Решение по дело №144/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 30
Дата: 1 юни 2020 г. (в сила от 23 юни 2020 г.)
Съдия: Магдалена Бориславова Младенова
Дело: 20201400200144
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  № ...

 

гр. Враца, 01.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на първи юни две хиляди и двадесета година в състав:                  

                                

                                                        Председател:    ЛИДИЯ КРУМОВА

                                                               Членове:    ИВАН М.

                                                                     Мл.с.    МАГДАЛЕНА МЛАДЕНОВА

 

с участието на секретар Миглена Костадинова и прокурор Ивайло Хайтов, като разгледа докладваното от мл. съдия Младенова ЧНД № 144 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 44 ЗЕЕЗА и е образувано въз основа на Европейска заповед за арест, издадена на 07.01.2020 г. от Апелативна прокуратура – гр. Ламия, Република Гърция, с която се иска предаване на българския гражданин Ц.А.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, с цел провеждане на наказателно производство спрямо него по обвинение за извършено престъпление по чл. 1, 14, 16, 17, 18, 26, ал. 1а, 27, 45, 51, 52 и 299, ал. 1 от гръцкия Наказателен кодекс – предумишлено убийство, извършено в съучастие.

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Враца изразява становище за предаване на лицето на гръцките власти за провеждане на наказателно преследване срещу него, въз основа на ЕЗА, тъй като са налице предвидените в ЗЕЕЗА предпоставки.

Защитникът на исканото лице – адв. Д.М., изразява становище, че липсват основания за предаването на искането лице на властите на Република Гърция. Като аргумент за това изтъква, че не са спазени изискванията на чл. 37 ЗЕЕЗА за форма и съдържание на ЕЗА. Навежда доводи, че в описанието на извършеното престъпление е допуснато противоречие относно лицето, което гръцките власти искат за предаване, като е посочено, че става въпрос за T. A. M. или T. M. M., поради което е налице неяснота относно кой български гражданин се иска да бъде предаден за наказателно преследване на издаващата държава. На следващо място защитникът поддържа, че не е изпълнено изискването за точно описание на извършеното престъпление, като от изложените обстоятелства не става ясно в какво се изразява самото деяние на всеки един от съучастниците. Защитата излага съображения и че от гръцките власти не е оказано необходимото съдействие в процедурата по предаване на исканото лице, като на назначения защитник в издаващата държава, който да подпомага защитника в Република България, не е осигурен достъп до делото. Изтъква и че гаранциите, които е следвало да бъдат предоставени от издаващата държава, не са изготвени подробно с посочване на конкретни законови разпоредби, а са дадени общо с израза, че отговорите на поставените въпроси от българския съд, са положителни. Защитникът изразява становище, че при наличните писмени доказателства и неспазването на изискванията за форма и съдържание на европейската заповед за арест, правилно и законосъобразно би било да бъде отказано предаването на исканото лице. Моли за решение, с което да не бъде уважено искането за предаване на подзащитния му.

Исканото лице, след разясняване на процедурата при съгласие за предаване на издаващата държава, в съдебно заседание на 14.04.2020 г. не дава доброволно съгласие да бъде предаден на Република Гърция, както и не се отказва от принципа на особеността по чл. 61 ЗЕЕЗА. В съдебно заседание на 01.06.2020 г. поддържа казаното от защитника си, изразява становище, че не са налице предпоставките за предаването му на властите на Република Гърция и моли да не бъде предаван на гръцките власти. Липсата на заявено от страна на исканото лице доброволно съгласие, предпоставя производството да продължи реда на  чл. 44 ЗЕЕЗА.

От издаващата държава допълнително са изискани и приети като доказателства писмени гаранции по чл. 41, ал. 2 и 3 ЗЕЕЗА.

Врачански окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди изложените от страните съображения, намира следното:

Врачански окръжен съд е сезиран с Европейска заповед за арест, издадена на 07.01.2020 г. от Апелативна прокуратура – гр. Ламия, Република Гърция, с която се иска предаване на българския гражданин Ц.А.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, с цел провеждане на наказателно производство спрямо него по обвинение за извършено престъпление по чл. 1, 14, 16, 17, 18, 26, ал. 1а, 27, 45, 51, 52 и 299, ал. 1 от гръцкия Наказателен кодекс – предумишлено убийство, извършено в съучастие, наказуемо с доживотен затвор или лишаване от свобода от десет до петнадесет години.

Съгласно разпоредбата на чл. 44, ал. 6 ЗЕЕЗА, в рамките на развилото се производство, съдът е длъжен да извърши проверка на условията за предаване по чл. 36 и чл. 41 ЗЕЕЗА, на основанията за отказ по чл. 39 или чл. 40 ЗЕЕЗА, както и на основанията за отлагане на изпълнението или за условно изпълнение на заповедта по чл. 52 ЗЕЕЗА.

На първо място, съдът приема, че ЕЗА е издадена от компетентен орган на съдебната власт в Република Гърция /Апелативна прокуратура – гр. Ламия/ и съдържа необходимите реквизити, визирани в чл. 37, ал. 1 ЗЕЕЗА – достатъчна идентификация на исканото за предаване лице; наименование, адрес, телефон, факс и електронен адрес на издаващия орган; описание на обстоятелствата, при които е извършено престъпното деяние; мястото, начина и степента на участие на лицето; правната квалификация на деянието и размера на предвиденото наказание съобразно законодателството на издаващата държава.

Посочена е и заповедта за задържане, на която се базира ЕЗА, а именно Заповед за арест № 21/26.09.2018 г. от Следователя при Полицейски съд – Ламия, останала в сила съгласно Определение № 43/2019 г., издадено от Съвета на съдиите при Полицейски съд – Ламия.

Налице са и предпоставките по чл. 36 ЗЕЕЗА. От изложените в ЕЗА факти е видно, че Ц.А.М. е обвинен в това, че на усамотено място по крайбрежието на Аталанта, обл. Фтиотида, на 23.08.2009 г., умишлено, задружно с другия обвиняем Г.П.К., умъртвяват другиго в спокойно душевно състояние при взимане на решението, но и по време на изпълнението и по-конкретно, в 23:00 ч. на 22.08.2009 г., след уговорка по телефона, Г.К. се среща с жертвата И.С.П., родена на *** г. в България, българска гражданка, която е живеела в Ливанатес, обл. Фтиотида и с която са работели заедно в сектора на строителството, след което се качва на нейния автомобил с регистрационни номера OF-487-A, марка „HYUNDAI TERRAKAN“, и я убеждава да отидат заедно в с. Зели, където жертвата да му посредничи и да убеди друго /трето/ лице да му даде парите, които му дължал, обаче, тъй като са взели предварително решение да убият жертвата, решение, което К. и гореспоменатия издирван вземат в спокойно душевно състояние, те откарват същата на усамотено място по крайбрежието, където ги е чакал гореспоменатия Ц.А.М. /издирваният/ и там в 00:10 ч. на 23.08.2009 г., с убийствено решение, в спокойно душевно състояние, двамата нападат жертвата и я убиват заедно. След това скриват тялото ѝ, за да прикрият следите от предумишленото убийство, което извършват заедно, след което деактивират трите мобилни телефона на жертвата, които от тогава не са активирани никога. За тези факти в ЕЗА издаващият орган е посочил, че като характеристика и правна квалификация обосновават обвинение, представляващо престъпление по чл. 1, 14, 16, 17, 18, 26, ал. 1а, 27, 45, 51, 52 и 299, ал. 1 от гръцкия Наказателен кодекс – предумишлено убийство, извършено в съучастие, и за което в издаващата държава се предвижда наказание лишаване от свобода за повече от една година /органът е уточнил, че за въпросното престъпно деяние е предвидено наказание доживотен затвор или лишаване от свобода от десет до петнадесет години/. Съобразно фактическото описание на деянието, се налага извод, че то съставлява престъпление и по законодателството на Република България. Посочените от издаващата държава факти за престъплението сочат на извод, че то съответства на престъпния състав на чл. 116, ал. 1, т. 9 от българския Наказателен кодекс, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от петнадесет до двадесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна, т.е. налице е двойна наказуемост на деянието, съгласно разпоредбата на чл. 36, ал. 2 ЗЕЕЗА, макар в случая такава да не се изисква за предаването на лицето съобразно чл. 36, ал. 3, т. 14 ЗЕЕЗА.

На следващо място, съдът констатира, че не са налице абсолютните основания за отказ за изпълнение на ЕЗА, визирани в чл. 39 от ЗЕЕЗА, а именно: престъплението, за което е издадена ЕЗА, не е амнистирано в Република България, макар и да попада под нейната наказателна юрисдикция по аргумент от чл. 4, ал. 1 НК и чл. 35, ал. 1 и 2 НПК; по делото липсват доказателства исканото лице Ц.А.М. да е осъдено за същото престъпление с влязла в сила присъда на български съд или на съда на трета държава членка на ЕС, нито пък той е малолетен съгласно българското законодателство.

Съобразявайки и факултативните основания за отказ, съдържащи се в чл. 40 ЗЕЕЗА, настоящият съдебен състав намира, че не са налице и предпоставките на тази разпоредба да се откаже изпълнението на процесната заповед.

Доколкото ЕЗА е издадена с цел наказателно преследване срещу българския гражданин Ц.А.М. и доколкото за престъплението се предвижда наказание доживотен затвор в издаващата държава, настоящият съд изиска от издаващата държава предоставянето на гаранции по смисъла на чл. 41, ал. 2 и ал. 3 ЗЕЕЗА. В тази връзка е получено писмо от Апелативна прокуратура – Ламия от 18.05.2020 г. на електронната поща на съда, на което е изготвен официален превод, както и писмо от представителя на Република България в Евроджъст от 20.05.2020 г., от съдържанието на които се установява, че компетентните гръцки власти предоставят исканите гаранции по чл. 41, ал. 2 и ал. 3 ЗЕЕЗА, декларирайки, че отговорите на поставените въпроси за предвидени в гръцкото законодателство гаранции и по двата въпроса в изпратеното до тях писмо са положителни.

От приложената по делото справка от Унифицираната информационна система на Прокуратурата на Република България е видно, че към настоящия момент срещу Ц.А.М. няма други наказателни производства, по които да е привлечен като обвиняем, т.е. не са налице основания за отлагане изпълнението или за условно изпълнение на ЕЗА по реда на чл. 52 ЗЕЕЗА.

Във връзка с доводите на защитата на исканото лице за неспазването на изискванията на чл. 37 ЗЕЕЗА относно формата и съдържанието на ЕЗА, следва да се отбележи, че процесната ЕЗА съдържа данни за самоличността и гражданството на исканото лице, като действително при посочване на обстоятелствата, при които е извършено престъплението, е посочено, че същото е извършено от T. A. M. или T. M. M., но в б. А на ЕЗА „Информация относно личните данни на издирваното лице“, същото е достатъчно индивидуализирано, като са отбелязани трите му имена, датата му на раждане, гражданството му и неговия адрес. По отношение на първото име на лицето, посочено като T. или T., съдът приема, че не се касае за допуснато противоречие относно самоличността, а за затруднение при изписването на името на лицето на латиница. Настоящият съдебен състав намира и че в ЕЗА точно и подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено престъплението, включително време, място и степен на участие на исканото лице, като не е налице неяснота относно в какво се състои деянието на всеки от съучастниците. Следва да се отбележи относно довода на защитата, че изисканите и предоставени гаранции от издаващата държава, не са изготвени подробно, че по делото са получени две писма – от Апелативна прокуратура – Ламия от 18.05.2020 г. на електронната поща на съда, на което е изготвен официален превод, и от представителя на Република България в Евроджъст от 20.05.2020 г., съдържанието на които е достатъчно, за да се заключи, че компетентните гръцки власти предоставят исканите гаранции по чл. 41, ал. 2 и ал. 3 ЗЕЕЗА.

Предвид изложеното, настоящият съдебен състав намира, че са налице предпоставките на чл. 44 ЗЕЕЗА за изпълнение на издадената ЕЗА по отношение на българския гражданин Ц.А.М. и следва да допусне предаването му на Република Гърция за провеждане на наказателно преследване срещу него.

С оглед на това и на основание чл. 44, ал. 7 ЗЕЕЗА с протоколно определение от 01.06.2020 г. по отношение на Ц.А.М. е взета мярка за неотклонение „задържане под стража” до фактическото му предаване на издаващата държава.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 44, ал. 7 ЗЕЕЗА, Врачанският окръжен съд,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ДОПУСКА предаване на българския гражданин Ц.А.М., ЕГН: **********, с адрес: ***, въз основа на Европейска заповед за арест, издадена на 07.01.2020 г. от Апелативна прокуратура – гр. Ламия, Република Гърция, с цел провеждане на наказателно преследване по обвинение за извършено престъпление по чл. 1, 14, 16, 17, 18, 26, ал. 1а, 27, 45, 51, 52 и 299, ал. 1 от гръцкия Наказателен кодекс.

Решението подлежи на обжалване и протестиране в 5-дневен срок от днес пред Апелативен съд - София.

За настоящото решение незабавно да бъде уведомен издаващият орган – Апелативна прокуратура – гр. Ламия, Република Гърция, след влизането му в сила.

Заверени преписи от решението да бъдат изпратени незабавно на Върховната касационна прокуратура и на Министерството на правосъдието на Република България, след влизането му в сила.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ:1.         

          

                              2.