Решение по дело №203/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 123
Дата: 25 юли 2019 г. (в сила от 6 януари 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200203
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 25.07.2019 г.

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на първи юли през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията НАХД № 203 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

„А. П.“ ЕООД ЕИК …, седалище и адрес на управление гр. Д.Б., ул. „Т.“ №    чрез управителя си Е.И.А. е обжалвало наказателно постановление №   г. на Директора на Регионална дирекция “Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл. 222 от Закона за защита на потребителите е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

В жалбата се твърди, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно и неправилно, тъй като не е извършено твърдяното административно нарушение. Навеждат се и доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, допуснати в хода на административнонаказателното производство.

            Административнонаказващият орган, редовно уведомен, не изпраща представител, в писмено становище оспорва жалбата.

            Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, съобразно с чл. 14 и 18 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка

Във връзка подадена жалба вх. №   г.  на   г. служители на Комисия за защита на потребителите извършили проверка на Къща за гости „Е.“, находяща се в гр. Д.Б., ул. „Т.“ №   , стопанисвана от „А.П.“ ЕООД. В хода на проверката е установено, че на .. г. гост на къщата за гости е подал рекламация на рецепцията за силен шум от намиращият се в близост ресторант, като в представения регистър на предявените рекламации няма вписана рекламация. За проверката е съставен констативен протокол № К-.. г..

На … е съставен АУАН № К-., в който актосъставителят е приел, че “А.П.“ ЕООД не е спазил задължението си при предявяване на рекламация от потребител задължително да я опише в регистъра на предявени рекламации, с което е нарушил чл. 127, ал. 3 от Закона за защита на потребителите.

Въз основа на така съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на „А.П.“ ЕООД на основание чл. 222 от Закона за защита на потребителите е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

Констатациите в акта са потвърдени от разпитите на актосъставителя И. К., според която потребителят на туристическа услуга, предоставяна от жалбоподателя е предявил рекламация в писмен вид, която не е отразена в регистъра на предявени рекламации, поддържан от къщата за гости. Този факт е потвърден и от свидетелите по акта – Н.С. и А.К., според които рекламацията е била свързана със силен шум от провеждащо се в ресторанта тържество. Свидетелите твърдят, че на обекта е имало писмена рекламация от потребителя.

От показанията на св. Т. М., която работи като рецепционист в къщата за гости, се установява, че на процесната дата е имало сватба в ресторанта, като настанените гости са били предупредени. В къщата за гости е нямало денонощна рецепция и когато М. отишла на сутринта на работа клиентите я посрещнали с оплакване за силен шум, като свидетелката предложила да компенсират гостите с една нощувка. Не е вписала рекламацията, тъй като оплакването е било за силен шум от ресторанта, за дейността на който къщата за гости не носи отговорност.

Според свидетеля С.Г., който е помогнал с настаняването на гостите, сватбата е била в ресторант, който се намира в близост до къщата за гости и имало музика.

От представения по делото договор за наем на недвижим имот от . г. се установява, че „А.П.“ ЕООД е отдало под наем С. б. „Е.“ на дружество „Х.-.“ ЕООД, гр. С.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи.

Актът и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, като при издаването им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, нарушаващи правото на защита на жалбоподателя.

Съобразно чл. 127, ал. 1 и ал. 3 ЗЗП при рекламация, която е предявена своевременно, търговецът или упълномощено от него лице задължително я описват в регистъра, като на потребителя се издава документ, съдържащ датата, номера, под който рекламацията е вписана в регистъра, вида на стоката и подпис на лицето, приело рекламацията.

От своя страна нормата на чл. 124, ал. 2 ЗЗП предвижда, че при предявяване на рекламацията за услугата потребителят може да претендира за извършване на услугата в съответствие с договора, за отбив от цената или за възстановяване на заплатената сума, а съгласно чл. 125, ал. 3 ЗЗП при предявяване на рекламация потребителят посочва предмета на рекламацията, предпочитания от него начин за удовлетворяване на рекламацията, съответно размера на претендираната сума, и адрес за контакт.

Съдът приема, че нарушението не е доказано от обективна страна.

Предмет на административнонаказателното обвинение е невписването на рекламация от страна на потребител на туристическа услуга за силен шум в нощните часове във водения от търговеца регистър на предявените рекламации.

В случая при проверката контролните органи /чиято е доказателствената тежест в производството/ не са изискали, съответно не са приложили направената от потребителя на туристическата услуга рекламация, така че да бъде установено дали тази рекламация се отнася до конкретно предоставяната туристическа услуга, както и дали съдържанието й отговаря на изискванията на закона, и оттам – да се установи дали за търговецът е съществувало задължение за вписването й в регистъра на предявените рекламации.

По тези съображения съдът приема, че обжалваното НП е незаконосъобразно, поради което и следва да бъде отменено.

Поради горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № К-… г. на Директора на Регионална дирекция “Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите, с което на „А.П.“ ЕООД ЕИК ., седалище и адрес на управление гр. Д.Б., ул. „Т.“ № . на основание чл. 222 от Закона за защита на потребителите е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АССО, в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

Районен съдия:

                      /Р. Йорданова/