Решение по дело №2196/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1740
Дата: 14 декември 2020 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20207040702196
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

        1740                                   14.12.2020г.                                        гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на деветнадесети ноември, две хиляди и двадесета година, в открито заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                                     2.МАРИНА НИКОЛОВА

секретар:  И. Г.

прокурор: Дарин Христов

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 2196 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на „АГРОН ПЛАСТ“ ЕООД, ЕИК *********,  против Решение № 930/17.07.2020г. по НАХД № 1453/2020г. по описа на Районен съд – Бургас. С оспореното решение е потвърдено Наказателно постановление № 02-0002862/12.03.2020г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ Бургас, с което за нарушение на чл.197 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване, на основание чл.416, ал.5, във вр. чл.413, ал.2 от Кодекса на труда, на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв.

В касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и отмяна на наказателното постановление, алтернативно - неговото изменение. Излагат се доводи за неправилност и незаконосъобразност на решението.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ Бургас, редовно призован, се представлява от юрисконсулт Николова, която оспорва жалбата и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на прокуратурата на РБ поддържа становище за основателност на оспорването, счита че решението е правилно и законосъобразно.

След като прецени твърденията на страната и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

С обжалваното решение Районен съд – Бургас е потвърдил Наказателно постановление № 02-0002862/12.03.2020г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда“ Бургас, с което за нарушение на чл.197 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване, на основание чл.416, ал.5 във вр. чл.413, ал.2 от Кодекса на труда, на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв.

По делото е установено, че на 17.12.2019г. в строителен обект „Сграден фонд за Позитронно-емисионен томограф и Брахитерапия към „КОЦ Бургас“ ЕООД“ „Агрон Пласт“ ЕООД е допуснал по време на работа при подготовка на последна плоча за изравнителна мазилка работниците да използват преносими лампи, които са с наранена защитна обвивка на фабричния захранващ кабел и със снадки по него. Нарушението е установено от началник отдел „АИПО“ при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство. С тези си действия дружеството е нарушило чл.404, ал.1 от Правилник за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V (обн. ДВ, бр. 21 от 11.03.2005г.)

За констатираното нарушение бил издаден акт за установяване на административно нарушение, който нарушителят подписал без възражения.

Въз основа на акта за нарушение било издадено процесното НП.

За да постанови решението, въз основа на доказателствата по делото, съдът е приел за установена различна от описаната в оспорваното НП фактическа обстановка. Приел е, че нарушението за което е санкционирано дружеството, се изразява в допускане в строителния обект на работно оборудване, което не е обезопасено срещу риск от директен или индиректен  контакт с електрически ток, а именно кабелите на удължителите, захранващи преносими електрически лампи и инструменти са положени по  земята по маршрути за движение на работниците. След анализ на доказателствата съдът е приел, че административнонаказващия орган правилно е определил нарушената и санкционна норма. Извел е довод, че не са налице съществени процесуални нарушения. Наложеното наказание е правилно определен. Мотивиран от гореизложеното районния съд е потвърдил НП.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

В акта за установяване на административно нарушение /АУАН/, както и в наказателното постановление /НП/ е посочено, че се касае за нарушение по чл.404, ал.1 от Правилник за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V (обн. ДВ, бр. 21 от 11.03.2005г.), изразяващо се в допускане при строителни и монтажни работи да се използват преносими лампи, които са с наранена защитна обвивка на фабричния захранващ кабел и със снадки по него. В първоинстанционното съдебно решение съдебният състав е приел, че нарушението, вменено на дружеството с оспорваното НП, е по чл.197 от Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при ползване на работното оборудване, изразяващо се в допускане в строителния обект на работно оборудване, което не е обезопасено срещу риск от директен или индиректен  контакт с  електрически ток, а именно кабелите на удължителите, захранващи преносими електрически лампи и инструменти са положени по  земята по маршрути за движение на работниците.

С оглед на неправилно възприета фактическа обстановка в съдебното решение изцяло липсват мотиви по същество по оспорваното в настоящото производство НП. Настоящият състав на касационния съд приема, че е налице визираното в чл.348, ал.1, т.2, във вр. с чл.348, ал.3, т.2, предложение първо от НПК касационно основание за отмяна на въззивното решение и връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд Бургас от друг състав на съда, тъй като е налице липса на мотиви в атакуваното решение по съществото на спора и делото не може да бъде решено по същество от касационната инстанция.

При разглеждане на спора по същество от касационната инстанция, доколкото на първо място се ревизира постановения съдебен акт и на второ място издаденото наказателно постановление, то касационната инстанция е в невъзможност да извърши проверка на съдебното решение без изложени мотиви и съответно да прецени дали съдебното решение е правилно, с оглед приложение както на процесуалния, така и на материалния закон, тъй като би се явила първа инстанция по съществото на спора, което е недопустимо. Ако се разгледа спора по същество от настоящия касационен състав, то за първи път ще има изложени мотиви по отношение правилно приложение на разпоредбите на Правилника.

Предвид гореизложеното, Административен съд Бургас приема, че при постановяване на съдебното решение въззивният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила по смисъла на чл.348 ал.1 т.2 във вр. с чл.348, ал.3, т.2 от НПК – липса на мотиви по същество, което е основание за отмяна на атакуваното решение и за връщане на делото за ново разглеждане на Районен съд град Бургас  от друг състав на съда.

По претенциите на страните за разноски, ще се произнесе първоинстанционният съд при новото разглеждане на делото с оглед изхода му.

Воден от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, във вр. чл.221, ал.2, изр.1, предл. последно и чл.222, ал.2, т.1 от АПК , съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 930/17.07.2020г. по НАХД № 1453/2020г. по описа на Районен съд – Бургас.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Бургас.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: 1.

    

  

   2.