Решение по дело №184/2019 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 октомври 2019 г. (в сила от 25 февруари 2020 г.)
Съдия: Росен Пламенов Александров
Дело: 20191730200184
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

22.10.2019 г., гр. Радомир

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Радомирският районен съд, наказателна колегия, четвърти състав, в публично заседание на петнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: РОСЕН АЛЕКСАНДРОВ

 

при секретаря М.М., като разгледа докладваното от съдията АНД № 184 по описа за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

С електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с техническо средство, серия . №., на жалбоподателката Р.К. И.-Б.е наложено наказание глоба в размер на 400,00 лева, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.

Електронният фиш е обжалван в срок от жалбоподателката и по изложените от същата в жалбата съображения, моли съда да го отмени изцяло.

Наказващият орган ОДМВР - Перник, редовно призован, не е изпратил представител в съдебно заседание и не е изразил становище по жалбата.

Районна прокуратура – Радомир, редовно уведомена, не е изпратила представител в съдебно заседание и не е изразила становище по жалбата.

Районният съд, преценявайки събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 НПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:           

Жалбата е подадена от надлежна страна и в срок. Разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:                                                                                            

Според изложеното като фактическа обстановка в обжалвания електронен фиш и от приложения снимков материал се установява, че на 07.03.2019 г., в 13,45 часа, в с. Извор, общ. Радомир, обл. Перник, на път ПП I-6, км 54+000, в посока, от гр. Радомир към гр. Кюстендил, при ограничение на скоростта за населено място 50 км/ч, въведено с ПЗ Д-11, с л. а. „Д.Д.“, с рег. номер ., е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-M 579, като установената стойност на скоростта е 85 км/ч, при разрешена стойност 50 км/ч, като превишената стойност на скоростта е 35 км/ч. Собственик, на регистрираното МПС е „В. –.“ ЕООД, със законен представител жалбоподателката Р.К. И. – Б.а.

Наказанието глоба в размер на 400,00 лева е наложено на собственика на автомобила, на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП, за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП, като бил издаден обжалваният електронен фиш.

Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4, изр. първо от Закона за движение по пътищата, при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение, а според изр. второ, електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното ѝ заплащане.

При електронния фиш са силно стеснени възможностите за защита на собственика на МПС, респективно лицето, посочено от собственика като нарушител. От гледна точка на адресатите, електронният фиш е акт със санкционно значение, поради което като вид държавна принуда чрез него се налагат неблагоприятни последици на адресата от имуществен характер.

Достатъчно е въпросното техническо средство да има капацитета да заснеме автоматично нарушението, записвайки мястото, датата, точния час на извършване на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, както е предвидено в чл. 189, ал. 4 ЗДвП.

В конкретния случай издаденият електронен фиш серия .№ . притежава всички необходими реквизити според изискването на чл. 189, ал. 4 ЗДвП. В същия е посочен текстът, нарушаването на който е довело до ангажиране на отговорността по чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП, а именно чл. 21, ал. 1 ЗДвП. В цитирания текст е дадена таблица, според която при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство от категория А, към която спада упоменатия лек автомобил, е забранено да превишава в населено място 50 км/ч.

Съгласно константната съдебна практика, при използването на мобилни системи за контрол, какъвто е и настоящият случай, контролният орган, независимо дали е присъствал на мястото, не се намесва в работата на средството/системата, а единствено слага начало и край на работния му процес, като го позиционира, включва и задава ограничението на скоростта, а след приключване на контрола го демонтира. Освен това към датата на извършване на нарушението – 07.03.2019 г., вече е била в сила Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена на основание чл. 165, ал. 3 ЗДвП, във връзка с предвидената в чл. 165, ал. 2, т. 6 ЗДвП възможност и съкратената процедура за реализиране на административнонаказателна отговорност, уредена в чл.189, ал. 4 и сл. от ЗДвП. Видно от приложения към преписката протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система рег. № 328р-2558/12.03.2019 г., съставен на основание чл. 10, ал. 1 от Наредбата, техническото средство е било позиционирано в участък, находящ се в населено място - с. Извор, на път ПП І-6, с посока на движение на МПС Радомир - Кюстендил. Автомобилът на жалбоподателката, чиято отговорност е ангажирана в качеството ѝ на собственик, фигурира под № 27 в приложения към протокола списък. Електронният фиш правилно е издаден по отношение на Р.К. И. – Бе., като управител на „В.- .” ЕООД, собственик на горепосоченото МПС. В случая с оглед нормата на чл. 189, ал. 5 ЗДвП, при неподаване на писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш от собственика на МПС, то именно последният се смята за извършител на нарушението, санкционирано с електронния фиш. Тази законова презумпция е оборима, но в настоящото производство не са ангажирани доказателства, че собственикът не е управлявал МПС. Ето защо настоящият съдебен състав намира, че електронният фиш, като издаден при спазване на материалния и процесуален закон, се явява изцяло законосъобразен и като такъв следва да бъде потвърден изцяло.

По отношение на наказанието:

С обжалвания електронен фиш е наложено наказание от 400,00 лева, което съгласно чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП е единственото по вид и размер такова, поради което същият се явява законосъобразен и в тази му част.

Предвид изложеното и на основание чл. 63, ал. 1, пр. първо от ЗАНН, съдът 

 

Р       Е       Ш       И:

 

ПОТВЪРЖДАВА електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с техническо средство, серия . № . с който на жалбоподателката Р.К. И. – Б., с ЕГН: **********, с адрес: ***, р-н „С.“, ул. „Р.в.“ № ., е наложено наказание глоба в размер на 400,00 лева, на основание чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Перник на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс по реда на глава ХІІ от Администранивнопроцесуалния кодекс в 14-дневен срок.

 

                                  

                                

                                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: