Решение по дело №138/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 30 януари 2020 г.)
Съдия: Таня Димова Дамянова
Дело: 20197190700138
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 3                                30 януари 2020 година                            Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на двадесет и първи януари през две хиляди и двадесета година, в  състав:

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТАНЯ ДАМЯНОВА

 ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

при секретаря  Ралица Вълчева, с участието на прокурора Тихомир Тодоров разгледа докладваното от съдията Таня Дамянова КАН дело № 138  по описа за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН.

С Решение № 440/26.09.2019г., постановено по АНД № 454/2019г., Разградският районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 37-0000157/05.04.2019г. на Началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“- град Разград, с което на А. К. А. от град С. е наложена глоба от 1500 лева на основание чл.93в, ал.11 от ЗАвтП.

Против решението е постъпила касационна жалба от А. К. А. от град С. В жалбата се сочи, че решението на съда е неправилно и незаконосъобразно. Поради това жалбоподателят моли атакуваният съдебен акт и потвърденото с него наказателно постановление да бъдат отменени.

Ответникът по касационната жалба-  Областен отдел „Автомобилна администрация“- град Разград не заявяват становище по жалбата.

Прокурорът счита, че решението на съда е  правилно.

Разградският административен съд, след проверка на атакувания съдебен акт във връзка с направените в жалбата оплаквания, констатира следното:

На 05.03.2019г. около 15,20 часа А. управлявал  състав от ППС—влекач „Волво ФХ“ с рег.№ ** **** ** от категория N 3 и полуремарке с рег.№ * **** **  от категория О4, по маршрут Разград- Варна.  В близост до разклона за с.Стражец на път ІІ-49, по посока Кубрат- Разград водачът бил спрян за проверка от  служители на териториалното звено на ИА „Автомобилна администрация“ в град Разград.  При поискване А. представил карта на водача, но в същата липсвали  данни за периодите на време на управление, прекъсвания и почивки за времето от 18,35 часа на 27.02.2019г. до 08,23 часа на 28.02.2019г. Това е установено от инспекторите с направената при проверката разпечатка от картата на водача- дейности на водач за февруари 2019г.- л.15 от делото на РРС.

Констатираното нарушение е описано от проверяващите в съставения акт за установяване на административно нарушение по следния начин: „… водачът не е въвел  ръчно, автоматично или по друг начин необходимите данни в карта № І-00000509964011,…когато водачът е бил  извън превозното средство и не е бил в състояние да използва дигиталния тахограф. За периода от 18,35 часа на  27.02.2019г. до 08,23 часа на 28.02.2019г. липсва информация в картата на водача.“

Нарушението е квалифицирано от актосъставителя като такова по чл.34, §3, б.“б“ от Регламент (ЕС) № 165/2014г.

Жалбоподателят е подписал акта без възражения.

В производството пред районния съд А. представя разпечатка от картата на водача, на която с химикал е отбелязана черта в  графата със знак „т“ за времето от 18,30 часа на 27.02 до 08 часа на 28.02.

Въз основа на установеното в акта, административнонаказващият орган издал наказателно постановление, с което наложил на водача глоба в размер на 1500 лева на основание чл.93в, ал.11 от ЗАвтП.

Районният съд е приел, че  жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина нарушение, а съставения акт и  наказателното постановление отговарят на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, поради което потвърдил издаденото наказателно постановление.

Касационната инстанция намира, че РРС не е допуснал процесуални нарушения и е постановил решението си в съответствие с материалния закон.

Актът и наказателното постановление са съставени в предвидените за това срокове, от компетентни органи и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Описанието на вмененото административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно. Съдът намира за неоснователно развитото в касационната жалба оплакване, че липсата на посочени дата и място на извършване на нарушението води до ограничаване възможността нарушителят да разбере и прецени в съответствие с материалния закон има ли извършено нарушение и в какво точно се състои то. Посочен е изрично периодът на извършване на нарушението, както и точното място на проверката, при която е установено нарушението.

Поради спецификата на деянието, свързано с извършването на обществен превоз, не може да се определи точно мястото на извършване на нарушението. Тази хипотеза изрично е предвидена от законодателя в  чл. 48, ал. 2 от ЗАНН, поради което неконкретизирането му в съставения акт и наказателното постановление не представлява съществено процесуално нарушение, тъй като не е накърнило правото на защита на жалбоподателя. Наказаното лице е могло да разбере какво е деянието, за което е обвинен и в пълен обем да реализира правата си по неговото оспорване. С оглед на това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Приложени са и съответните законови разпоредби. От доказателствата по делото е безспорно установено, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му във вина административно нарушение. Съгласно нормата на чл. 34, § 1 от Регламент (ЕС) № 165/2014 водачът е длъжен да използва тахографски листове или карти на водача всеки ден, през който управлява превозното средство, считано от момента на приемането му. Когато в резултат на отсъствие от превозното средство той не е в състояние да използва тахографа, с който превозното средство е оборудвано, той е задължен да впише съответните периоди в картата на водача, като използва приспособлението за ръчно въвеждане на данни, осигурено за тахографа, ако превозното средство е оборудвано с дигитален тахограф (чл. 34, § 3, б. "б" от Регламент(ЕС) № 165/2014). В мотивите на постановеното решение съдът е обсъдил и представената разпечатка от картата на водача, на която са направени отбелязвания с химикал. Изрично е посочил, че такава разпечатка не е била представена при проверката от контролните органи. Освен това тя не отговаря и на изискванията на чл.34, според която съответните периоди се вписват  чрез приспособлението за ръчно въвеждане. Жалбоподателят не е изпълнил задължението си по чл.34 от Регламента, поради което правилно и обосновано е прието, че деянието му съставлява административно нарушение по  чл. 93в, ал. 11 от ЗАвтП. Според цитираната санкционна норма водач, който не е въвел данните относно периодите на "друга работа", "време на разположение", "прекъсване" или "дневна почивка", когато няма възможност да използва монтирания на превозното средство тахограф, поради това че е извън превозното средство, се наказва с глоба 1500 лв. Наложеното наказание е в абсолютния размер, предвиден от законодателя и съгласно забраната на чл. 27, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

В този смисъл са и мотивите на обжалваното решение. Същото е валидно, обосновано, правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран така и на основание чл.221, ал.2 от АПК Разградският административен съд

Р   Е   Ш   И   :

ОСТАВЯ В СИЛА   решение № 440/26.09.2019г., постановено по АНД № 454/2019г. по описа на  Разградския районен съд.  

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

    ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                        2./п/