Решение по дело №2647/2016 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1186
Дата: 7 юли 2016 г. (в сила от 23 юли 2016 г.)
Съдия: Димитър Василев Кацарев
Дело: 20165330202647
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 април 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№1186                 07.07.2016г.                          Гр.ПЛОВДИВ

 

 

                              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                                 ІІ наказателен състав

На седми юли                                        две хиляди и шестнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР КАЦАРЕВ

                            

СЕКРЕТАР: Величка Илиева

ПРОКУРОР: Мирослав Йосифов

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД № 2647 по описа за 2016 година

 

 Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия К.К.А. - роден на *** ***, б., български гражданин, със средно образование, трудово ангажиран, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН за извършено престъпление по чл.274а, ал.1, пр.1-во от НК за това, че на 12.01.2016 г. в гр.Пловдив, в лек автомобил марка „Форд”, модел „Фокус” с рег.№ **** е държал част от формено облекло – шапка с надпис „Жандармерия” в горната част и стилизиран трикольор в долната част, в нарушение на чл.151, ал.6 от ЗМВР, съгласно който „Забранява се на лица, неоправомощени със закон, да ползват униформено облекло, символи и отличителни знаци, полицейски лампи, маскировъчни качулки и надписи, въведени в структурите на МВР и показващи принадлежност към тях, поради което и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК вр. чл.78А, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лева.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО шапка с козирка – лятна, бойна част от униформа на ЗЖУ гр.Пловдив към 2008 г., предадена с протокол за доброволно предаване от 21.01.2016 г., на съхранение във Второ РУМВР гр.Пловдив, ДА СЕ ПРЕДАДЕ на С.Д. К. с ЕГН ********** ***.

ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО шапка с козирка – лятна, бойна част от униформа на ЗЖУ гр.Пловдив към 2008 г., иззета с протокол за претърсване и изземване на 12.01.2016 г., на съхранение във Второ РУМВР гр.Пловдив, ОТНЕМА в полза на държавата, след което ДА СЕ ПРЕДАДЕ на ОДМВР гр.Пловдив за разпореждане.

          На основание чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА обвиняемия К.К.А. ДА ЗАПЛАТИ в полза на държавата по сметка на ОДМВР гр.Пловдив направените разноски в размер на 40 /четиридесет/ лева. 

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок пред Окръжен съд гр.Пловдив. 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!

В.И.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

 

М О Т И В И

към Решение по АНД № 2647/2016г. по описа на ПРС,

 ІІ н. с.

 

             Производството е образувано по внесено от прокурор при Районна прокуратура гр.Пловдив по реда на чл.375 - чл.379 от НПК постановление ведно с досъдебно производство № 45/2016г. по описа на 02 РУ на МВР гр.Пловдив, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност с реализирането на административна такава спрямо обвиняемия  К.К.А. ***, ЕГН ********** за престъпление по чл.274а, ал.1, пр.1 от НК за това, че на 12.01.2016г. в гр.Пловдив, в лек автомобил марка „Форд”, модел „Фокус” с рег.№**** е държал част от формено облекло – шапка с надпис „Жандармерия” в горната част и стилизиран трикольор в долната част, в нарушение на чл.151, ал.6 от ЗМВР, съгласно който „Забранява се на лица, неоправомощени със закон, да ползват униформено облекло, символи и отличителни знаци, полицейски лампи, маскировъчни качулки и надписи, въведени в структурите на МВР и показващи принадлежност към тях”.

             Представителят на прокуратурата поддържа обвинението спрямо обвиняемия и предложението за освобождаване на последния от наказателна отговорност. Моли съда да се произнесе в този смисъл като го признае за виновен и му наложи административно наказание глоба в размер на законодателно определения минимум. Представителят на прокуратурата поиска от съда да се произнесе и по отношение на приложените по делото веществени доказателства.

              Обвиняемият К.К.А. в хода на съдебното следствие признава повдигнатото обвинение, дава обяснения и изразява  съжаление към извършеното.

            Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:  

              Обвиняемият К.К.А. е роден на *** ***, б., български гражданин, със средно образование, трудово ангажиран, неженен, неосъждан, ЕГН **********.

             От приетата по делото справка за съдимост на обвиняемия А. съдът намира като установено, че същия е осъждан един път, като по отношение на това осъждане е настъпила реабилитация по право с настъпили всички правни последици от това. Обвиняемият не е бил освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание Глоба по реда на чл.78а от НК.

             На 12.01.2016г. във връзка с получена информация във 02 РУ на МВР гр.Пловдив за неправоспособно лице което управлява МПС и което лице е обявено за ОДИ свидетелите П.Б. и С.Я. – полицейски служители от 02 РУ на МВР гр.Пловдив извършили проверка в района обслужван от управлението и спрели за проверка водач на МПС - автомобил марка „Форд”, модел „Фокус” с рег.№****. В хода на проверката била установена самоличността на обвиняемия А. като водач на лекия автомобил, както и че не притежава надлежно издадено СУМПС. Към проверяващите се присъединил и полицейски служител Н.Ф. от 02 РУ на МВР гр.Пловдив. В хода на проверката обвиняемият посочил, че държи в джоб зад предна лява седалка полицейска шапка. За изясняване на случая обвиняемият А. бил отведен във 02 РУ на МВР гр.Пловдив. С протокол за претърсване и изземване от 12.01.2016г. била иззета от разследващ полицай при 02 РУ на МВР гр.Пловдив един брой тъмно синя платнена полицейска шапка с отличителен знак на жандармерията.

             С оглед намереното и иззето веществено доказателства, на основание  чл.212, ал.3 /чл.356, ал.2, чл.362, ал.2 / от НПК на 12.01.2016г. е започнато досъдебно производство № 45/2016г. по описа на 02 РУ на МВРгр.Пловдив срещу   К.К.А. за   престъпление по чл.274а, ал.1 от НК.

            Съгласно заключението на вещо лице Ж.В.И. иззетата на 12.01.2016г. шапка е текстилна, черна на цвят, с козирка и има символи и отличителни знаци на структурите на МВР.

            Горната фактическа обстановка, съдът възприе като безспорно установена  в рамките на фактическите положения, посочени в постановлението на РП гр.Пловдив, както  и  на приетите по делото  писмени  доказателства по  Досъдебно производство № 45/2016г. по описа на РУ на МВР гр.Пловдив: Протокол за претърсване и изземване с Фотоалбум, Разпореждане по ЧНД № 191/2016г. по описа на РС гр.Пловдив, заключение по назначена техническа експертиза, с фотоалбум към него, Справка за съдимост и Характеристична справка, Протоколи за разпит на свидетели както и иззетото веществено доказателство по делото:  един брой шапка, текстилна, черна на цвят, с козирка и символи и отличителни знаци на структурите на МВР  а именно на „ЗЖУ Жандармерия”.

           При така  приетата  за установена фактическа  обстановка  от правна страна  съдът намира, че с деянието си обвиняемия К.А. е осъществил състава на  чл.274а, ал.1 пр.1 от НК за това, че 12.01.2016г. в гр.Пловдив, в лек автомобил марка „Форд”, модел „Фокус” с рег.№**** е държал част от формено облекло – шапка с надпис „Жандармерия” в горната част и стилизиран трикольор в долната част, в нарушение на чл.151, ал.6 от ЗМВР, съгласно който „Забранява се на лица, неоправомощени със закон, да ползват униформено облекло, символи и отличителни знаци, полицейски лампи, маскировъчни качулки и надписи, въведени в структурите на МВР и показващи принадлежност към тях”.

            Съдът направи горните изводи въз основа на  обективно проведено до  съдебно следствие и  събрани на предварителното производство доказателства приети и приложени  в съдебно заседание на 07.07.2016г.          

           Възприетите от съда  фактически  констатации произтичат от надлежно събрани, проверени и обективно оценени доказателства, които не са засегнати от съществени процесуални нарушения.

           Престъплението по чл.274а, ал.1, пр.1 от НК е осъществено умишлено, като се е обективирало, чрез извършеното  от  обвиняемия държане на забранена вещ. Формата на вината се извежда от фактите такива,  каквито са те по делото  и  прокуратурата в този смисъл е направила  правилен извод.

           Съответствието между приетите факти и тяхната правна оценка е основанието на съда да приеме основателност на доводите на  прокуратурата изложени в депозираното постановление за освобождаване.

           От обективна страна  деянието  е осъществено  чрез действие – съзнателно  обективирано  с  държане на процесната вещ.

           От субективна страна  деянието е осъществено  умишлено, тъй като дееца е съзнавал, какво извършва  и   е  искал  настъпване на  тези  последици.       

            Причини и условия за извършване на деянието  е  несъобразяване  с  утвърдения обществен ред, както и наличната правна уредба.

            Съдът намира, че са налице  едновременно  условията  на чл.78а,  ал.1 от НК, тъй като за умишлено престъпление  по  чл.274а, ал.1, пр.1 от НК,  се предвижда  наказание “Лишаване  от свобода” до 3години или „Пробация”, деецът е пълнолетен  и  не е осъждан за престъпление  от  общ характер, не е  освобождаван от наказателна отговорност по  реда на раздел ІV-ти,глава VІІІ-ма, както  и от  престъплението  не  са  причинени  имуществени  вреди.                    

            Ето защо  и на основание чл.378, ал.4, т.1 от НПК,  след като призна за виновен  К.К.А. за виновен го от наказателна отговорност  за престъпление по чл.274а, ал.1, пр.1 от НК, като му наложи  административно наказание  наказание “ГЛОБА”  в  размер  на 1000 /хиляда/ лева.  

             Размерът на наложеното наказание е съобразен, както  с имущественото състояние на обвиняемия А. така и с  обстоятелството, че  посоченото деяние  е  изолирана  проява на същия, обществената опасност на дееца и извършеното деяние не са с висока степ на опасност.

             Иззетото веществено доказателство по делото на основание чл.53, ал.2, б.„а”, вр. ал.1 от НК следва да се отнемат в полза на държавата и предаде на ОДМВР гр.Пловдив след влизане  на  настоящия акт в сила.

  Вещественото доказателство шапка с козирка – лятна, бойна част от униформа на ЗЖУ гр.Пловдив към 2008 г., предадена с протокол за доброволно предаване от 21.01.2016 г., на съхранение във Второ РУМВР гр.Пловдив следва да се предаде на С.Д. К. с ЕГН ********** ***.

   С оглед изхода на делото и на основание чл.189, ал.3 от НПК обвиняемият К.К.А.  следва да заплати по сметка на ОД на МВР гр.Пловдив сумата от 40  лева представляващи направени разноски за  възнаграждение на вещо лице.

 

  По изложените мотиви съдът постанови решението си.

 

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала!

В.И.