като жалбоподателят не е бил длъжен, нито е могъл да предвиди настъпването на общественоопасните му последици по смисъла на чл. 15 от НК към който препраща разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН.

Водим от горното и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, Серия Г № 0000185, издаден от ОДМВР гр. Добрич, с който на Д.С.Й., ЕГН: ********** *** за нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането, на основание чл. 638, ал. 4 от КЗ е наложено административно наказание „ глоба „ в размер на 250лв.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд гр. Добрич в 14 – дневен срок от уведомяването на страните.

 

                                                                                     Председател:                                                                                                                                                 /М. Кирчева /