РЕШЕНИЕ
№ 1371
Плевен, 09.04.2025 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Плевен - II касационен състав, в съдебно заседание на първи април две хиляди двадесет и пета година в състав:
Председател: | ДАНИЕЛА ДИЛОВА |
Членове: | ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА-ДЕКОВА |
При секретар ИРЕНА НИКОЛОВА и с участието на прокурора ИВАН БОРИСОВ ШАРКОВ като разгледа докладваното от съдия ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА канд № 20257170600283 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.63в от ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.
С Решение № 21 от 10.01.2025г., постановено по НАХД № 20244430202085 по описа за 2024 г., Районен съд – Плевен е потвърдил Наказателно постановление № 24-0938-002310/02.07.2024 г. на Началник група към ОД на МВР-Плевен, с което на „Тони Белизаров-2010“ ЕООД гр.Плевен, представлявано от Т. Б., на основание чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2000лева, за нарушение на чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.
Срещу решението е подадена касационна жалба от „Тони Белизаров – 2010“ ЕООД гр.Плевен, чрез адв.П. Е., в която са наведени доводи, че съдебният акт е постановен в нарушение на материалния и процесуалния закон. Твърди се, че НП е издадено в противоречие с изискванията на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като наказващият орган не е извършил обективна и всестранна проверка, с което е нарушено правото му на защита. Счита се, че обстоятелствата в НП не отговарят на обективната фактическа обстановка, а правното основание за налагане на санкцията не отговаря на фактите. Твърди се, че нито по служебен ред, нито по друг начин е уведомяван за прекратяване на регистрацията. В заключение се моли за отмяна на решението и отмяна на НП.
От ответника не е депозиран писмен отговор по касационната жалба.
В съдебно заседание касаторът не се представлява.
Ответникът в съдебно заседание не изпраща представител.
Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че решението на районния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила.
Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:
Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, с удостоверена представителна власт, поради което е допустима за разглеждане.
Разгледана по същество е основателна, но не по изложените в нея съображения.
С обжалваното наказателно постановление е реализирана административно-наказателната отговорност на „Тони Белизаров-2010“ за това, че на 19.06.2024г. в 17:30часа в гр.Плевен, [улица]до №33, с посока на движение към [улица], като водач управлява товарен автомобил Ситроен Берлинго с рег.№[рег. номер] /собственост на „Тони Белизаров-2010“, където водачът е и собственик и управител, справка извършена в СИЕЛА/, като извършва следното нарушение: Управлява МПС без действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите към часа и датата на проверката. Нарушението е квалифицирано по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.
За да потвърди НП районният съд е приел, че описаната в АУАН и НП фактическа обстановка се подкрепя от събраните в хода на производството писмени и гласни доказателства, като е кредитирал с доверие свидетелските показания на актосъставителя и свидетеля по акта. От правна страна съдът е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни за това органи, при спазване на изискванията в ЗАНН относно реквизити. Счел е, че вмененото нарушение се установява по безспорен начин от доказателствената съвкупност, а именно че на 19.06.2024г. автомобилът, собственост на дружеството, е управляван без сключена застраховка ГО. Посочил е, че дадената правна квалификация е съответна на вмененото нарушение. За неоснователни и недоказани е приел възраженията за срив в системата на гаранционния фонд, както и за липса на субективната страна на деянието. Относно размерът на наложената имуществена санкция е посочил, че същата е с фиксиран размер в закона.
Решението е неправилно, по следните съображения:
Видно от АУАН №1348707 от 19.06.2024г., същият е съставен против Т. Г. Б. за това, че на 19.06.2024г. в 17:30часа в гр.Плевен, [улица]до №33, с посока на движение към [улица], като водач управлява товарен автомобил Ситроен Берлинго с рег.№[рег. номер] /собственост на „Тони Белизаров-2010“, където водачът е и собственик и управител, справка извършена в СИЕЛА/, като извършва следното нарушение: Управлява МПС без действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите към часа и датата на проверката, което деяние е квалифицирано като нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.
Въз основа на този АУАН е издадено обжалваното НП, но не срещу физическото лице Т. Б., против когото е съставен акта, а срещу „Тони Белизаров-2010“ ЕООД, т.е. срещу дружеството, собственик на процесното МПС.
Съгласно чл.36 ал.1 от ЗАНН, административно-наказателното производство се образува със съставяне на акт за установяване на извършеното административно нарушение, като според ал.2, без приложен акт административно-наказателна преписка не се образува, освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващият орган. Последните изключения в конкретния случай не са налице.
Във връзка с горното следва да се посочи, че извънсъдебната фаза на административно-наказателното производство условно се състои от две фази – производство по установяване на административните нарушения, и производство по налагане на административните наказания. Първата фаза е обуславяща спрямо тази по реализация на административно-наказателната отговорност на нарушителя, тъй като производството може да приключи законосъобразно, с влязъл в сила санкционен акт, само ако е било и законосъобразно образувано. За да е законосъобразно образувано, производството по установяване на административни нарушения следва да започне по някой от начините, посочени в чл. 36 ал.1 от ЗАНН. Т.е. за да е налице законосъобразно образуване на административно-наказателното производство, актът за установяване на административното нарушение следва да е съставен по отношение на лицето, наказано с издаденото впоследствие наказателно постановление. Това следва от констатиращата, обвинителната и сезиращата функция на акта за установяване на административно нарушение, тъй като със съставянето му се обективира изявлението на актосъставителя за знание за конкретно извършено административно нарушение и личността на извършителя му, и за наказващия орган възниква задължение да се произнесе относно осъществяването на деянието, правната му квалификация, осъществено ли е от лицето, посочено в акта, а ако същото е физическо лице – и осъществено ли е виновно, подлежи ли нарушителят на административно наказание и как същото да се индивидуализира по вид и размер. Със съставянето на АУАН за нарушителя възниква и правото му на защита по обвинението, съдържащо се в него. Според чл. 53, ал. 2 от ЗАНН наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Отстраняването на нередовности по чл. 53, ал. 2 от ЗАНН обаче, е недопустимо, когато това би довело до санкциониране на лице, отговорността на което до момента не е била ангажирана със съставяне на АУАН.
Изложеното води до извод, че срещу собственика на МПС - „Тони Белизаров-2010“ ЕООД не е образувана административно-наказателна преписка със съставянето на АУАН, независимо от което обаче, е издадено НП, с което е реализирана административно-наказателната отговорност на дружеството за нарушение по чл.483 ал.1 т.1 от КЗ. С последното е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила в хода на административно-наказателното производство, което обосновава незаконосъобразност на наказателното постановление и води до неговата отмяна само на това основание, тъй като допуснатият порок не може да бъде саниран в хода на съдебното производство.
Като не е достигнал до аналогичен правен извод районният съд е постановил неправилен съдебен акт, който следва да бъде отменен и да бъде отменено обжалваното НП.
Независимо от изхода на делото разноски не се присъждат, тъй като не са поискани.
Воден от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 221, ал.2, пр. 2 от АПК, съдът
Р Е Ш И:
ОТМЕНЯ Решение № 21 от 10.01.2025г., постановено по НАХД № 20244430202085 по описа за 2024г. на Районен съд Плевен и вместо него ПОСТАНОВЯВА:
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 24-0938-002310/02.07.2024 г. на Началник група към ОД на МВР-Плевен, с което на „Тони Белизаров-2010“ ЕООД гр.Плевен, представлявано от Т. Б., на основание чл.638 ал.1 т.2 вр. чл.461 т.1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2000лева, за нарушение на чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.
Преписи от решението да се изпратят на страните.
Председател: | |
Членове: |