Решение по дело №5482/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7819
Дата: 12 декември 2018 г. (в сила от 21 януари 2021 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100105482
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. С. , 12.12.2018 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав, в публичното съдебно заседание на четвърти декември през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №5482 по описа на СГС за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от ПЗР на КЗ .

И.Д.Т. ЕГН ********** от гр.С. иска да се осъди З. „Б.В.И.Г.“*** да й заплати на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ сумата от 80 000 лева застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 22.09.2016 г , около 18,55 ч в гр.С. *** Скобелев в района на кръстовището с бул.Христо Ботев по вина на ватман В.Н.Н.управлявал трамвай №7 инв.№ТR2304 Pesa 122Nasf ; при което ПТП Т. разкъсно-контузна рана на дясното око /разкъсване на роговицата с пълна загуба на зрението / ; ведно със законната лихва от 15.10.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

Ищцата твърди , че поради несъобразена скорост на трамвайната мотриса паднала от седалката , на която седяла . От ПТП е получила посочените тежки увреждания . Вече не може да живее нормално – да излиза сама , да общува нормално и е зависима от близките си .

Ответникът оспорва иска по основание и размер , включително и вината на В.Н.Н.и механизма на ПТП . Прави възражение за съпричиняване от ищцата – че същият не е спазил изискванията за превоз на пътници като е била правостоящ и на стълбите на превозното средство . Счита претендираното обезщетение за завишено .

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Според констативен протокол за ПТП от 22.09.2016 г ищцата е пострадала като пътник , като е пътувал между първа и втора врата

Ищцата представя епикриза за уврежданията от УМБАЛ „Св.Ана“ АД.

На 02.12.2016 г ищцата е завела претенция при ответника , но на 08.12.2016 г са поискани от последния представяне на допълнителни документи .

Не се спори между страните , че ответникът е застраховател по „ГО“ на  В.Н.Н.управлявал трамвай №7 инв.№ТR2304 Pesa 122Nasf .

Според изслушаната по делото основна и допълнителна СМЕ на вещото лице д-р И.М. ищцата на практика няма зрение на дясното око като причината е травма .

Ищцата протокол за оглед на местопроизшествието.

Според разпитания по делото свидетел С.А. , тя била от лявата страна , някъде по средата на трамвая . Ищцата била с гръб към движението и стъпила на кръговото място , където е сглобката между двете вагончета и има движение . Ищцата не се държала никъде , паднала и се ударила лошо . Трамваят се движел нормално , макар и на завой или преди завоя  . Ищцата решила да пресича наЗ. в трамвая и затова паднала . След удара ищцата била неадекватна и търсела кой я е качил в трамвая . Окото на ищцата било подуто и течала кръв .

По делото е разпитан свидетеля Д.Г.за болките и страданията на ищцата след ПТП .

Ищцата представя история на заболяването и медицински документи за извършеното лечение и извършените изследвания .

Ответникът представя удостоверение от СЗОК за ползваното от ищцата лечение от 2005 г до 2008 г .

Според изслушаната по делото СМЕ на вещото лице д-р А.М. при процесното ПТП ищцата не е била в безсъзнание , но може да се приеме , че има степенно разстройство на мозъка „зашеметяване“/ .

Според изслушаната по делото САТЕ на вещото лице инж.А.М. ; има данни , че ищцата е била права около въртящия се под на двата модула на трамвая и без да се държи на вертикалните тръби за пътниците .При ускоряването на трамвая , за да е устойчива ищцата трябва да застане с тялото си успоредно на трамвая и с разтворени крака , а в завоя най-устойчива е позицията напречно на движението. Падането на ищцата е причинено от ускорението на трамвая . В случая ускорението на трамвая е в рамките на плавното , но съчетанието на центробежните сили в завоя и фактът , че пътничката не се държи с ръцете  , за да има допълнителна опора , както и това , че е била между двата модула на трамвая , а вероятно и неправилната позиция /не е била с разтворени крака/ са довели до падането. Водачът не е имал видимост дали пътниците се държат в движение.

В о.с.з на 04.12.2018 г вещото лице М. уточнява , че в случая ускорението на трамвая се регулира от компютър за разлика от старите модели трамваи , поради което е изключена възможността за рязко тръгване . Поначало залитане на пътник може да стане при рязко тръгване или при рязко спиране . Ако ищцата е била между първия и втория модул тя трябва да се държи здраво с две ръце и да е с по-разтворени крака .

Ответникът представя определение №341651 от 17.02.2018 г по н.ч.д.№198/18 г на СРС , НО , 152 състав , с което е оставено в сила прекратяването на наказателното производство . СРС е приел , че причина за падането на ищцата е нейното поведение – движела се в трамвая и не се държала никъде по време на завой , а ватманът не е извършил нарушение на правилата за движение по пътищата .   

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявен е пряк иск по чл.226 КЗ /отм./ във вр. § 22 от ПЗР на КЗ  за обезщетение от пострадало /увредено/ лице при ПТП срещу застраховател по „ГО “ на виновния водач .

Претендираното обезщетение произтича от следните обстоятелства : причинна връзка от виновно и противоправно деяние на лице-виновен водач при ПТП , чиято гражданска отговорност към датата на деянието е застрахована при ответника . Твърди се , че от деянието са настъпили неимуществени вреди /болки и страдания/ .

Искът е неоснователен . Паричното З.ължение на застрахователя – според изложените в исковата молба твърдения -  е функционално обусловено от наличието на деликт по чл.45 ЗЗД от страна на застрахования . В случая ищцата не доказа при условията на пълно доказване , че ватманът В.Н.Н., който е управлявал трамвайна мотриса е извършил неправомерни действия и/или бездействия , с които виновно е причинил уврежданията й . Не са установени с никакви доказателства твърденията на ищцата в исковата молба , че поради несъобразена скорост на трамвайната мотриса същата паднала от седалката , на която седяла .

Според показанията на св.С.А. ищцата била права , с гръб към движението и стъпила на кръговото място , където е сглобката между двете вагончета на трамвая . Сглобката се движела , ищцата не се държала никъде , паднала и се ударила лошо . Трамваят се движел нормално , макар и на завой .

По делото няма никакви доказателства , че трамвайната мотриса се е движела с превишена скорост , нито че ищцата е била седнала и е паднала от мястото си . Според САТЕ процесният трамвай ускорява според компютърно управление и за разлика от старите модели не може да има разлика в ускорението при тръгване .

Данните по делото са , че ищцата се е движела по време на движение вътре в трамвая , без да се съобразява с навлизането му в завой , с напредналата си възраст и с необходимостта да бъде по-внимателна . Вината за инцидента е изцяло на ищцата . Следва да се отбележи , че единственият свидетел очевидец , който е разпитан по делото е св.С.А. . Дори да не се кредитират показанията на А. искът ще е недоказан , защото няма други преки доказателства  за твърдения от ищцата механизъм на ПТП и за противоправно поведение на ватмана  . САТЕ излага принципни положения за движението на трамвайната мотриса , но без показанията на св.А. по делото няма никакви данни , че ищцата е паднала от седалка в трамвая , а мотрисата се е движела с превишена скорост . Нещо повече , ако версията на ищцата за „падане от седалка“ беше вярна , то вероятно биха паднали и други лица в трамвая , случаят би бил наистина скандален и ищцата лесно би доказала твърденията си с показания на присъствали свидетели .

Следва да се отбележи , че иск основан на отговорност на застрахования по чл.50 ЗЗД не е предявен и не може да се разгледа . В основанието на исковата молба са визирани само виновни действия на ватмана /превишена скорост/  , но не и свойства на самия трамвай - наличие на опасно движение в мястото на съчленяване на частите на трамвая  . Ищцата отрича да е била права на това място в трамвая .

С оглед изхода на спора ищцата дължи на ответника сумата от 365 лева деловодни разноски /юрисконсултско възнаграждение и такси за съдебни удостоверения .

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на И.Д.Т. ЕГН ********** от гр.С. да се осъди ЗАД „Б.В.И.Г.“*** да й заплати на основание чл.226 КЗ /отм./ във вр.§ 22 от КЗ сумата от 80 000 лева застрахователно обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от ПТП на 22.09.2016 г , около 18,55 ч в гр.С. *** Скобелев в района на кръстовището с бул.Христо Ботев по вина на ватман В.Н.Н.управлявал трамвай №7 инв.№ТR2304 Pesa 122Nasf ; ведно със законната лихва от 15.10.2016 г до окончателното заплащане на обезщетението  .

 

 

ОСЪЖДА И.Д.Т. ЕГН ********** от гр.С. да заплати на ЗАД „Б.В.И.Г.“*** сумата от 365 лева деловодни разноски по делото .

 

 Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-С. в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :