Решение по дело №590/2010 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 2
Дата: 7 януари 2011 г. (в сила от 20 април 2011 г.)
Съдия: Петър Атанасов Петров
Дело: 20103220100590
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 ноември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Г. Т., 07. 01. 2011г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

РАЙОНЕН СЪД Г. Т.,  в публично заседание проведено на тринадесети декември две хиляди и десета година в състав:

                                                Районен съдия: ПЕТЪР ПЕТРОВ

при секретаря Р.И.…………………………………

и в присъствието на прокурора ………………………

като разгледа докладваното от районния съдия  Адм.  дело № 00590 по описа за 2010г и  за да се произнесе взе предвид следното:

 

     Производството е по чл. 14, ал. 3 ЗСПЗЗ вр. чл. 18, ал.3 НОБМГ.

     Постъпила е жалба от П.Т.П., ЕГН ********** *** срещу Отказ изх. № ВС- 17-796/ 4. 06. 2010 год. на Общинска служба Земеделие/ ОСЗ/  гр. Г. Т да уважи молбата му с вх. № ВС- 17- 4436 / 31. 10. 2007 год. за закупуване на имот № **** с площ от 15 дка, находящ се в землището на с. Р., общ. Г. Т., който е ползвал под наем по силата на Решение № 35/ 03 от 11. 09. 2002 год. на Поземлена комисия / ПК/ гр. Г. Т. за признаване правото на оземляване на безимотни и малоимотни граждани, сключен договор № 145 / 18. 01. 2003 год. и двегодишен анекс към договора за отдаване под наем на земи от ДПФ по реда на чл. 4, ал.3 от Наредбата за оземляване на безимотни и малоимотни граждани/ НОБМГ/.

    В съдебно заседание жалбоподателят е допълнил петитума на жалбата, като е поискал съдът да отмени отказа на ОСЗ гр. Г. Т. и да признае правото му да бъде оземлен като безимотен гражданин чрез придобиване собственост върху земеделска земя.

   В прието по делото писмено становище ответникът по жалбата оспорва жалбата като неоснователна и представя допълнителни писмени доказателства, приети от съда като такива.

  От събраните по делото писмени доказателства се установява следното:

  С Решение № 35/ 03 от 11. 09. 202 год. ПК Г. Т. е признала на жалбоподателя правото на оземляване с предимство по чл. 21, ал.1, т.3 от ЗСПЗЗ чрез прехвърляне правото на собственост в землището на с. Р., общ. Г. Т. върху поземлен имот от 15. 000 дка, представляващ част от поземлен имот от ДПФ- имот № ***- нива, целият имот с площ 59. 440 дка, трета категория, местност „ К. В. л. „ по КВС, с цена 55 лв / дка.

   Въпреки посочения в горното решение способ за оземляване чрез прехвърляне собственост върху земя, с Договор № 145 / 08. 01. 2003 год., сключен между Директора на Областна дирекция „ Земеделие и гори „ гр. Д. и жалбоподателя, на последния, на основание чл. 228 и сл. ЗЗД, чл. 20, ал.1 и чл. 24, ал. 1, изр. 2 от ЗСПЗЗ, вр. чл. 28, ал.1 НОБМГ и решение № 35/ 03 от 11. 09. 2002 год. на ПК Г. Т., било предоставено правото на временно възмездно ползване на земеделска земя от ДПФ в размер на 15 дка, в землището на с. Р., общ. Г. Т.- част от поземлен имот № 111048, целият имот с площ 59. 440 дка, трета категория- нива, за срок от 5 стопански години, с годишна наемна цена от 4. 30 лв / дка. В отговора е включена и клауза, че след изтичането срока на договора, наемателят може в едномесечен срок да поиска от Министрество на земеделието и горите да придобие право на собственост върху ползваната земя.

   С Анекс към договора № ДО- 05- 145 / 08. 01. 2003 год. срокът на договора за наем бил удължен с 2 стопански години, считано от стопанската 2007/ 2008 год., което означава, че срокът е изтекъл в края на стопанската 2009/ 2010 год.

   С Протокол- опис от 08. 01. 2003 год. наемодателят предал владението на имота върху описаната в договора за наем нива с площ от 15 дка, като идеална част от имот № 111048 в землището на с. Р., община Г. Т.

   От изложеното дотук е видно, че в полза на жалбоподателя има издадено и влязло в законна сила Решение № 035 / 03 от 11. 09. 2002 год. на ПК Г. Т., с което на същия е признато правото на оземляване върху конкретен имот, а впоследствие, вместо да бъде въведен във владение като собственик чрез оземляване на този конкретен имот, жалбоподателят на практика без правно основание е бил оземлен чрез отстъпване на временно и възмездно ползване на същия имот по цитираното решение. Тук, съдът счита, че е извън спора по делото каква е правната природа и последиците на това първо решение относно въпроса за това чия собственост към момента е процесния имот.

 

   Правото на оземляване на безимотни и малоимотни граждани и свързаните с него правни процедури са уредени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/, в Правилника за приложение на ЗСПЗЗ / ППЗСПЗЗ/ и в Наредба за оземляване на безимотни и малоимотни граждани / НОБМГ /.

   Основно правото на оземляване е въведено с нормата на чл. 20, ал.1 ЗСПЗЗ- „ Безимотни и малоимотни граждани се оземляват от общинската служба по земеделие със земи от държавния и общинския поземлен фонд чрез прехвърляне на правото на собственост или отдаване под наем при условия и ред, определени с наредба на Министерския съвет. „

   В чл. 21 , ал. 1 и ал. 2 ЗСПЗЗ са посочени условията, на които кандидатите за оземляване трябва да отговарят за да имат предимство, като едно от тези предимства е за лица, които не притежават земя или са с по- малко земя, т. е. те са безимотни или малоимотни граждани.

   Условията и редът за оземляване на безимотни и малоимотни граждани са уредени в НОБМГ.

   Според § 1 от Допълнителните разпоредби на ППЗСПЗЗ малоимотни граждани са лицата, които се занимават основно със земеделско производство и притежават земеделска земя , като условието за равнинните райони, какъвто е и настоящият случай, е да притежават лично до 8 дка или общо за домакинството- до 10 дка, когато то се състои от повече от 1 член. Съгласно § 1а от ДР на ППЗСПЗЗ „ домакинство „ са съпрузите, невстъпилите в брак деца и родителите на единия или двамата съпрузи, които живеят заедно с тях.

    Ограничителни условия за правото на оземляване на безимотни и малоимотни граждани са поставени и с разпоредбата на чл. 8, т. 1, 2 и 3 от НОБМГ.

    В чл. 4, ал.1 и ал. 4 НОБМГ е посочено, че оземляването се извършва чрез прехвърляне правото на собственост или чрез отдаване под наем, какъвто на практика е конкретния случай, като след изтичането на срока на договора за наем оземлените лица могат в едномесечен срок да поискат от Министерство на земеделието и храните, съответно от общината, придобиване правото на собственост върху ползваните от тях земи.

   Горният едномесечен срок е коригиран с разпоредбата на § 23 от ПЗР към Постановление № 188/ 24. 07. 2009 год., в сила от 01. 06. 2010 год. за изменение и допълнение на ППЗСПЗЗ, в която се дава възможност оземлените вече лица чрез отдаване под наем в 3 месечен срок от влизане на постановлението да поискат от Общинската служба по земеделие да придобият правото на собственост преди изтичането срока на договора за наем.

   В конкретния случай, при липсата на други доказателства, видно от Писмо изх. № ВС- 17- 976/ 04. 06. 2010 год. от ОСЗ Г. Т. до жалбоподателя, последният е подал до ОСЗ гр. Г. Т. молба с вх. № ВС- 17- 4436/ 31. 10. 2007 год., т. е. вероятно към момента на подписването на анекса към договора за наем, по реда на чл. 4, ал. 4 от НОБМГ, с която е поискал да бъде оземлен чрез закупуване на отдавания му под наем процесен имот- нива с площ 15 дка в землището на с. Р., общ. Г. Т.

   По това заявление ОСЗ гр. Г. Т. е постановила отказ за оземляване, като е посочила причина за отказа, че бащата на заявителя- жалбоподателя, като член на домакинството му, притежава в собственост като оземлен 15 дка земеделска земя в землището на с. Р., общ. Г. Т.

    Съдът с оглед правомощията си по чл. 145 и чл. 146 АПК извърши проверка на законосъобразността на атакувания отказ от издаване на индивидуален административен акт и констатира, че същият отговаря на всички изисквания за форма и съдържание на акта, визирани в нормата на чл. 59, ал.1 и ал. 2 АПК. Отказът е постановен в писмена форма от компетентен орган- Комисия при Общинска служба по земеделие гр. Г. Т., при липса на съществени нарушения да административно производствени правила, при липса на противоречие с материалноправни разпоредби и в съответствие с целта на закона, отказът е подписан от членовете на нарочно създадена комисия.

   За посочения мотив за отказ са представени по делото писмени доказателства- справка от регистър за обстоятелството, че лицето Т. П. Х. ЕГН ********** *** Т. притежава като оземлен 15 дка нива в землището на с. Р., общ. Г. Т.

  Твърдението на ОСЗ Г. Т., че горепосоченото лице е баща на жалбоподателя и че живее с него в едно домакинство, не бе оспорено в съдебно заседание от жалбоподателя, поради което съдът счита това твърдение за доказано.

   От горното е видно, че жалбоподателят не отговаря на условията за безимотен или малоимотен гражданин, за да има правото след като е изтекъл договора му за наем да бъде оземлен чрез придобиване на собствеността върху процесния имот./ При липсата на доказателства по делото за образуването на сочения в молбата за закупуване и в отказа на ОСЗ имот № ***** и с оглед останалите доказателства по делото, съдът приема, че се касае до процесната част от имот № **** с площ от 15 дка, която впоследствие е била образувана под нов № ***./

    Отказът на ОСЗ Г. Т. е правилен, законосъобразен, постановен при спазване изискванията на чл. 59 и чл. 146 АПК и следва да бъде потвърден, а жалбата следва като неоснователна да бъде оставена без уважение.

    Предвид горното съдът

 

                                                     Р  Е  Ш  И  :

 

    Оставя без уважение жалбата на П.Т.П., ЕГН ********** *** срещу Отказ изх. № ВС- 17-796/ 4. 06. 2010 год. на Общинска служба Земеделие/ ОСЗ/  гр. Г. Т. да уважи молбата му с вх. № ВС- 17- 4436 / 31. 10. 2007 год. за закупуване на имот № ****-Нива, трета категория,  с площ от 15 дка, находящ се в землището на с. Р., общ. Г. Т., местност „ К.В. л.„, който е ползвал под наем по силата на Решение № 35/ 03 от 11. 09. 2002 год. на Поземлена комисия / ПК/ гр. Г. Т. за признаване правото на оземляване на безимотни и малоимотни граждани, сключен договор № 145 / 18. 01. 2003 год. и двегодишен анекс към договора за отдаване под наем на земи от ДПФ по реда на чл. 4, ал.3 от Наредбата за оземляване на безимотни и малоимотни граждани/ НОБМГ/.

    Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Д. в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.     

 

          

                                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ :