Решение по дело №118/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 328
Дата: 14 март 2023 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20237050700118
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2023 година,

 

гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VI-ти тричленен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети февруари през 2023 година, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА ПОПОВА

  ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

при участието на секретаря Александрина Янева и прокурора Силвиян Иванов като разгледа докладваното от съдия Чолакова КАНД № 118/2023 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на М.Е.Л., ЕГН ********** с адрес *** против Решение № 116 от 10.11.2022 г. постановено по АНД № 225/2022 г. по описа на Районен съд-Девня, с което съдът е изменил НП № 7707/02.06.2022 г. издадено от началника на отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“ издадено срещу касатора на основание чл.53,ал.1, т.2, предл.2  от Закона за пътищата /ЗП/ , като е намалил размера на наложеното наказание глоба от 3000 лева на 1 000 лева. Решението се оспорва с основанията на чл.348,ал.1,т.1 и т.2 от НПК- допуснати съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон. Сочи се, че съдът е приложил несъответстваща към изпълнителното деяние санкционна разпоредба. Излага доводи, че нарушението не е доказано от обективна страна, тъй като констатираното претоварване не е установено с годно измервателно средство. Сочи и на отсъствие на субективна съставомерност на санкционираното деяние, като административнонаказателна отговорност следва да носи превозвача. Моли решението на районния съд да се отмени и да се отмени  наказателното постановление. В съдебно заседание поддържа жалбата в представено писмено становище.

Ответникът- Началникът на отдел при Агенция „Пътна инфраструктура“ – София се представлява от процесуален представител, който оспорва жалбата и моли решението на районния съд са бъде оставено в сила. Счита, че от събраните доказателства се установява обективната и субективната съставомерност на санкционираното деяние. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на Районен съд – Девня да  бъде оставено в сила.  

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, както и становищата на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е постъпила в срок и е от надлежна страна, поради което е допустима за разглеждане. Разгледана по същество, жалбата е основателна.

С оспореното пред районния съд наказателно постановление e ангажирана административнонаказателната отговорност на М.Е.Л. , заради това, че на 09.05.2022 г. в 12,00 часа на път ІІІ-2901, км. 22, на 50 м. преди опорен пункт с. Суворово в посока с. Ветрино-с. Суворово управлявал и извършвал превоз на товари с ППС с 4 оси с две управляеми марка „Скания“, модел Г410 с рег.№ СВ ***КХ, като в процеса на извършената проверка е установено, че водачът извършва превоз на скална маса, без разрешение за дейности в рамките на специалното ползване на пътищата, съгласно изискванията на чл.8,ал.2, във вр. с чл.8,ал.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001 г. на МРРБ за движение на извънгабаритни и/или тежки ППС. За констатираното нарушение на чл.26,ал.2, т.1, буква „а“, предл.2 от Закона за пътищата във връзка с чл.8,ал.2, във вр. с чл.8,ал.1 и чл.37,ал.1,т.1 от Наредба № 11 от 03.07.2001 г. е издаден АУАН № 9028 от 09.05.2022 г.  Въз основа на АУАН е издадено НП № 7707/02.06.2022 г. от началника на отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол“ при Агенция „Пътна инфраструктура“ – гр.София , с което на М.Е.Л. е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лв. на основание чл.53,ал.1,т.2, предл.2 от Закона за пътищата.

За да постанови съдебния си акт, решаващият съд е приел, че АУАН и наказателното постановление са издадени от компетентни органи, в сроковете по чл. 34, ал. 1 и 3 от ЗАНН, като съдържат всички реквизити по чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Приел е, че от събраните доказателства  се установява обективната и субективната съставомерност на деянието осъществяващо състав на нарушение по чл.53,ал.1,т.2, предл.2 от Закона за пътищата.  Приел е, че наложеното наказание е прекомерно за тежестта на нарушението, поради което го е намалил до предвидения в закона минимален размер от 1000 лв.

Решението на Районен съд – Девня е постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила във връзка с конституирането на надлежния ответник по делото.

Районен съд-Девня не е конституирал страните в производството с нарочно определение. Видно от протокол № 344 от 26.09.2022 г. от проведено открито съдебно заседание по АНД № 225/2022 г. по описа на Районен съд-Девня, ІV наказателен състав, като ответник по въззивната жалба е участвал Агенция „Пътна инфраструктура“ ( АПИ).  В списъка за призоваване като въззиваема страна е посочен началник отдел при Агенция „Пътна инфраструктура“ – София. Т.е. в производството по делото не е участвал надлежният ответник, а именно административно-наказващия орган, който е издал оспореното постановление. Същото е издадено от началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол „ при Агенция „Пътна инфраструктура“ – гр.София.

По аргумент от чл. 61, ал. 1 във връзка с чл. 58д, т. 1 от ЗАНН /редакцията изм., бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г./ ответник в производството по обжалване на наказателното постановление пред районния съд е наказващият орган. Доколкото в разглеждания казус административнонаказателното санкциониране на касационния жалбоподател е реализирано от началник отдел „Контрол по републиканската пътна мрежа“ към дирекция „Анализ на риска и оперативен контрол „ при Агенция „Пътна инфраструктура“ – гр.София, именно това длъжностно лице е наказващ орган по смисъла на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН.

Съгласно чл.5,ал.1 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа на Агенция "Пътна инфраструктура" ( обн., ДВ, бр. 100 от 15.12.2009 г., с последващи допълнения и изменения) централната администрация е организирана в 12 дирекции. След като в производството пред Районен съд-Девня като страна е конституиран не издателят на наказателното постановление, чрез посочване на заеманата длъжност, съответната дирекция и отдел, в които изпълнява правомощията си ,  същото е проведено с участието на ненадлежна страна.

В производството пред Районен съд-Девня  не е участвал надлежният ответник, поради което обжалваното решение е постановено в нарушение на чл. 348, ал. 1, т. 2 във връзка с ал. 3, т. 1 от НПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Предвид констатираното касационно основание решението на Районен съд-Девня следва да се отмени и делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на районния съд , с участието на надлежните страни съобразно чл. 61, ал. 1 от ЗАНН.

При този изход на спора пред касационната инстанция разноските следва да се определят при новото разглеждане на делото от районния съд, съобразно разпоредбата на чл. 226, ал. 3 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Воден от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, изречение първо, предложение второ във връзка с чл. 222, ал. 2, т. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 116 от 10.11.2022 г. постановено по АНД № 225/2022 г. по описа на Районен съд-Девня .

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – Девня.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.