Присъда по дело №745/2014 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 104
Дата: 18 септември 2014 г. (в сила от 3 октомври 2014 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20145510200745
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 юли 2014 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

                                    

 

гр. Казанлък, 18.09.2014 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Казанлъшки районен съд, Наказателно отделение, четвърти състав, на  осемнадесети септември, две хиляди и четиринадесета година, в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИХАИЛ МИХАЙЛОВ

 

при участието на секретаря А.Д., в присъствието на ПРОКУРОРА СТОЯН ПАВЛОВ, разгледа докладваното от съдия МИХАЙЛОВ НОХД №745 по описа за 2014 година

 

П  Р  И С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата А.В.Т.- родена на ***г***, живуща ***, неомъжена, с висше обр., не осъждана, работи като мед. сестра, с ЕГН ********** за ВИНОВНА по обвинението чл.343 ал.1 б.„б”, във вр. с чл.342 ал.1 от НК, в това, че на 15.03.2014г. по ПП-I-5, км. 171+500- в прохода „Шипка”, общ.Казанлък, обл.Стара Загора, посока север- юг, при управление на МПС- лек автомобил марка „Опел” е нарушила правилата за движение по ЗДвП-, а именно- чл.21 ал.2 от ЗДвП- Когато стойностите на скоростта, която не трябва да се превишава е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак- В26- Забранено е движението със скорост по-висока от означената- в случая 30 км./ч., като водачът се движи със скорост 48-50км./ч., в резултат на което, по непредпазливост е причинила средна телесна повреда на Т.С.К. с ЕГН **********, изразяваща се в контузия на главата- кръвонасядане на лицето, сътресение, контузия и оток на мозъка, представляващи разстройство на здравето, временно опасно за живота, както и счупване на големия пищял на дясната подбедрица, причинило трайно затруднение на движенията на долния десен крайник, но на основание чл.78а от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като й налага административно наказание- ГЛОБА в размер на 1000/хиляда/ лева, а по обвинението да е нарушила чл.20 ал.1, чл.20 ал.2 и чл.21 ал.1 от ЗДвП я признава за невиновна и я оправдава.

 

ОСЪЖДА подсъдимата А.В.Т. да заплати направените по делото съдебни разноски в размер на 340.00 лв. по сметка на ОД на МВР Стара Загора, както и направените от пострадалия Т.С.К. разноски за упълномощаване на негов повереник в размер на 600.00 лева.

 

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15- дневен срок  пред Окръжен съд гр.Стара Загора.

                                                                     

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

    

Съдържание на мотивите

                                                     М   О   Т   И   В   И  :

                          

Производството е по реда на глава 27 от НПК.

Обвинението срещу подсъдимата А.В.Т. е по чл.343 ал.1 б.„б”, във връзка с чл.342 ал.1 от НК, затова, че на 15.03.2014г. по ПП-I-5, км.171+500- в прохода „Шипка”, общ.Казанлък, обл.Стара Загора, посока север-юг, при управление на моторно превозно средство- лек автомобил марка „Опел”, модел „Астра” с рег.№ ******, е нарушила правилата за движение по Закона за движението по пътищата и правилника за прилагането му, а именно:

Чл.20 ал.1 от ЗДвП- „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”- като не е упражнила достатъчен контрол върху управляваното от нея моторно превозно средство, с което е причинила настъпването на пътно транспортно произшествие.

Чл.20 ал.2 от ЗДвП- „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат ,когато възникне опасност за движението”- като не се е съобразила с конкретните условия на видимост.

Чл.21 ал.1 от ЗДвП- При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в км/ч: категория В - в населено място 50 км/ч.,

Чл.21 ал.2 от ЗДвП- „Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак- В26- Забранено е движението със скорост по-висока от означената- в случая 30 км/ч.”, като водачът се е движил със скорост от 48-50 км/ч, в резултат на което, по непредпазливост е причинила средна телесна повреда на Т.С.К., ЕГН **********, изразяваща се в контузия на главата- кръвонасядания на лицето, сътресение, контузия и оток на мозъка, представляваща разстройство на здравето, временно опасно за живота, както и счупване на големия пищял на дясната подбедрица, причинило трайно затруднение на движенията на долния десен крайник.

                В с.з. подсъдимата се признава за виновна, като се възползва от правото да не дава обяснения, а представителят на РП поддържа обвинението срещу нея.

          От    събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства: фотоалбум, протокол за оглед на местопроизшествие, справки за нарушител от региона, копия на документи на МПС, копия на медицинска документация,  АУАН, заключенията на изготвени по делото  химическа, автотехническа и съдебно- медицински експертизи и показанията на свидетелите К., Й., Д. и П., дадени на досъдебното производство, кореспондиращи изцяло помежду си, както и с изявлението на подсъдимата, че се признава за виновна, съдът намира за установена следната фактическа обстановка:  На 15.03. 2014г., около 12.30ч., А.В.Т., управлявала лек автомобил марка „Опел”, модел „Астра” с ДК № ********, пътувайки от град Габрово за град Стара Загора през прохода „Шипка”. В автомобила, освен нея самата, пътували и свидетелят В. П., с когото Т. съжителствала на семейни начала, както и общото им малолетно дете. Свидетелят П. се возел на предната дясна пасажерска седалка, а малолетното дете седяло на детско столче на задната седалка на автомобила, като всички били с поставени предпазни колани. Самият автомобил, управляван от подсъдимата, бил собственост на бащата на свидетеля П.. Времето било топло, слънчево и ясно. Стигайки връх „Шипка”, управляваният от подсъдимата лек автомобил продължил движението си, спускайки се по направление север-юг. Пътят бил осеян с множество завои, което изисквало стриктно спазване на пътните знаци и маркировката. На места пътната настилка била мокра от топящите се по това време на годината снегове и силно опесъчена.

Движейки се по ПП-I-5, км.171 плюс 500м.- проход „Шипка”, А.В.Т. наближила ляв завой. Движението на моторни превозни средства в описаната отсечка било регулирано с вертикална пътна маркировка- с налични пътни знаци, както следва: „В26”- „Забранено е движението със скорост по-висока от означената”- в случая 30 км/ч., както и А2- „Опасен завой наляво”. Въпреки наличието на описаните пътни знаци, които били поставени по посока на движението на подсъдимата, последната се движела с по-висока, непозволена скорост, а именно- 48-50 км/ч.

В същото време, на мотоциклет марка „Хонда”, модел „Стийд” с ДК № *****, в посока, противоположна на посоката на движение на управлявания от Т. автомобил, пътували свидетелите Т.К. /водач на мотоциклета/ и Д. Й. /пасажер/. След тях се движел също с мотоциклет приятелят им- свидетелят Т. Д.. Движението на моторни превозни средства в така описаната отсечка, по която пътувал описаният мотоциклет било регулирано с вертикална пътна маркировка- с налични пътни знаци, както следва: „В26”- „Забранено е движението със скорост по-висока от означената”- в случая 30 км/ч., както и А1- „Опасен завой надясно”. 

Освен ограничение на скоростта на движение, пътят бил маркиран с налична пътна маркировка- разделителни линии. Пътното платно се състояло от две ленти за движение /по една във всяка посока/, като разделителната линия между тези две ленти била прекъсната/л.42 от материалите по делото- автотехническа експертиза/.

Между двете гореописани моторни превозни средства имало добра видимост, движението не било натоварено. В момента на разминаване обаче, в участъка на ПП-I-5, км.171 плюс 500м., поради непозволената скорост на движение на лекия автомобил, управляван от Т.- 48-50 км/ч., на ляв завой подсъдимата водачка изгубила контрол над автомобила, същият поднесъл и навлязъл в лентата за насрещно движение, в която правомерно се движел управлявания от свидетеля К. мотоциклет. В резултат на това, между двете моторни превозни средства настъпило ПТП- управлявания от Т. автомобил ударил със странична дясна част управлявания от свидетеля К. мотоциклет. Според автотехническата експертиза: „…Ударът по характер е страничен- кос. Същият настъпва със средната част на дясната врата на лекия автомобил и предната гума на мотоциклета. За да бъде възможен така описания механизъм на първоначален контакт, надлъжната ос на лекия автомобил е била разположена почти успоредно на напречната ос на платното за движение” /л.47 от материалите по делото/.

След сблъсъка управляваният от подсъдимата автомобил  продължил движението си и се ударил с предната си част в бетонния пояс, намиращ се източно от източния край на платното за движение. Мотоциклетът, върху който пътували свидетелите К. и Йоргова, паднал на пътното платно, а самите пътуващи   пропаднали непосредствено до мотоциклета.

Непосредствено след инцидента подсъдимата потърсила помощ на тел.112, останала на мястото на произшествието и се опитала да окаже първа помощ на пострадалите свидетели. За причиненото от същата пътно- транспортно произшествие й бил съставен АУАН от дата 15.03.2014г. Установено е, че никой от водачите на моторните превозни средства, участвали в процесното транспортно произшествие не е употребил алкохол.

          Действайки по горния начин подсъдимата А.Т. е осъществила, от обективна и субективна страна, престъпния състав на чл.343 ал.1 б.„б”, във връзка с чл.342 ал.1 от НК. 

От субективна страна тя е действала по непредпазливост, тъй като макар да не е предвиждала настъпването на обществено-опасните последици на деянието си е била длъжна и е могла да го стори.

          Предвид изложеното съдът намира, че подсъдимата е   осъществила деянието по чл.343 ал.1 б.„б”, във връзка с чл.342 ал.1 от НК, поради което счита, че същата следва да бъде призната за виновна и наказана по това обвинение, а за това, че е нарушила чл.20 ал.1, чл.20 ал.2 и чл.21 ал.1 от ЗДвП- да бъде призната за невиновна и оправдана, тъй като Т. е извършила деяние по чл.21 ал.2 от ЗДвП, което се явява специално по отношение разпоредбите на чл.21 ал.1, чл.20 ал.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП. 

При определяне на вида и размера на наказанието на А.В.Т. съдът взе предвид следното:

          1) подсъдимата е пълнолетна гражданка;

            2) с деянието по чл.343 ал.1 буква „б”, във връзка с чл.342 ал.1 от НК не са причинени имуществени вреди;

          3) деянието е извършено непредпазливо и за него се предвижда наказание до три години лишаване от свобода или пробация;

          4) подсъдимата не е осъждана и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV на Глава VІІІ от НК.

          Следователно налице са основанията на чл.78а от НК за освобождаване на А.В.Т. от наказателна отговорност и налагане на същата на административно наказание- глоба.

          При определяне размера на глобата, съдът приема за смекчаващи вината на подсъдимата обстоятелства: чистото съдебно минало, невисоката степен на обществена опасност на дееца и на деянието, предмет на наказателното производство, както и добрите й характеристични данни, а доказателства за отегчаващи вината й такива не се събраха. На Т. следва да се наложи наказание при превес на смекчаващите над отегчаващите вината й обстоятелства, съобразени както с имотното й състояние, така и с оглед целите на чл.12 от ЗАНН, а именно-  глоба в размер на 1000 лева. 

          На основание чл.189 ал.3, във връзка с чл.189 ал.1 от НПК, А.В.Т. следва да заплати, по сметка на ОД на МВР гр.Стара Загора, направените по делото разноски в размер на 340 лева, както и направените разноски от пострадалия Т.С.К. за упълномощаване на негов повереник, в размер на 600 лева.  

          Причината за извършване на деянието е несъобразяване на поведението на подсъдимата с правилата за движение на Закона за движението по пътищата.

                                                           

          Воден от горните мотиви съдът постанови присъдата си.

 

                                                                           Районен съдия: