Решение по дело №1591/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1475
Дата: 16 ноември 2021 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20217050701591
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2021 г.

Съдържание на акта

                              Р Е Ш Е Н И Е

 


............/.....................2021г. , гр. Варна

 


В     ИМЕТО    НА     НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ касационен състав в открито заседание на двадесет и осми октомври 2021г., в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР  КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. МАРИЯ ДАСКАЛОВА

2. МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

 

           при секретар Галина Владимирова и с участието на прокурор Силвиян Иванов от Варненска окръжна прокуратура изслуша докладваното от съдия–докладчик МАРИЯНА БАХЧЕВАН касационно административно наказателно дело 1591/2021г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл. ІІ-ро от ЗАНН във връзка с чл.208 от АПК и с чл. 348 от НПК.

Образувано е по касационна жалба на „Ауто гуми-Варна“ ЕООД срещу решение №205/11.06.2021г. на Варненския районен съд по НАХД №1163/2021г., с което е изменено наказателно постановление №552192-F580747/18.12.2020г. на началника на отдел „Оперативни дейности“ – Варна при ТД на НАП, с което на „Ауто гуми-Варна“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лева на основание чл.185 ал.4 вр. чл.185, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ за нарушение на чл.25 ал.1 т.1 от Наредба №Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства /Наредбата/, като размера е намален на 1000 лева. С решението дружеството е осъдено да заплати и юрисконсултско възнаграждение.    

В касационната жалба се излагат оплаквания за неправилно приложение на материалния закон. Възразява се, че неправилно съда не е  приложил чл.28 от ЗАНН. Иска се отмяна на решението и отмяна на наказателното постановление. 

Ответникът – ТД на НАП гр. Варна чрез процесуален представител в писмени бележки с вх.№15044/14.10.2021г. изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Подчертава, че са събрани достатъчно доказателства за изясняване на фактическата обстановка и материалния закон е приложен правилно. Иска решението да бъде оставено в сила, като претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ВОП намира жалбата за неоснователна. Счита, че решението е постановено при спазване на процесуалните правила и правилно приложение на материалния закон и трябва да бъде оставено в сила.

Обжалваното решение е валидно, като постановено в необходимата форма и от съдията, разгледал делото. Правният спор е подсъден на районния съд и местно подсъден на Районен съд-Варна, като първа съдебна инстанция, а решението е постановено от едноличен съдебен състав, съгласно правилата на ЗАНН. Проверявания съдебен акт е и допустим, тъй като съдът е бил надлежно сезиран с редовна и допустима жалба срещу подлежащ на обжалване акт на правораздаване.

Въззивният съд е изменил обжалваното пред него наказателно постановление като е приел, че на 10.11.2020г. в магазин-сервиз „Голямата гума“, стопанисван от „Ауто гуми-Варна“ ЕООД и находящ се в гр. Варна, бул. „Сливница“ №178, при извършено плащане в брой за извършена услуга по смяна на 4 бр. гуми и 4 бр. винтили на стойност 52 лева не е издадена фискална касова бележка от работещите към момента  фискални устройства, нито ръчна касова бележка от кочан, с което деяние е нарушена разпоредбата на чл.25 ал.1 т.1 от Наредба №Н-18/13.12.2006 г. във връзка с чл.118 ал.4 и ал.1 от ЗДДС. При установяване на фактическата обстановка, въззивният съд се е позовал на събраните свидетелски показания и писмени доказателства, според които на проверяващия Караиванов при заплащането на услугата по смяна на гуми и вентилите в обекта на касатора, не е издаден касов бон, нито ръчна касова бележка от касиер-домакина в обекта. Този факт не е опроверган от наказаното дружество и се потвърждава от разликата между касовата наличност и дневния отчет. Наличието на издадена от кочан касова бележка № 25/10.11.2020 г., с клиент П. К., представена в хода на административното производство правилно не е кредитирана от съда, предвид липсата на отбелязани дата и час на съставяне.

За да измени санкцията по наказателното постановление, въззивният съд във връзка с приложението на разпоредбата на чл. 27 от ЗАНН, приема, че санкция от 1000 лева би била справедлива и съответна на извършеното и целта на наказанието по арг. от чл. 12 от ЗАНН.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН и от надлежна страна, поради което е допустима. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по чл.348, ал. 1, т. 1 от НПК, приложим по препращане от чл. 63 ал. 1 от ЗАНН.

В чл.118 ал.1 от ЗДДС е регламентирано задължението на всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /фискален бон/ или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност /системен бон/, независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Редът и начинът за издаване на фискална касова бележка /фискален бон/ е установен в Наредба № Н-18/2006 г. Съобразно разпоредбата на чл. 25 ал. 1 т. 1 от Наредбата   задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3 ал. 1. Последната обосновава, че за всяко лице съществува задължение да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от ИАСУТД, с изключение на случаите когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги. Фискалната касова бележка в случаите по чл. 25 ал. 1 се издава при извършване на плащането, като лицата по чл. 3 са длъжни едновременно с получаване на плащането да предоставят на клиента издадената фискална касова бележка /чл. 25 ал. 6 от Наредбата/. В тази връзка развитите доводи по отношение на понятията „плащане“ и „продажба“  нямат отношение към конкретното задължение за издаване на фискален бон, доколкото в случая са осъществени както плащането, така и продажбата. Нарушението е констатирано с протокол за извършена проверка, по установения ред, в предвидената форма и в кръга на правомощията на проверяващите, поради което същият съгласно чл.50 ал.1 от ДОПК се ползва с материална доказателствена сила за извършените от органите по приходите действия и установените при проверката факти и обстоятелства. Съставеният при проверката протокол установява с доказателствената сила на официален документ по смисъла на чл. 179 ал.1 от ГПК установените от приходните органи факти и обстоятелства, а именно, че за извършена смяна на гуми и винтили на 10.11.2020 г. дружеството не е издало фискален бон.

Ясно в НП е посочено, че за извършената продажба, по която е прието плащане не е издаден фискален касов бон, т.е. напълно несъстоятелно е твърдението на касатора, че е налице неяснота за фактическото положение. Неоснователно се явява и твърдението на касатора относно недовършения състав на нарушението, доколкото самото дружество  след проверката е представило  касова бележка от кочан, което сочи към осъществена покупко-продажба, която обаче не е била надлежно регистрирана чрез работещите в търговския обект фискални устройства.  

В допълнение на мотивите на въззивния съд следва да се отбележи и факта, че в самия протокол за извършена проверка изрично е посочено, че не е издадена нито фискална касова бележка, нито касова бележка от кочан. Проверката е продължила повече от час и половина от 13.49 ч. до 15.20 ч., като за това време в протокола липсват установявания за наличие на издадена касова бележка от кочан, напротив изрично е посочено, че такава не е представена. Протоколът е подписан и от касиер-домакина Димитрова, която впоследствие твърди, че е издала касовата бележка от кочан. В подкрепа на горните установявания е и факта, че в приложените по делото КЛЕН от 10.11.2020 г. липсва издаден фискален касов бон за сумата от 52 лв. В случая не са налице и условията, визирани в чл. 36 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г., предвид установеното  в протокола за проверка, че двете ФУ са работещи към момента на проверката, часът на двете ФУ отговаря на реалното време, изведени са 2 броя КЛЕН. При така установените факти административно-наказващият орган е приложил правилно материалния закон, описаното деяние е съставомерно и нарушението е доказано.

Настоящият касационен състав споделя изложените от ВРС мотиви за липса на основания за приложението на чл. 28 ЗАНН, тъй като извършеното нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на извършени нарушения от този вид. Нерегистрирането на тази продажба от 52 лева  във фискалните устройства води до вреди за фиска, установена е и разлика между касовата наличност и отчетените продажби в размер на 1088 лева, което представлява отегчаващо обстоятелство, поради което и не може да се приеме, че е налице маловажен случай на административно нарушение. Отделно от горното налице са и доказателства, че нарушението е повторно - на 12.02.2020г. е влязло в сила предходно НП от 18.12.2018г., а процесното нарушение е извършено на 10.11.2020г., поради което е налице хипотезата на чл. 185, ал. 4 вр. ал. 1 ЗДДС вр. §1 т.35 от ДР на ЗДДС. Ирелевантен се явява факта, че нарушението е извършено в друг обект, а не в процесния.

Предвид липсата на мотиви в наказателното постановление относно определения размер на санкцията и съобразно доказателствата по делото и установените факти, касационният състав счита, че редуцирайки наложената имуществена санкция до минималния, предвиден в санкционната норма, размер, въззивният съд я е определил в съответствие с изискванията на чл. 27 от ЗАНН, като същата отговаря на обществената опасност на деянието и дееца и ще допринесе в максимална степен за реализиране на целите по чл. 12 от ЗАНН.

Като е достигнал до идентични правни изводи и е изменил оспореното пред него наказателно постановление, районният съд е постановил законосъобразен съдебен акт, който следва да се остави в сила, поради липса на касационни основания за отмяната му.

С оглед изхода на делото, своевременно направеното искане и на основание чл. 63 ал. 3 вр. ал. 5 от ЗАНН, касаторът следва да бъде осъден да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., съгласно чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Воден от изложеното и на основание чл.221 ал.2 от АПК, VІ касационен състав на Варненския административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №205/11.06.2021г. на Варненския районен съд по НАХД №1163/2021г.

ОСЪЖДА „Ауто гуми-Варна“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна, представлявано от Д.Б.Х. да заплати в полза на ТД на НАП, разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.  

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

                                                                             2.