Решение по дело №2498/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261299
Дата: 9 септември 2021 г.
Съдия: Райна Георгиева Стефанова
Дело: 20191100902498
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

Гр. София, 09.09.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-19 състав, в открито съдебно заседание на дванадесети август през две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                                                                                         СЪДИЯ: РАЙНА СТЕФАНОВА

                                                                                    

като разгледа докладваното от съдия Стефанова търговско дело № 2498 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Производството е по реда на чл. 632, ал. 2, във вр. с ал.4 ТЗ.

С молба вх.№ 339171 от 21.07.2021 година /подадена по пощата на 20.07.2021 г./ Национална агенция за приходите, гр.София, ул.“********№ **представлявана от В.П.-директор на дирекция „Държавни  вземания“, оправомощена от изпълнителния директор на НАП е поискала възобновяване на производството по несъстоятелност по отношение на „Н.“ ЕООД, ***, което към момента е спряно по силата на решение № 1043 от 20.07.2020 г., като заявява да има качеството кредитор на обявеното в несъстоятелност дружество.

 В молбата са изложени съображения, че от събраните в кориците на делото доказателства се установявало, че „Н.“ ЕООД притежава дълготраен актив, а именно сграда работилница, със застроена площ от 556 кв.м., построена в селскостопански двор, находящ се в с.Петърница, местността „Пангаля“, придобит по силата на постановление за възлагане на недвижим имот №8778/2006/00394/27.12.2007, вписано в СВ-гр.Плевен, като по персоналната партида  на дружеството нямало данни този имот да е продаден.

Също така, сочи че дружеството притежава и моторно превозно средство – лек автомобил Нисан Патфайндър с рег.№ *****Излага твърдения, че разпоредбата на чл.632, ал.2 ТЗ не съдържа изискване имуществото, необходимо за покриване на текущите разноски в производството по несъстоятелност да включва само бързоликвидни активи, като водещ критерий е стойността на налично достатъчно имущество.

Моли производството по несъстоятелност да бъде възобновено, а в случай че съдът прецени, че имуществото включено в масата на несъстоятелността не е достатъчно за покриване на разноските, да определи подходящ срок за внасянето им.

Към молбата са приложени писмени доказателства- постановление за възлагане от 27.12.2007 година,  справка от АВ имотен регистър, писмо от СДВР-отдел „Пътна полиция“ от 08.12.2020 година.

С разпореждане от 30.07.2021 година съдът е насрочил открито съдебно заседание за 12.08.2021 година и е определил сумата от 3 000 лв. за предплащане на разноските за производството по несъстоятелност, като този съдебен акт е вписан във водената по реда на чл. 634в ТЗ публична книга на 02.08.2021 година. За тези указания молителят НАП е уведомен на 02.08.2021 година по телефона и чрез призовка на 04.08.2021 година.

В определения срок за привнасяне на посочената сума, като разноски по делото липсва предприето плащане от страна на кредиторите или от длъжника.

В открито съдебно заседание молителят поддържа молбата за възобновяване на производството и не сочи други доказателства.

 

Така установената фактическа обстановка обосновава следните правни изводи:

Съгласно разпоредбата на чл. 632, ал.2 ТЗ спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписване на решението по чл. 632, ал.1 ТЗ по молба на длъжника или кредитор. Възобновяването се допуска, ако молителят удостовери, че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б ТЗ.

Молбата за възобновяване на производството по настоящото дело е допустима- депозирана е в установения едногодишен срок, от легитимирана страна- НАП- процесуален субституент на Държавата, за която са налице данни от приложените към молбата доказателства /справка декларация за ДДС и декларация , образец 6/, че разполага с неудовлетворени вземания от публично – правен характер.

Същата е неоснователна.

За да бъде възобновено производството по несъстоятелност  молителят следва да удостовери наличие на достатъчно имущество, което да е налично, т.е. такива краткотрайни активи от имуществото на длъжника, които биха послужили за извършване на непосредствено необходимите и належащи текущи разходи в производството по несъстоятелност. Това имущество следва да включва  бързоликвидни активи, чието конвертиране да позволи да се авансират разноските по заплащане на месечно възнаграждение на синдика, за запазване, оценка и продажба на имуществото на длъжника, и изобщо за осребряване на активите.                   В този смисъл съдът не споделя изложеното от кредитора, направил искането за възобновяване на производството, че законодателят не ограничава вида на имуществото, с което трябва да разполага масата на несъстоятелността, като единственото установено изискване е това имущество да е достатъчно.

Под понятието „налично имущество“ съгласно разпоредбата на чл. 632, ал. 2 ТЗ трябва да се разбира само имуществото, представляващо налични парични средства /такива в касата или по банковите сметки на длъжника/, но не и останалото му имущество, още повече дълготрайните материални активи. Именно по този начин следва да се тълкува нормата, защото целта на първоначалните разноски нужни за провеждане на производството по несъстоятелност е чрез тях да се постигне покриване на текущото възнаграждение на синдика и на всички други обичайни разходи, които същият следва да направи, за да осъществява вменените му от закона функции.

В този смисъл осигуряването на необходимите разноски не следва да е свързано с процедури по осребряване на имуществени права- в случая продажба на работилница и МПС, изискващи  поредица от процесуални действия, вкл. е необходимо съгласие на събранието на кредиторите съгласно чл. 639б, ал. 4 ТЗ, чието провеждане според нормата на чл. 673, ал. 1 ТЗ е предвидено да се осъществява едва след одобряване на списъците по чл. 692 ТЗ.

В конкретния случай , посочените активи от кредитора са били известни на съда към датата на постановяване на решението по чл.632 ТЗ и тяхното наличие е било съобразено при постановяване на съдебния акт. Работилницата е била продадена през 2007 година, като към настоящия момент -14 години по- късно не е известно в какво състояние се намира същата и каква е действителната пазарна стойност и би ли имало пазарен интерес при съобразяване на всички пазарни фактори – състояние, местонахождение и пр. Посоченият лек автомобил е с дата на първа регистрация 2006 година, т.е. на 15 години, не е известно местонахождението му, нито неговото състояние, като липсват данни за стойността му.

За извършване  на всички необходими действия за издирване и осребряване на това имущество следва да бъдат направени множество разходи, включително изготвяне на експертизи за пазарна стойност и възнаграждение на синдик, без яснота относно това дали въобще ще бъдат продадени, с оглед характеристиките, изложени по-горе,  или в какъв срок могат да бъдат реализирани на пазара.   

Предвид тези съображения, визираните в молбата имуществени права няма как да бъдат квалифицирани като имущество, което може да бъде използвано веднага за покриване на необходимите разноски в производството по несъстоятелност.

Съдът е дал възможност на НАП, и с оглед заявеното в молбата, да привнесе сумата от 3000 лева /във възможния минимум/ за покриване на първоначалните разноски, но това указание не е изпълнено, нито до датата на откритото съдебно заседание – 12.08.2021 година, нито до момента 09.09.2021 година, т.е молителят е разполагал с повече от месец.

Определението на съда за  привнасяне на разноски е вписано в книгата по чл.634в, ал.1 ТЗ на 02.08.2021 година и е станало публично достояние.   С акта на вписването се счита, че всеки кредитор на дружеството е известен за съдебния акт и при наличие на интерес би могъл да се възползва от възможността с внасянето на определените в абсолютна сума разноски да постигне продължаване на производството по несъстоятелност.

По гореизложените мотиви сезираният съд намира, че не е налице нито първата, нито втората законова предпоставка по чл. 632, ал.2 изр.1, пр. 1 ТЗ за възобновяване на производството по несъстоятелност по т.д.№ 2498/2019 г.

Ето защо, искането на Националната агенция за приходите за възобновяване на производството следва да бъде оставено без уважение.

Воден от горното, Софийски  градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Национална агенция за приходите молба с вх. №339171/21.07.2021 г. /подадена по пощата на 20.07.2021 г./, с която е поискано възобновяване на производството по несъстоятелност на „Н.“ ЕООД ***, с ЕИК********, със седалище ***, по т.д. 2498/2019 г. по описа на СГС, VI-19 състав.

Решението подлежи на обжалване, на основание чл. 633, ал.1 ТЗ, пред Апелативен съд, гр.София в 7-дневен срок, считано от връчването му на молителя НАП.

Решението да се впише в книгата по чл. 634в ТЗ.

 

 

         СЪДИЯ :