Решение по дело №762/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 1
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Недялка Николова Нинова
Дело: 20191800200762
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер                   шести януари                         Година 2020                         София

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,       Наказателно отделение,                Смесен  състав

На шести януари                                                                                                 Година 2020

В открито заседание в следния състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1. ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                                          2. КРИСТИНА ТОДОРОВА

Секретар Радиана Андреева

Прокурор Ралица Данкова

Като разгледа докладваното от съдията Николова

ч. н. дело № 762 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:          

         

Производството е по чл. 44, ал. 1 ЗЕЕЗА.

Получена е Европейска заповед за арест от г., издадена от съдия при Районен съд гр. М., ФР Г. по преписка, служебен номер , с която се иска предаване на българската гражданка М.Б.Ц., родена на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН: **********, на компетентните съдебни власти на Ф. р. Г. за провеждане на наказателно производство.

 Представителят на С.о.п. поддържа искането, като счита, че са изпълнени законовите условия за допускане на поисканото от съдебните власти на Федерална република Г. предаване на българската гражданка М.Б.Ц..

Защитникът на исканото лице – адв. Е.Д. не оспорва искането на германските съдебни власти, като счита издадената Европейска заповед за арест за валидна от външна страна, придружена с надлежно дадени от издаващата държава гаранции по чл. 41, ал. 3 ЗЕЕЗА, поради което следва да се изпълни.

Исканото лице М.Б.Ц. поддържа становището на защитата.

            Искането, с което е сезиран настоящия съдебен състав, е за изпълнение на ЕЗА, издадена от съответно компетентните власти на ФР Г. по отношение на българската гражданка М.Б.Ц., със снета по делото самоличност и е основателно. Това е така по следните съображения:

При решаването на въпроса за предаването на исканото лице на компетентните власти на издаващата държава въз основа на получената ЕЗА, съдът следва да обсъди и даде отговор на въпросите, посочени в разпоредбата на чл. 44, ал. 6 ЗЕЕЗА, а именно: налице ли са условията за предаване по чл. 36 и 41 и има ли основания за отказ по чл. 39 или 40, има ли основания за отлагане на изпълнението или за условно изпълнение на заповедта по чл. 52 от ЗЕЕЗА.

       По форма и съдържание представената Европейска заповед за арест отговаря на изискванията на чл. 37 от ЗЕЕЗА:

 Европейска заповед за арест е издадена от компетентен съдебен орган на издаващата държава – от съдия при Районен съд гр. М., ФР Г. по преписка, служебен номер.

            Исканото лице е българската гражданка М.Б.Ц., родена на *** ***, с ЕГН: **********, с постоянен и настоящ адрес ***.

Предаването на българската гражданка М.Ц. е поискано с цел провеждане на наказателно преследване за извършени от нея две престъпления -  за това, че на г., в гр. Л. и А., действайки съзнателно и съвместно, въз основа на съвместен план за действие, с отделно преследваната И., обвиняемата отнела портмонето на пострадалата П., съдържащо 150 евро, както и разплащателна ЕС - Карта, както и при същите условия на същата дата от банкомат е изтеглила общо сумата от 2000 евро, на каквато стойност е възникнала щета. Посочените деяния съставляват престъпления по чл. 242, ал.1, чл. 243, ал.1, изр.2, № 3, чл. 263а, ал.1 и ал.2, чл. 263, ал.3, изр.2 № 1, чл.25, ал.2.чл. 53 по Наказателния кодекс на издаващата държава, за които се предвижда наказание „лишаване от свобода“ до десет години.

            Деянията, за които е поискано предаването, са престъпления и по българския наказателен закон – по чл. 194, ал. 1 НК, за което се предвижда наказание лишаване от свобода за срок от осем години и по чл. 249, ал. 1 НК, наказуемо с лишаване от свобода от две до осем години, които са тежки умишлени престъпления по смисъла на чл. 93, т. 7 НК.

Не се установяват данни в насока спрямо исканото лице да са налице висящи наказателни производства в Р България, по които то да е привлечено в качеството на обвиняем.

            От издаващата държава са дадени гаранции по смисъла на чл. 41, ал. 3 от ЗЕЕЗА, като съответните права на исканото лице са гарантирани, съобразно условията по чл. 5, § 3 от Рамковото решение на Съвета на Европа № год.  – след като бъде изслушано на територията на издващата държава исканото лице ще бъде върнато в Р България за изтърпяване на наложеното му наказание лишаване от свобода или взетата мярка, изискваща задържане.

Така изложените по-горе обстоятелства сочат на несъмнен извод за наличието на всички основания за изпълнение посочената Европейска заповед за арест по отношение на българската гражданка М.Б.Ц. и за предаването ѝ на компетентните власти на ФР Г..

Налице са условията за прилагане на ЕЗА, посочени в разпоредбата на чл. 36, ал. 1 ЗЕЕЗА: предаването на лицето е поискано с цел провеждане на наказателно преследване на деяния, наказуеми по правото на издаващата държава с лишаване от свобода за максимален срок не по-малко от една година, като давностният срок за наказателното  преследване не е изтекъл. Съдържанието на процесната ЕЗА напълно покрива законовите изисквания, установени в разпоредбата на чл. 37, ал. 1, т.т. 3, 4 и 5 ЗЕЕЗА – съдържа достатъчни по обем и съдържание, и безпротиворечиви данни за времето, мястото и обстоятелствата, при които са извършени престъпленията и степента на участието на исканото лице в извършването им. Освен това правата на исканото лице са гарантирани и от действието на принципа на особеността /чл. 61 ЗЕЕЗА/, доколкото същата не е дала съгласие принципът да не се прилага. 

Удовлетворено е и изискването за двойна наказуемост на деянията.

Не са налице данни, които биха обосновали отказ да се изпълни ЕЗА по чл. 39 и по чл. 40 ЗЕЕЗА.

Не са налице основания за приложението на чл. 52 ЗЕЕЗА – срещу исканото лице няма висящо наказателно производство или влязла в сила присъда за престъпление, различно от посоченото в ЕЗА.

Горното налага извода, че лицето, чието предаване се иска, следва да бъде предадено на издаващата държава въз основа на получената ЕЗА.

 На основание чл. 44, ал. 7 ЗЕЕЗА по отношение на исканото лице следва да се вземе мярка за неотклонение задържане под стража до фактическото му предаване на издаващата държава, като на основание чл. 260, ал. 1 ЗИНЗС мярката следва да се изпълни в Затвора гр.София.

  На основание чл. 45, ал. 3 от Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

Р    Е    Ш    И:

 

 

ДОПУСКА изпълнението на Европейска заповед за арест от  г., издадена от съдия при Районен съд гр. М., ФР Г. по преписка, служебен номер, с която се иска предаване на българската гражданка М.Б.Ц., родена на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН: **********, на компетентните съдебни власти ФР Г. във връзка с извършено престъпление по чл. чл. 242, ал.1, чл. 243, ал.1, изр.2, № 3, чл. 263а, ал.1 и ал.2, чл. 263, ал.3, изр.2 № 1, чл.25, ал.2.чл. 53 по Наказателния кодекс на Федерална република Г..

 

ВЗЕМА на основание чл. 44 ал. 7 от ЗЕЕЗА мярка за неотклонение „задържане под стража” по отношение на българската гражданка М.Б.Ц., родена на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, с ЕГН: **********, до фактическото ѝ предаване на компетентните органи на издаващата държава.

 На осн. чл. 260, ал.1 ЗИНЗС мярката да се изпълни в Затвора – София.

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Софийския апелативен съд в 5-дневен срок от днес.

След влизане на решението в сила задържаната М.Б.Ц. да бъде предадена на компетентните  власти на Федерална република Г., като заверен препис от решението се изпрати незабавно на Министъра на правосъдието на Република България; Върховна касационна прокуратура отдел „МПП”; С.о.п. МВР-НС „Полиция” – Дирекция „Международно оперативно полицейско сътрудничество” и на Началника на Затвора-София.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ………………….                  

(Н.Николова)

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  1:.……….……………

                                                                                                    (И.Георгиев)

 

                                                                                            2: …………………..

                                                                                                      (Кр.Тодорова)