Решение по дело №477/2018 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 510
Дата: 3 август 2018 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20187150700477
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 май 2018 г.

Съдържание на акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

 

           510/3.8.2018г.

 

 

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, ІІ състав в открито заседание на шести юли през две хиляди и осемнадесетата година в състав:

 

СЪДИЯ : ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                                                                  

при секретаря А. М., като разгледа докладваното от съдията докладчик Петров адм. дело  №477 по описа на съда за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

І. За характера на производството, жалбата и становищата на страните :

1. Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК, във вр. с чл. 72, ал. 4 от Закон за Министерство на вътрешните работи /ЗМВР/

2. Образувано е по Жалба на Б.К.Ч., ЕГН **********,*** с посочен съдебен адрес ***, срещу Заповед за задържане на лице № 133 от 23.03.2018г., издадена от П.К. Б., на длъжност мл. автоконтрольор в Сектор „Пътна полиция“, при Областна дирекция на МВР, Пазарджик.

Поддържа се, че в случая не е налице законово основание за издаване на обжалваната заповед.

Възразява се, че в случая не са спазени изискванията на закона, относно формата в която следва да бъде обективирано властническото волеизявление.

Сочи се още, че от изложеното в заповедта, не става ясна целта която е преследвана с нейното постановяване.

Иска се оспорената заповед да бъде отменена като незаконосъобразна и съответно, да се присъдят извършените разноски по производството.

3. Ответника, младши експерт П.К.Б., на длъжност мл. автоконтрольор в Сектор „Пътна полиция“, при Областна дирекция на МВР, Пазарджик., чрез процесуалния представител юрк. П. е на становище, че жалбата е неоснователна. Поддържа се, че в заповедта е издадена от компетентния за това орган, спазена е изискваната от закона форма. Не са налице нарушения на материалния и процесуалния закони. Спазена е целта на закона с прилагане на процесната мярка.

Иска се жалбата да бъде отхвърлена, като се присъдят сторените разноски по производството.

ІІ. За допустимостта :

4. Жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

 

ІІІ. За фактите :

5. Въз основа на обжалваната заповед, Ч. е задържан за срок от 24 часа в помещение за временно задържане в РУ Пазарджик,  на основание чл. 72, ал. 1, т.1 от ЗМВР за извършено престъпление по чл. 316, във връзка с чл. 308, ал. 2 от НК по ЗМ № 331 от 23.03.2018г. по описа на Районно управление Пазарджик.

В обстоятелствената част на заповедта е описано, че на същата дата, около 16:20часа, на автомагистрала Тракия, км. 89+600 е спрян за проверка лек автомобил „Ауди А6“, с рег. № …, управляван от Б. Ч., като същият представя неистински документ – Свидетелство за управление на МПС с № *********- D, испански образец.

С оглед установяване на качеството си на полицейски орган по смисъла на чл.72 от ЗМВР, от страна на ответника е представен Акт за встъпване в длъжност от 08.04.2016г. на държавния служител, младши инспектор П. К. Б..

Приложени са още :

- Декларация съставена от Б. Ч. в 16:20часа на 23.03.2018г., за това, че е запознат с правата си и желае адвокатска защита, има „паник атака“, не желае медицински преглед от лекар за негова сметка, но иска преглед от лекар служебно; желае член от семейството му или друго лице да бъде уведомено за задържането му; уведомен е за правото на свиждания; няма нужда от специална хранителна диета. Ч. е декларирал, че при задържането му, устно е запознат с правата по чл. 72, чл. 73 и чл. 74 от ЗМВР ;

- Протокол за обиск на лице от 23.03.2018г., 16:20часа ;

- Книга за задържани лица в  която с пореден запис 138 от 23.03.2018г., е вписан Б.Ч.. Като основание за задържането е вписано 316 от НК.

6. С писмо вх. № 3275 от 07.06.2018г., от Районен съд Пазарджик са изпратени и съответно приобщени по делото, материалите по Бързо производство № 331/2018г. на РУ Пазарджик и по н.о.х.д. № 624 по описа на районния съд за 2018г., както следва :

- Докладна записка рег. № 1006р-4868 от 27.03.2018г. изготвена от мл. инспектор Б.и адресирана до Началник Сектор „ПП“, Пазарджик, относно задържано лице Б.Ч.. В същата е описано, че на 23.03.2018г., около 16:20часа, на автомагистрала Тракия, км. 89+600 в посока гр. Пловдив е спрян за проверка лек автомобил „Ауди А6“, с рег. № …, с водач Б. К.Ч.. Същият е управлявал лекият автомобил без включени светлини през деня. Водача е представил лична карта и Свидетелство за управление на МПС с № *********- D, испански образец. Направена е справка в работна станция за отдалечен достъп (РСОД), при което е установено, че българското свидетелство за управление на МПС на Ч. е отнето за отнети контролни точки. Приложени са копия от въпросните документи;

- В хода на образуваното Бързо производство  № 331/2018г. по описа на РУ на МВР, Пазарджик е назначена техническа експертиза, заключението по която е, че испанско свидетелство за управление на МПС на Б.К.Ч. с № *********- D е неистинско. Същото не е издадено от официален държавен орган ;

- Протоколно Определение от 17.05.2018г., постановено по н.о.х.д. № 624 по описа на Пазарджишки районен съд за 2018г., с което е вписано споразумение за това, че Б.Ч. се признава за виновен за това, че на 23.03.2018г., на автомагистрала Тракия км. 89+600, съзнателно е ползвал пред А.П., мл. автоконтрольор в Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР, Пазарджик от неистински официален документ СУМПС испански образец с № *********- D, издадено на името на Б.К.Ч., като от него за самото му съставяне не може да се търси наказателна отговорност – престъпление по чл. 316, във връзка с чл. 308, ал. 2, във връзка с ал. 1, във връзка с чл. 54, ал. 1 от НК, като обвиняемият е съгласен да му бъде наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от пет месеца. На основание чл. 66, ал. 1 от НК, изтърпяването на наказанието е отложено за срок от три години.

 

ІV. За правото :

7. Според чл.72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР, полицейските органи могат да задържат лице  за което има данни, че е извършило престъпление.

Нормата възлага компетентността за прилагане на въпросната принудителна мярка на полицейските органи, а това според чл. 57, ал. 1 от ЗМВР са органите на Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Главна дирекция „Гранична полиция“, областните дирекции, дирекция „Миграция“, дирекция „Вътрешна сигурност“, дирекция „Международно оперативно сътрудничество“, Специализирания отряд за борба с тероризма и звената „Общинска полиция“, които пряко осъществяват някоя от дейностите по чл. 6, ал. 1, т. 1 - 3, 7 и 8 от закона.

Каза се, представен е Акт за встъпване в длъжност от 08.04.2016г. на държавния служител, младши инспектор Петър Кръстев Барабаров.

Това ще рече, че същият е бил материално и местно компетентен полицейски орган, в правомощията на кого е било да приложи процесната принудителна мярка.

8. На следващо място, нормата на чл.72, ал. 1, т. 1 от ЗМВР ясно сочи, че прилагането на мярката принудително задържане не е задължителна последица от констатирането на данни за извършено престъпление от конкретно лице, а възможност включена в правомощията на полицейския орган, която следва да бъде  упражнена в случаите, когато осъществяването на функциите му по противодействие на престъпността (чл. 2, ал. 1 от ЗМВР) налагат това. Разбира се, принудителната мярка, следва да бъде прилагана при съблюдаване на принципите посочени в чл. 3, ал. 1 от ЗМВР, относно спазване на Конституцията, законите и международните договори, по които Република България е страна, зачитане и гарантиране на правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство и пряко свързаният с тях принцип на „съразмерност“  (чл. 6 от АПК), като при постановяването и осъществяването на принудителното задържане, следва да се  пристъпва добросъвестно и справедливо, без да се засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за постигане на конкретната  цел.

9. Възможността да се извърши преценка в контекста на изложените съображения, без съмнения налага заповедта за прилагане на мярката принудително задържане да бъде надлежно обоснована.

Поради тази именно причина, в чл. 74, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от ЗМВР е установено изискването, властническото волеизявление да бъде обективирано в писмена форма, като се  изложат фактическите и правните основания за задържането.

В случая тези обстоятелства са посочени в необходимата пълнота в обстоятелствената част на заповедта.

Конкретно е описано деянието, мястото и времето през което то е осъществено – на 23.03.2018г., около 16:20часа, на автомагистрала Тракия, км. 89+600 Б. Ч., управлява лек автомобил „Ауди А6“, с рег. № …, като представя неистински документ – СУМПС с № *********- D, испански образец.

Посочена е правната квалификация на деянието – престъпление по чл. 316, във връзка с чл. 308 от Наказателния кодекс.

Очевидно, описани са данни, които са достатъчни за да обосноват, напълно основателно предположение, че Ч. е извършил престъпление от общ характер.

Необходимостта при това положение от образуване на досъдебно производство и предприемане на незабавни процесуални действия по установяване на релевантните по казуса факти, очевидно обосновават необходимостта от прилагане на процесната принудителна мярка.

10. Както се посочи в предходния раздел от настоящото решение, назначената в хода на наказателното производство експертиза е с категорично заключение относно факта, че СУМПС с № *********- D, испански образец е неистинско, доколкото същото не е издадено от конкретен държавен орган.

Съответно каза се, че Ч. се е признал за виновен в извършването на процесното деяние, като нему е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от пет месеца.

Това ще рече, че данните въз основа на които полицейският орган Барабаров е издал процесната заповед са истинни и обосновават приложението на разпоредената принудителна мярка.

11. Изложеното до тук е достатъчно за да се формира извод, че оспореният акт е постановен от снабденият с правомощията за това орган, спазена е формата в която следва да бъде обективирано властническото разпореждане, правилно е приложен материалния закон, като не са допуснати нарушения на административно производствените правила. Като краен резултат е спазена целта, която закона преследва с прилагането на принудителни мерки от категорията на процесната такава.

 

V. За разноските :

12. С оглед констатираната неоснователност на жалбата, на ответната администрация се дължи заплащане на разноски за осъществената юрисконсулска защита. На основание чл. 8, ал. 2, т. 3 от Наредбата № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, те се констатираха в размер на 400,00лв.

 

Ето защо, Съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването на  Б.К.Ч., ЕГН **********,*** с посочен съдебен адрес ***, срещу Заповед за задържане на лице № 133 от 23.03.2018г., издадена от П. К.Б., на длъжност мл. автоконтрольор в Сектор „Пътна полиция“, при Областна дирекция на МВР, Пазарджик.

 

ОСЪЖДА Б.К.Ч., ЕГН **********,***, да заплати на Областна Дирекция на МВР, Пазарджик, сумата от 400,00лв. /четиристотин лв./, представляваща възнаграждение за осъществена юрисконсулска защита

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България в четиринадесет дневен срок от датата на получаване на съобщаването за изготвянето му от страните.

 

 

Административен съдия : /П/

 

С решение № 8318 от 04.06.2019 г.по адм. дело № 13074/2018 г. на ВАС - ОСТАВЯ В СИЛА изцяло решение № 510/03.08.2018 г., постановено по адм. дело № 477/2018 г. на Административен съд - гр. Пазарджик. Решението не подлежи на обжалване.