Решение по дело №130/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700130
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 152

гр. Перник, 06.10.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

 

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 130 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР –Кюстендил срещу решение №260122 от 14.05.2021 г. на Районен съд - Кюстендил по административно наказателно дело №2/2021 г., с което е отменен електронен фиш (ЕФ) серия К, № 2466944 от 04.12.2018 г. на Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОДМВР) – Кюстендил за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, с който на Д.И.С. на основание чл.182, ал.1, т.5 ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 600 лева.

Касаторът счита обжалваното решение за незаконосъобразно и неправилно. Оспорва извода на районния съд за допуснати съществени нарушения на административно-наказателната процедура. Излага аргументи в касационната жалба в подкрепа на законосъобразността на процесния ЕФ. Иска отмяна на решението на въззивния съд и потвърждаване на ЕФ като правилен и законосъобразен.

Ответникът по касация – Д.И.С., редовно призована за съдебното заседание, не се явява и не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Перник счита жалбата за неоснователна и заявява, че решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки така описаната фактическа обстановка, РС - Кюстендил е постановил правилно решение, с което е отменен процесния електронен фиш. Настоящият съдебен състав намира за законосъобразен извода на районния съд за допуснати съществени нарушения на административно-наказателната процедура, изразяващи се в неспазването на процедурата за връчване на процесния ЕФ. Категорично се установява, че ЕФ не е връчен на Д.И.С., което действително опорочава процедурата по издаването му и обуславя неговата незаконосъобразност. Настоящата инстанция споделя извода на районния съд, че ненадлежното връчване на обжалвания ЕФ е лишило собственика на заснетото МПС от възможността да упражни правата си по чл.189, ал. 5-6 от ЗДвП. Това е съществено процесуално нарушение, накърнило в значима степен правото му на защита и обосноваващо отмяната на ЕФ само на това основание. Ето защо обосновано е съобразено от районния съд, че твърдяното нарушение в атакувания ЕФ е доказано по несъмнен начин, с изключение авторството му, доколкото посоченият за негов извършител е лишен от правнорегламентирата възможност да предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на неговото СУМПС.

Обосновано и законосъобразно е решението на районния съд и в
частта, с която разноските, направени от бюджета на съда за изплащане на възнаграждение на изготвилото експертиза вещо лице, са възложени на ОДМВР - Кюстендил. В случая е неприложима разпоредбата на чл.187, ал.1 от НПК, а намират приложение разпоредбите на чл.63, ал.3-5 ЗАНН (редакция към ДВ. бр. 109 от 22 Декември 2020г.). Районният съд за процесуална икономия е заплатил разноските за възнаграждение на вещо лице от бюджета на Районен съд - Кюстендил, като впоследствие същите са възложени правилно с крайния съдебен акт на ответника по жалбата съобразно изхода на съдебното производство (отмяната на ЕФ).

Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде изцяло оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по жалбата, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260122 от 14.05.2021 г. на Районен съд - Кюстендил по административно наказателно дело №2/2021 г.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

  ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                        /п/