Решение по дело №4367/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 390
Дата: 24 април 2019 г. (в сила от 8 юни 2019 г.)
Съдия: Тони Петков Гетов
Дело: 20181100604367
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр.София, 24.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V-ти въззивен състав, в публично съдебно заседание на десети април две хиляди и деветнадесета, в състав:                                                                     

         

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРА ЧОЧКОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТОНИ ГЕТОВ

                                                                                               АЛЕКСАНДРИНА ДОНЧЕВА

 

при секретаря Цветанка Делова и прокурора Любомир Мирчев, като разгледа докладваното от съдията ГЕТОВ ВНОХД №4367/2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на гл.XXI от НПК.

Образувано е по протест и допълнение към него на прокурор при СРП срещу присъда, постановена по НОХД №3141/2018 по описа на СРС, НО, 15 състав.

С атакуваната присъда СРС е признал подсъдимия С.Г.Б. за невиновен в извършване на престъпление по чл. 325 ал.2, вр. с ал.1 от НК и го е оправдал по повдигнатото му обвинение.

В протеста  се изразява несъгласие с постановената присъда, определена като неправилна. Излагат се твърдения, че събраните в хода на съдебното следствие доказателства разкриват обективната истина и дават възможност по категоричен начин да бъде установено, както реализирането на престъпния състав, така и авторството на инкриминираното деяние. Според прокурора деянието извършено от подсъдимото лице не е проява на дребно хулиганство по смисъла на УБДХ, а осъществява квалифицирания състав на хулиганство по смисъла на НК, извършено с изключителен цинизъм. В тази насока излага доводи, че деянието е извършено на публично място- детска площадка, на която са се намирали бебета и майки с деца, налице е упоритост от страна на Б., който не е спрял с циничните си действия, а продължил да ги извършва, като се е преместил пред витрина на находящо се наблизо фризьорско ателие. Посочва се, че неправилно в мотивите към присъдата съдът е приел, че подсъдимият е изразил съжаление за стореното от него, пред полицаите, които са го задържали, тъй като същият е оказал съпротива и се е опитал да избяга, но след преследване е задържан. Намира, че настоящия случай се откроява с изключително голяма степен на обществена опасност и изцяло припокрива състава на престъплението, за което е повдигнато обвинение, като същото не представлява административно нарушение по смисъла на УБДХ. Предвид гореизложеното иска от въззивния съд да отмени протестираната присъда и да бъде постановена нова осъдителна такава, с която подс. С.Б. да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 325, ал.2 , вр. с ал.1 от НК.

В разпоредително заседание на 08.10.2018 г. въззивният съд по реда на чл.327 от НПК е преценил, че за изясняване на обстоятелствата по делото не се налага събирането на нови доказателства.

С протоколно определение от 08.11.2018г. въззивният съд е преценил, че следва да бъде назначена СПЕ, която да даде отговор на въпроса какво е здравословното състояние на подсъдимия Б. към настоящия момент и позволява ли участието му в наказателното производство пред въззивната инстанция.

Съгласно заключението на изпълнената в хода на въззивното съдебно следствие СПЕ при подсъдимият Б. е налице психично разстройство вследствие употреба на наркотици, като следва да се обсъжда в диференциално –диагностичен план и Параноидна шизофрения. Според вещото лице подсъдимият не може да участва пълноценно в наказателния процес.

При изслушване на експертизата в открито съдебно заседание вещото лице е заявило, че може да потвърди диагноза шизофрения, едва след системен прием на медикаменти, без употреба на наркотици, за период от 18 месеца. В случая заявява, че подсъдимия е във фаза на активно боледуване и през периода от три месеца, в който ще бъде настанен в болнично заведение се очаква овладяване на симптоматиката. Застъпва становище, че ако след тримесечния период на лечение подсъдимият Б. е свободен от психотични симптоми, би могъл да участва в наказателното производство.

С протоколно определение от 06.12.2018г. въззивният съд на основание чл. 25, ал.1, т.1 от НПК е спрял наказателното производство по ВНОХД № 4367/2018г. по описа на СГС, НО, V състав, тъй като въззивният съд, с оглед изслушаното в съдебно заседание заключение на СПЕ на подсъдимото лице е намерил, че са налице законовите предпоставки за спиране на наказателното производство, водено срещу подсъдимия пред въззивната инстанция, доколкото състоянието му не позволява пълноценното участие в него, както и с оглед становището на вещото лице, че е необходимо лечение от три месеца, за да се прецени резултат от същото.

По делото е изготвена СПЕ на подсъдимия Б. след проведеното му лечение от три месеца в ДПБ „Св. Иван Рилски“. Съгласно заключението на изпълнената експертиза състоянието на подсъдимия е значително подобрено в сравнение с времето на  предходната експертиза по настоящото производство. При него все още не може категорично да се диагностицира произхода на психозата – употреба на наркотици или ендогенна такава, но със сигурност е налице емоционално-волеви и когнитивен дефицит, който определя невъзможността му да участва пълноценно в наказателния процес.

При непосредствения си разпит пред въззивния съд вещото лице е заявило, че при подсъдимия е налице промяна на личността, която представлява траен дефект, който е необратим. Видно от разясненията, които е дало вещото лице, това заболяване може само да прогресира и да се задълбочава в лошия смисъл. Дава заключение, че подсъдимият не може да участва пълноценно в наказателния процес и състоянието, което е постигнато към момента е най-доброто, което може да бъде постигнато, при редовен прием на медикаменти. Според вещото лице психичното състояние при подсъдимия изключва вменяемостта, при него е налице дефицит, който не е видим, налице е паметен дефицит, както и волеви дефицит. Чисто клинично не е налице възможност за ремисия, която да го направи пълноценен за участие в делото, поради наличието на личностова промяна. 

В открито съдебно заседание пред въззивния съд представителят на СГП намира, че присъдата на СРС е неправилна, незаконосъобразна и като такава следва да бъде отменена. Счита, че събрания доказателствен материал установява по безспорен начин признаците на деянието, за което е повдигнато обвинение, като единствения възможен извод е, че подсъдимият е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието се отличава с изключителен цинизъм.  С оглед изпълнената в хода на въззивното съдебно следствие експертиза заявява, че делото следва да бъде прекратено, тъй като подсъдимият не може да участва в наказателното производство.

Защитата на подсъдимия Б. – адв. К. счита, че делото следва да бъде прекратено, тъй като здравословното състояние на подсъдимия Б. не му позволява да участва в наказателния процес. Посочва, че действията, които подсъдимият е извършил не са за да бъде показано явно неуважение към обществото, или да го скандализира, а това са чисто обособени от психическото му състояние моменти, които той дори не е контролирал. Моли настоящият съд да прекрати наказателното производство.

Подсъдимият в правото си на лична защита и последна дума моли за прекратяване на делото.

При така установеното във фактическо отношение СГС намира, че е налице хипотезата на чл. 24, ал.1, т.5 от НПК, според която образуваното наказателно производство се прекратява, когато след извършване на престъплението деецът е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта. Продължителното разстройство на съзнанието, водещо до невменяемост по смисъла на чл. 24, ал.1, т.5 от НПК, е това, което обхваща дълъг период от време, като изключва краткотрайното, и при което липсва сигурна и благоприятна прогноза, без да е необходимо да се превърне в постоянно. То може да продължи години и да се превърне в постоянно, но това не е необходимо за прилагането на чл. 24, ал.1, т.5 от НПК. Достатъчна е констатация въз основа на обективни данни, че това състояние ще продължи без сигурна благоприятна прогноза /Постановление № 3 от 1979г. на Пленума на ВС, Тълкувателно решение № 15 от 27.IV.1987г., на ОСНК на ВС/. Идеята на законодателя при предвиждането на цитираната разпоредба е ясна - щом се установи състояние на невменяемост, то спрямо лицето не могат да бъдат провеждани каквито и да е действия. В процесната хипотеза съдът не следва да разглежда обвинението по същество и да се занимава с въпросите за това извършено ли е деянието, обвиняемият ли е неговият автор и налице ли е вина, защото установеното в хода на процеса основание обуславя задължително прекратяване на наказателното производство, образувано и водено срещу лицето.

В случая е безспорно установено, че подсъдимият С.Б. страда от психично заболяване и същият е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва вменяемостта, съгласно изпълнената в хода на въззивното съдебно следствие експертиза и разясненията на вещото лице, дадени в съдебно заседание. Вещото лице е категорична, че това състояние на подсъдимия не позволява участието му в наказателното производство, тъй като същият не може да разбира и да ръководи постъпките си, поради наличието на личностова промяна, която представлява траен дефект. Вещото лице също така е категорична, че състоянието на подсъдимия може само да прогресира в лошия смисъл и да се задълбочава, както и че същото е необратимо. С оглед изложеното СГС намира, че са налице основания за отмяна на протестираната присъда и прекратяване на наказателното производство, водено срещу подсъдимия С.Б., тъй като след извършване на престъплението същият е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието, което изключва неговата вменяемост.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 334, т.4 НПК вр. чл. 24, ал.1, т.5 от НПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ присъда от 25.06.2018г., постановена по НОХД № 3141/2018г. по описа на СРС, НО, 15-ти състав.

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство водено срещу С.Г.Б. за извършено от него престъпление по чл. 325, ал.2 във вр. с ал. 1 от НК по ДП №230 ЗМК 1550/2017г. по описа на 06 РУ-СДВР, пр.пр. №21344/2017г по описа на СРП.

Решението подлежи на обжалване и протестиране на основание чл. 346, т.4 от НПК в 15-дневен срок от съобщаването му на страните пред Върховен касационен съд.

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

2/