Решение по дело №2092/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260000
Дата: 13 август 2020 г. (в сила от 12 септември 2020 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20205330202092
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта

                                         РЕШЕНИЕ

 

Номер 260000                      13.08.2020 година                    Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                 ХХІІ наказателен състав

На шестнадесети юни                                                               2020 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: Магдалена Койчева

Като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 2092 по описа за 2020 година

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1030-000865 от 10.02.2020г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на А.И.Д. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.6, вр.ал.5, т.1 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец.

ОСЪЖДА ОДМВР – Пловдив да заплати в полза на А.И.Д.,  ЕГН **********, сума в размер от 300 /триста/ лева, представляваща сторени разноски за процесуално представителство в рамките на производството пред РС - Пловдив.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:   /п./

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление 20-1030-000865 от 10.02.2020г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на А.И.Д. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.6, вр.ал.5, т.1 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец.

Жалбоподателят А.И.Д. обжалва наказателното постановление, като формулира претенция за отмяната като неправилно и незаконосъобразно, издадено в нарушение на процесуалния и материалния закони, по изложени в жалбата съображения. Редовно призован, се явява в съдебно заседание и както лично, така и чрез процесуален представител пледира за отмяна на наказателното постановление с доводи за недоказаност на деянието и наличие на процесуални нарушения. Претендира да му бъдат присъдени разноски.

Въззиваемата страна – Сектор ПП към ОД МВР Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

          ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното наказателно постановление е издадено против А.И.Д., за това, че на 14.01.2020г. около 20.15ч., в гр.Пловдив, на бул.”6-ти септември” като водач на лек автомобил – Мазда ЦХ 5, с рег.№ ****, държава България, при обстоятелства: на 14.01.2020г. около 20.15ч., в гр.Пловдив кръстовището бул. „6-ти септември” и ул.”Лютиче”, управлява лек автомобил Мазда ЦХ 5, с рег.№ ****, като извършва следното нарушение: преминава през кръстовището при червен забранителен сигнал на работеща в нормален режим светофарна уредба. Налага се глоба за повторност във връзка с НП № 19-1030-006632, влезнало в сила на 23.08.2019г., с което му е наложена глоба за същото нарушение, с което е извършил:

1. Повторно не съобразява поведението си със светлинните сигнали.

С това виновно е нарушил чл.6, т.1 от ЗДвП.

          Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН от 14.01.2020г., съставен от С.И.Б. – *** в 04 РУ Пловдив, в който по сходен начин е описана, посочената по-горе фактическа обстановка.

          Така описаната фактическа обстановка се установява безспорно от събраните по делото доказателства, като съдът цени събраните по делото писмени доказателства като обективни, непротиворечиви и достоверни, както и показанията на актосъставителя. Не по този начин досежно основния подлежащ на доказване факт – преминаването на червен забранителен сигнал на светофара от страна на жалбоподателя, се преценяват показанията на св.Б.Г.Г.,  в които същата отрича Д. да е сторил това. Съдът не кредитира като достоверни показанията й в тази им част, тъй като същите не се подкрепят от останалата доказателствена съвкупност и счита същите за  субективна проява на заинтересованост от крайния изход на делото в позитивна за жалбоподателя насока, предвид личната й обвързаност с последния. В тази връзка неоснователно се явява възражението на процесуалния представител на жалбоподателя за недоказаност на деянието.

          Въпреки горното Съдът констатира, че при съставянето на АУАН и издаването на НП са били допуснати съществени процесуални нарушения, което се явява основание за отмяна на постановлението, като съображенията за това са следните:

В АУАН нарушението е описано и са изложени обстоятелства единствено, че водачът преминава през кръстовището при червен забранителен сигнал на работеща в нормален режим светофарна уредба, а в НП е описано, че „повторно не съобразява поведението си със светлинните сигнали” и са изложени обстоятелства, че глобата се налага за повторност във връзка с друго, влязло в сила, наказателно постановление, с което му е била наложена глоба за същото нарушение. Тоест касае се за фактически положения, които са били въведени в административнонаказателното производство едва от АНО при издаването на наказателното постановление, без същите да са били установени и вменени първоначално при стартирането на административнонаказателното производство със съставянето на АУАН, което е недопустимо. Следвало е актосъставителят да извърши надлежна проверка и, установявайки обстоятелството досежно повторността, да го посочи в АУАН, което да обоснове и ангажирането на по-тежка административнонаказателна отговорност по реда на чл.183, ал.6 от ЗДвП. Наред с изложеното, както в АУАН, така и в НП, нарушението е некоректно посочено, тъй като напълно общо е отразена правната квалификация, без да се отрази в коя от множеството хипотези на разпоредбата на чл.6, т.1 от ЗДвП се е реализирало административното нарушение. Тоест налице е несъответствие между юридическото и фактическото обвинение, което на свой ред води до незаконосъобразност на процесното наказателно постановление. В случая се касае за нарушение на императивните изисквания на чл.42, т.4 и т.5 от ЗАНН, досежно АУАН, и чл.57, ал.1, т.5, пр.1 и 4, т.6 и т.7 от ЗАНН, досежно НП, изискващи пълно, ясно и точно посочване на описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, законните разпоредби, които са били нарушени и вида и размера на наказанието, което в случая не е изпълнено.

Визираните по-горе процесуални нарушения са от категорията на съществените, тъй като същите са довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и възможността му да я реализира в пълен обем, тъй като го поставя в невъзможност категорично и недвусмислено да узнае какво нарушение му се вменява, при какви обстоятелства е осъществено то и законосъобразно ли му е наложена санкция. Коментираните процесуални нарушения са неотстраними в настоящата съдебна инстанция предвид въззивните функции на същата и са основание за отмяна на наказателното постановление.

По отношение на разноските, на основание на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН страните имат право на разноски.  В тази връзка е направеното изрично искане единствено от страна на жалбоподателя за присъждане на разноски в размер на 300 лева, представляващи заплащане на адвокатско възнаграждение. Предвид развоя на делото, а именно - отмяна на процесното наказателно постановление, съдът счете, че такива разноски се дължат на жалбоподателя, като приема тази му претенция за основателна, поради което и следва същите да му бъдат присъдени, като бъде осъдена въззиваемата страна да ги заплати.

С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав намира, че Наказателно постановление № 20-1030-000865 от 10.02.2020г. на Началник група при сектор “ПП” към ОД на МВР - Пловдив, с което на А.И.Д. ***, ЕГН **********, за извършено административно нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП, на основание чл.183, ал.6, вр.ал.5, т.1 от ЗДвП са наложени административни наказания “Глоба” в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 1 месец, следва да бъде ОТМЕНЕНО като необосновано и незаконосъобразно.

За горните изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По горните  мотиви съдът постанови решението си.

             

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.М.