Решение по дело №54/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 186
Дата: 12 март 2020 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20207150700054
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                                                 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 186/12.3.2020г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ – административен състав, в открито съдебно заседание на дванадесети февруари, две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ГЕОРГИ ПЕТРОВ
2. ХРИСТИНА ЮРУКОВА

 

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

на прокурора

Паун Савов

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по к.адм. дело № 54 по описа на съда за 2020 г.

                              

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

Делото е образувано е по касационна жалба на Н.Н. Азис с ЕГН **********, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против решение № 573/11.10.2018г., постановено по адм. дело № 293/2018 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.

С подадената от Н.Н. Азис жалба се обжалва решението, с която е отхвърлен предявеният от него иск срещу Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и Министерство на правосъдието за обезщетяване на причинени му неимуществени вреди, в резултат на лишаване на ищеца от необходимия му обем ежедневна физическа и спортна активност. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново такова, с което предявеният иск за неимуществени вреди да бъде уважен в съответствие с установения от закона критерий.

В съдебно заседание касаторът се представлява от назначения му служебен защитник адв. У. ***, който по изложени съображения моли съда да уважи подадената жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на подадената касационна жалба. Счита решението на административния съд за правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

 Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

Производството пред Административен съд - Пазарджик се е развило по исковата молба на Н.Н. Азис, понастоящем в Затвора гр. Пазарджик против ГД „ИН“ и Министерство на правосъдието, с която на основание чл. 203 и сл. АПК, във вр. с чл. 285, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), е предявил иск по чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС за обезщетяване на претърпени неимуществени вреди в посочения в исковата молба период, в които изтърпявал наказание в Арест –Хасково, Затвора – Пазарджик, Затвора – Стара Загора и Затвора – Пловдив. Предявен е иск против Министерство на правосъдието в размер на 10 000 лева за период от 24.06.2006 г.– 01.06.2009 г. ведно със законната лихва върху нея, считано от 24.06.2006 г. до окончателното й изплащане и сума, както и иск срещу ГД „ИН“ в размер на 40 000 лева за период от 01.06.2009 г.– 16.03.2018 г., ведно със законната лихва върху нея, считано от 01.06.2009 г. до окончателното й изплащане. Претърпените неимуществени вреди е основал на поставянето му в неблагоприятни условия, а именно не са му осигурили ежедневна физическа и спортна активност.

С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба, становищата и исканията на страните в хода на делото, след приложението на чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС, съдът е събрал относимите към предмета на спора доказателства. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка, като въз основа на установените по делото факти, при обсъждане доводите на страните е направил своите правни изводи.

С решението си по делото административният съд е отхвърлил предявения иск за сума в размер на 10 000 лева против Министерство на правосъдието, ведно със законната лихва считано от 24.06.2006 г. и е отхвърлил предявения иск в размер на 40 000 лева против ГД „ИН“, ведно със законната лихва считано от 01.06.2009 г.

За да постанови този резултат, съдът е приел, че в посочените периоди на изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ ищецът затворническата администрация на съответните затвори е осигурявала възможности за физическа и спортна активност на ищеца. Като липсата /установена е частична такава/ на физическа и спортна активност не представлява нечовешко или унизително отношение.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, при приложението на чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС е направил верни правни изводи, които се споделят от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Правилен е изводът на административния съд, изведен от установената по делото фактическа обстановка, че в случая липсват незаконосъобразни действия или бездействия от страна на затворническата администрация по отношение на ищеца, а още по-малко на такива, които да са довели до унизително отношение, пораждащо чувство на скованост, болки, яд, липса на желание за живот, нерви и т.н. по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗИЗНС, поради което съдът счита, че не е налице първата предпоставка за реализиране на отговорността на държавата по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС.

С оглед на което, настоящата касационна инстанция намира, за правилни направените изводи в оспореното решение за недоказани твърдения от ищеца за претърпени от него неимуществени вреди. Първоинстанционният съд е дал ясен и конкретен отговор кои факти, релевантни за спора приема за установени въз основа на събраните по делото доказателства. Несъгласието на страната с изводите на съда не основава твърдяната необоснованост на обжалваното решение. Съдът в изпълнение на изискванията на чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС е изискал от специализирания орган по изпълнение на наказанията да предостави информация от значение за правилното установяване на фактите по делото, като съобразно съдържанието и е приел за доказани твърдени в исковата молба факти.

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга - начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета - като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да бъдат адекватно гарантирани. В случая такова неизпълнение на законови задължения /липса на физическа и спортна активност/ не е установена, предвид на което съдът правилно е приел, че не налице претърпени вреди, които са пряка и непосредствена последица от неизпълнението. Съдът намира за правилни и направените изводи за приложението на института на погасителната давност в оспореното решение.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Административен съд - Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

От страна на ответника не е направено искане за присъждане на разноски, поради което настоящата касационна инстанция не следва да се произнася в тази част.

Водим от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд гр. Пазарджик, XIсъстав

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 573/11.10.2018г., постановено по адм. дело № 293/2018 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/                       

 

                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                        2./п/