Решение по дело №2280/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1685
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050702280
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№ …………../………………2020г., гр.Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, трети касационен състав, в публично съдебно заседание на пети ноември през две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА                                                          ЧЛЕНОВЕ:ДАРИНА РАЧЕВА

ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Теодора Чавдарова

и прокурора Силвиян И,

като разгледа докладваното от съдия Ганчева КНАХД2280/2020г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК вр. чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Черно море“ АД, *******, с адрес на управление *******, чрез П.М. – изпълнителен директор, срещу решение № 260070 от 1.09.2020 г. на ВРС, постановено по нахд № 2215 /2020 г., по описа на ВРС, 6 състав, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ №03-010827/20.12.2018 г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, с което на „Черно море“ АД е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв., на осн. чл. 416 ал.5, вр. чл. 414 ал.1 от КТ

В касационната жалба се поддържа, че постановеното решение е неправилно, незаконосъобразно, постановено при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и материалния закон. Жалбоподателят поддържа, че въззивния съд не е обсъдил събраните по делото доказателства, формирал е неправилни изводи, в резултат на което неправилно е приложен и материалния закон. Дружеството е санкционирано за това, че не изплатило в срок трудови възнаграждения на работници и служители за м. май 2018 г., същевременно АНО е изготвил и връчил констативен протокол със задължителни предписания по чл. 128 т.2 от КТ. Преди да изтече срокът за изпълнение на предписанието е издадено НП. НП е издадено при липса на ясно описание на нарушението и неизяснени обстоятелства. Неправилен е извода на ВРС, че не е допуснато нарушение на чл. 34 от ЗАНН, неспазването на указаните срокове за иницииране на производството винаги е съществено процесуално нарушение. Налице е допълнителна договореност между синдикалната организация, съгласно която изплащането на трудовото възнаграждение се извършва от най-старо дължимото, което е свързано със срока на изплащане на възнагражденията и не е взето предвид от АНО. Не е налице твърдяното нарушение, тъй като това е в резултат на постигната допълнителна договореност между работниците и дружеството. Отделно от това се поддържа, че са налице предпоставките за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Моли да се отмени решението и де се постанови друго, с което да се отмени НП.

Ответната страна – Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата. Моли да се потвърди решението като правилно и законосъобразно, да се присъди и юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна, поддържа, че въззивното решение е правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима.

Производството пред Районен съд Варна е образувано по жалба на  „Черно море“ АД против НП № 03-010827 от 20.12.2018год. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" гр. Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500лв. на основание чл. 414, ал.1 от КТ за нарушаване нормата на чл.128, т.2 вр. чл.270, ал. 2 и 3 от КТ. Въззивния съд е приел за установено следната фактическа обстановка: в периода от 26.11.2018 г. до 13.12.2018 г. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна извършили проверка на „Черно море“ АД като работодател по спазване на трудовото законодателство. В хода на проверката било установено, че заплатите в предприятието се изплащат до 25-то число на следващия месец, както и че работодателят не е изплатил заплатите за месец юли 2018 г. на 181 работници, в общ размер на 107063 лв., в това число и на Х. Б. – счетоводител. Неизплатената заплата била  в размер на 483.40лв., а срокът за плащане до 28.08.2018 г. За нарушението е съставен АУАН, с който е преценено, че е нарушена нормата на  чл. 128, т.2, вр. чл. 270, ал.3 от КТ. Въз основа на акта на  20.12.2018 г.  АНО издал НП, като е приел изцяло фактическите констатации изложени в акта, приел е че дружеството като работодател е нарушило разпоредбата на чл. 128, т.2 вр. чл.270, ал.2 и ал.3 от КТ и на основание чл. 414, ал.1 от КТ му наложил имуществена санкция в размер на 1500 лв. За да потвърди НП, въззивния съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН, съдържат формалните реквизити предвидени в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, налице е единство между фактическото и юридическото обвинение. Преценено е, че от събраните по делото доказателства по безспорен начин е установено, че заплатата на Борисова не е изплатена в срок. Факта, че е налице писмо от една синдикална организация относно реда за изплащане на задълженията не води до отпадане на административнонаказателната отговорност. По изложените доводи въззивния съд е приел, че по безспорен начин е установено извършеното нарушение и е потвърдил НП, като е осъдил дружеството да заплати разноски в размер на 80 лв. – юрисконсултско възнаграждение.

Разгледана по същество, жалбата против решението е неоснователна, тъй като не са налице посочените от касатора основания за отмяна /съдът разглежда тези от тях, които съставляват касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК, съобразно препращата норма на чл. 63 от ЗАНН/.

При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно задължението по чл.313 и чл.314, ал.1 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Районният съд не е нарушил и процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, подробно е обсъдил доводите на страните и в частност оплакванията на жалбоподателя, коментирал е свидетелските показания, като е посочил дали ги кредитира. 

По приложението на материалния закон, съдът прецени следното: отговорността на касатора е ангажирана за извършено нарушение на чл.128, т.2 вр. чл.270, ал. 2 и 3 от КТ.  Нормата на чл. 128 т.2 от КТ вменява задължение на работодателя да плаща в установените срокове трудово възнаграждение, а тази на чл. 270 от  КТ определя начините за плащане. От събраните по делото писмени доказателства, както и от свидетелските показания на Х. Б. се установява, че „Черно море“ АД е осъществило вмененото му във вина нарушение. Факта, че в хода на извършена проверка е съставен констативен протокол, с който са дадени предписания за изплащане на възнаграждението в срок до 14.03.2019 г. не променя изводите на ВРС за извършено нарушение. Ако касаторът не е изпълнил дадените предписания в срок, то би било налице друго извършено нарушение.

Съдът не споделя доводите на касатора, че са изтекли сроковете визирани в чл. 34 ал.1 от ЗАНН. От приложения по делото протокол за проверка е видно, че тя е извършена в периода от 26.11.2018 г. до 13.12.2018 г. , като в хода на проверката е била представена и справката за неизплатените заплати, т.е. в този период е установено както нарушението, така и неговия автор. Акта е съставен на 14.12.2018 г. , поради което соченото нарушение на чл. 34 ал.1 от ЗАНН не е налице.

                Съдът не споделя доводите на касатора, че след като е налице договореност със синдикална организация относно начина на плащане на трудовите възнаграждения, то не е налице извършено нарушение. Наличието на такива договорки не води до отпадане на административно наказателната отговорност, още повече, че те са направени между работодателя и синдикалната организация именно защото е налице системно неизплащане на възнагражденията на работниците в срок. Договореността със синдикалната организация не дерогира правото на работника сочено в чл. 48 ал.5 от КТ за получаване на поне минимално.

За да бъде квалифицирано едно административно нарушение като маловажно и да не бъде санкционирано, е необходимо съгласно чл. 93, т. 9 от НК, приложим по препращане от чл. 11 от ЗАНН, то да представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид, като бъдат взети предвид вредните последици и смекчаващите обстоятелства. В случая по делото не е установена по-ниска степен на обществена опасност на нарушението, напротив от събраните по делото доказателства е видно, че възнагражденията на 181 работници не са изплатени в срок, поради което не са налице предпоставките на чл. 28 от ЗАНН.

Видно от гореизложеното обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1 от НПК във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

С оглед изхода на спора и своевременно направеното искане за разноски на ответника по касация на основание чл. 63, ал.3 от ЗАНН следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл.37 от Закона за правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл.63, ал.5 от ЗАНН. Съгласно чл.37, ал.1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП. В случая за защита по дела по ЗАНН чл.27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото не е с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в минималния предвиден в нормата размер от 80 лева.

Водим от горните съображения, съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260070 от 1.09.2020 г. на ВРС, постановено по нахд. № 2215/2020 г., по описа на ВРС, 6 състав.

ОСЪЖДА „Черно море“ АД, *******, с адрес на управление *******, чрез П.М. – изпълнителен директор да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“- Варна сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: