Решение по дело №2853/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 157
Дата: 11 февруари 2022 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20217040702853
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 22 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№157                                         11.02.2022г.                                    гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и седми януари, две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание в следния състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ:1.ХРИСТО Х.

                                                                      2.МАРИНА НИКОЛОВА

секретар:  В. С.

прокурор: Дарин Х.

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Х.  КАН дело № 2853 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 от АПК, във вр. с чл. 111, ал. 7 от ЗИНС.

Образувано е по касационната жалба от А.Х.А., с ЕГН **********, понастоящем в Затвора – Бургас, чрез адвокат Н. Р., БАК, против Решение № 1438 от 11.10.2021 г., постановено по адм. дело № 2304 по описа Административен съд – Бургас за 2021 г., с което е потвърдена Заповед № 690/16.09.2021 г. на началника на Затвора – Бургас, с която на А. е наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия за срок от 3 (три) денонощия“.

Счита, че атакуваното решение е необосновано и иска отмяна на същото, както и на потвърдената с него заповед.

В съдебно заседание касаторът редовно и своевременно призован, лично и чрез процесуалния си представител, поддържа касационната жалба на сочените в нея основания. Допълнително излага възражения, че в диспозитива на оспореното решение не са посочени данни за касатора, с оглед на което счита, че решението е нищожно. Алтернативно иска отмяна на същото, както и на потвърдената с него заповед. Ангажира доказателства. Представя писмена пледоария по същество на спора.

Ответникът по касацията - началника на Затвора Бургас, редовно и своевременно уведомен, не изпраща представител. В представено по делото писмено становище излага доводи за правилност на първоинстанционното решение, като моли същото да бъде оставено в сила. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Прокуратурата на РБ поддържа становище за неоснователност на оспорването, счита че решението е правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна поради следните съображения:

Производството пред Административен съд – Бургас е образувано по жалба на А.Х.А., с ЕГН **********, понастоящем в Затвора – Бургас, против заповед № 690/16.09.2021 г. на началника на Затвора гр.Бургас, с която му е наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия за срок от 3 (три) денонощия”.

С оспореното решение административният съд е потвърдил заповедта на началника на Затвора гр. Бургас. За да постанови този резултат, съдът е приел, че заповедта е издадена от компетентен орган и в хода на административното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и до незаконосъобразност на издадената заповед. По същество е обосновал извод, че от представените по делото доказателства по безспорен начин се установява, че жалбоподателят е извършил вмененото му дисциплинарно нарушение. Съдът е изложил мотиви, че в издадената заповед за налагане на дисциплинарно наказание е налице съответствие между описаната фактическа обстановка и посочените за нарушени правни норми. Видът и размерът на наложеното дисциплинарно наказание съответстват на характера и тежестта на извършеното нарушение, като А. е наказван многократно.

Решението на Административен съд - Бургас е правилно.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, при приложението на чл. 111 от ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбите на закона е направил правни изводи, които се споделят изцяло от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 100, ал. 1 от ЗИНЗС, дисциплинарно нарушение е деяние – действие или бездействие, извършено виновно от лишените от свобода, с което се нарушава вътрешния ред, уврежда се имуществото или представлява физическо увреждане или обидно отношение към служители или лишени от свобода.

Според чл. 100, ал. 2, т. 5 от ЗИНЗС за дисциплинарно нарушение се смята неизпълнение на задълженията или неспазване на ограниченията, предвидени в този закон, а съгласно чл. 102, ал. 2 от закона, дисциплинарно наказание изолиране в наказателна килия, може да се наложи при системни нарушения по чл. 100, ал. 2, т. 5 от ЗИНС, както е и в настоящия случай, като А. е наказван многократно, както следва:

Със заповед № 683/13.09.2021 г., на изолиране в наказателна килия за срок от 7 денонощия, заради неразрешена вещ;

 Със заповед № 629/07.09.2021 г., на извънредно дежурство по поддържане на чистотата за срок от 7 дни, за неизпълнение на разпореждане да прекрати агресивно поведение;

Със заповед № 681/13.09.2021 г., на изолиране в наказателна килия за срок от 7 денонощия, за открити забранени вещи и агресия срещу инсп. Ахмед Белбер;

Правилен е изводът на административния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая не са налице законовите предпоставки, обуславящи основателност на жалбата, тъй като наложеното наказание  по вид и размер съответства на дисциплинарното нарушение и е съобразено с предходните нарушения на А..

Неоснователни са изложените в касационната жалба възражения, че в производството пред първоинстанционния съд е следвало да бъдат разпитани още свидетели, доколкото изцяло в личните възможности на касатора е било да поиска разпит на свидетели. По делото се установява, че А. е присъствал лично на проведеното на 11.10.2021 г. открито съдебно заседание, като е посочил, че няма да сочи други доказателства.

         Неоснователно е и възражението за нищожност на съдебното решение поради непосочване на данните на касатора в диспозитива на същото. Съдебните решения представляват процесуални действия на съда, поставящи край на съдебното производство. За да са валидни, допустими и правилни, същите следва да отговарят на изискванията, поставени от процесуалните и материалните закони. Актовете, които не са съобразени с тези изисквания, представляват порочни съдебни решения. В зависимост от порока, от който страда едно съдебно решение, същото може да бъде нищожно – когато порокът засяга валидността му; недопустимо – когато порокът не влияе върху валидността на решението, но засяга допустимостта му; неправилно – когато решението е валидно и допустимо, но е издадено в противоречие със закона.

         Съгласно правната доктрина и установената съдебна практика съдебното решение би било нищожно, ако не е постановено от съд или е постановено от съд, но извън пределите на правораздавателната му власт, постановено е от незаконен състав, противоречи на основите на правовия ред, съставен от свръх повелителни норми (например разпорежда престъпление), изпълнението му е правно или фактически невъзможно при никакви обстоятелства или пък е напълно неразбираемо, така че волята на съда не може да се изведе дори и чрез тълкуване. Нито една обаче от гореописаните хипотези не е налице касателно проверяваното решение. Действително в диспозитива на решението не са посочени данни на лицето, подало жалбата, но настоящият състав счита, че доколкото предмет на производството пред първоинстанционния съд е оспорения административен акт – заповедта на началника на Затвора – Бургас, релевантно е дали са посочени номера и датата на заповедта, а не дали са посочени данните на лицето, за което заповедта създава задължения. Още повече, че тези данни са посочени в началната част на решението, където подробно е описано по чия жалба е образувано производството и срещу кой акт. В този смисъл, доводите на жалбоподателя не обуславят извод за нищожност на оспореното решение, следователно няма основание за произнасяне по реда на  чл. 221, ал. 5 от АПК.

Изложените в съдебно заседание доводи на касатора не касаят законосъобразността на оспорения административен акт, а неговото изпълнение, поради което не следва да се обсъждат.

При извършената служебна проверка съдебният състав установи, че решението на Административен съд - Бургас е допустимо, правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати съществени процесуални нарушения, съдът е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение, като е направил подробен анализ на приложените по делото доказателства.

По изложените съображения и при липса на отменителни основания, касационният състав приема, че обжалваното решение е постановено в съответствие с действащите правни норми и следва да бъде оставено в сила.

    В писмения отговор юрисконсулт Георгиев е направил искане за присъждане на направените по делото разноски. Като съобрази нормата на чл. 143, ал. 3 от АПК и изхода на спора, настоящият съдебен състав намира, че в полза на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв., определено по реда на чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ, във връзка с чл. 25, ал. 1 от Наредба за заплащането на правната помощ, субсидиарно приложими на основание чл. 144 от АПК.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во от АПК, във връзка с чл. 111, ал. 7 от ЗИНС, Административен съд - Бургас, ХІХ – ти състав,

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1438 от 11.10.2021 г., постановено по адм. дело № 2304 по описа Административен съд – Бургас за 2021 г.

ОСЪЖДА А.Х.А., с ЕГН **********, понастоящем в Затвора – Бургас, да заплати на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 /сто/ лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.          

 

  

     2.