Определение по дело №598/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1941
Дата: 5 април 2019 г.
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100900598
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, 05.04.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав, в закрито съдебно заседание на пети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа търговско дело № 598/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 367  и сл. от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Образувано е по искова молба на „М.***– клон София“, ЕИК *******, предявена срещу „З.А.Б.“ АД, ЕИК *******, за заплащане на сумата 205784,83 лева – обезщетение за имуществени вреди, резултат от ПТП, настъпило по вина на лице, страна по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, сключена с ответника.

Исковата молба е предявена от клон на търговец, уточнен в същата - "А.Т.7." ЕООД, ЕИК *******, със седалище ***.

Клонът на търговско дружество се създава с цел търговецът да извършва различни стопански дейности, които са организационни и имуществено обособени, като за целта клонът води търговски книги, може да има самостоятелна сметка, а клоновете на чуждестранни лица, които се вписват в търговския регистър съгласно  чл. 17а ТЗ, съставят и баланс – чл. 19 ТЗ. Клонът има самостоятелно имущество и може да сключва договори във връзка с дейността си и да придобива права върху вещи.

Клонът обаче, независимо на чуждестранно лице или на българско дружество, не е правен субект (не е юридическо лице), не може да предявява самостоятелно, от свое име искове, както и срещу него не могат да се предявяват искове (т. е. няма активна, респ. пасивна процесуална легитимация) и не може да бъде самостоятелна страна по правен спор. Той е винаги част от търговското предприятие, което се персонифицира единствено чрез собственика си – търговец. Правилото на чл. 20 ТЗ, отнасящо се до подсъдността на спорове, произтичащи от преки отношения с клон на търговец, според което исковете на третите лица могат да се предявят "срещу търговеца" и по седалището на неговия клон, по несъмнен начин сочи, че последният не разполага с процесуална легитимация.

Единствено активно процесуално легитимиран е търговецът, чийто клон е неперсонифицираното „М.***– клон София“, а това, както е посочено в исковата молба е "А.Т.7." ЕООД, ЕИК *******. Търговецът обаче има седалище в района на друг окръжен съд – Пловдивски окръжен съд.

Съгласно чл. 115, ал. 2 ГПК исковете за обезщетение по Кодекса за застраховането на увреденото лице срещу застраховател (какъвто именно е предявеният), Гаранционния фонд и Националното бюро на българските автомобилни застрахователи се предявяват пред съда, в чийто район към момента на настъпване на застрахователното събитие се намира настоящият или постоянният адрес на ищеца, неговото седалище, или по местонастъпване на застрахователното събитие. В случая не е налице нито една от хипотезите, обуславящи подсъдност на Софийски градски съд. А за спазване на специалната подсъдност по дела с предмет вземания по КЗ, съдът служебно следи – чл. 119, ал. 3 ГПК.

Действително исковата молба е нередовна, но е ясно, че надлежен ищец по предявения иск е дружеството-принципал - "А.Т.7." ЕООД, ЕИК *******, седалището на което към настъпване на процесното ПТП е в с. Труд, община Марица, съответно ищецът не се е възползвал от възможността да предяви иска пред съда по местонастъпване на застрахователното събитие. Затова настоящият спор следва да се изпрати за разглеждане на Пловдивския окръжен съд, който е съдът по седалището на провосубектния ищец "А.Т.7." ЕООД, ЕИК *******.

Необходимо е да се отбележи, че седалището на клона няма никакво значение за определяне на подсъдността – нормата на чл. 115 ГПК е специална по отношение на чл. 108, ал. 1 ГПК, която предвижда, че искове срещу юридически лица се предявяват пред съда, в чийто район се намира тяхното седалище. По спорове, възникнали от преки отношения с техни поделения или клонове, исковете да могат да се предявяват и по тяхното местонахождение. Местонахождението на клон е от значение само в случаите на предявен СРЕЩУ търговеца иск, но не и когато ищец е търговецът, действащ чрез свой клон.

При положение, че предявеният иск не е местно подсъден на сезирания съд, независимо от пороците на исковата молба, същата следва да се изпрати за разглеждане на съда по седалището на търговеца-принципал на „М.***– клон София“, затова Софийски градски съд, на основание чл. 119, ал. 3 ГПК вр. чл. 115, ал. 2 ГПК,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по търг. дело № 598/2019 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-16 състав.

ИЗПРАЩА ДЕЛОТО по подсъдност на Пловдивски окръжен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца - "А.Т.7." ЕООД, ЕИК *******, на посочения съдебен адрес ***, адвокат Д..

 

СЪДИЯ: