Решение по дело №1900/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1789
Дата: 8 октомври 2021 г.
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20217180701900
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1789

 

гр. Пловдив, 8 октомври 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІІІ-ти състав, в открито заседание на двадесет и първи септември, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                      НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

ЧЛЕНОВЕ:                                                                               ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ,

НИКОЛАЙ СТОЯНОВ,

 при секретаря Диана Караиванова и с участието на прокурора Анелия Трифонова, като разгледа докладваното от съдия Н. Бекиров административно, касационно дело №1900 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

М.В.Х., ЕГН **********,***, представляван от адвокат И.С.- пълномощник, обжалва Решение №260542 от 31.05.2021г. по Н.А.Х. дело №7538 по описа на Районен съд- Пловдив за 2020г., ХХI-ви наказателен състав, с което е потвърден електронен фиш (ЕФ) за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К №4069299, издаден от Областна дирекция на МВР (ОД на МВР), гр. Пловдив, с който на жалбоподателя Х., в качеството му на законен представител на “АТЛАНТ ЛТ“ ООД, ЕИК *********, е наложена глоба в размер от 100,00 лева.

Претендира се отмяна на решението поради неправилност и незаконосъобразност, постановяване на решение по същество, с което да се отмени процесният ЕФ и връщане на преписката в ОД на МВР- Пловдив за ангажиране отговорността на действителния нарушител.

Ответникът в производството- ОД на МВР- Пловдив, не се представлява в съдебно заседание. От юрисконсулт Г.Б.- пълномощник, е представено становище (отговор) по касационната жалба чрез Районен съд- Пловдив, в което се твърди, че жалбата е неоснователна; претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение; възразява за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение от жалбоподателя, ако жалбата бъде уважена.

Окръжна прокуратура- Пловдив, чрез прокурор Анелия Трифонова, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът приема за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че в рамките на извършена проверка от служители на ОД на МВР- Пловдив, на 16.07.2020г., около 14:23ч., в гр. Пловдив, на бул. “Найчо Цанов“, в близост до кръстовището с ул. “Менделеев“, в посока към бул. “Асеновградско шосе“, се движи моторно превозно средство (МПС), представляващо товарен автомобил “МЕРЦЕДЕС 413 ЦДИ”, с Рег.№***, със скорост от 79 км./ч. (всъщност с 82 км./ч., от която е приспаднат толеранс от 3 км./ч.), при въведено ограничение на скоростта за движение от 50,00 км./ч. с нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Движението и скоростта на автомобила са установени и заснети с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), представляващо преносима (мобилна) система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникация тип “ARH CAM S1“ №11743са, като за целта е изготвена снимка №0314019. Прието е за установено, че автомобилът с Рег.№*** е регистриран като собственост на “АТЛАНТ ЛТ“ ООД, ЕИК *********, а жалбоподателят Х. е законен представител на търговското дружество. Установеното движение на посочения автомобил със скорост от 79 км./ч. се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл.21, ал.1 от ЗДвП, поради което и на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП се издава процесният ЕФ.

От страна на касатора Х. е подадена молба с УРИ 1030-00-21430 от 09.11.2020г., адресирана до началника на Сектор “Пътна полиция“ (С“ПП“) при ОД на МВР- Пловдив, да бъде анулиран процесния ЕФ, тъй като нарушението, за което е издаден фишът, е извършено от Я.Д.Ш., ЕГН **********, работник в предприятието на “АТЛАНТ ЛТ“ ООД. Ако молбата не бъде уважена, то същата да се счита за жалба против процесния ЕФ и бъде администрирана към Районен съд- Пловдив. Като приложение към молбата са представени: заверено копие от процесния ЕФ; декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, според която декларация процесното МПС е предоставено на 16.07.2020г. в 09:20ч. за ползване на Я.Д.Ш.; заверено копие на Трудов договор №113 от 22.02.2019г., между “АТЛАНТ ЛТ“ ЕООД (към 22.02.2019г.), представлявано от А.А.Х.- управител (ЕГН **********), в качеството му на работодател, и Я.Д.Ш., ЕГН **********, в качеството му на работник, заемащ длъжността “товаро-разтоварач“; заверено копие от покана за даване на обяснения от касатора Х., адресирана до Я.Д.Ш., връчена на 11.10.2020г. чрез Цветан Димитров- връчител при Частен съдебен изпълнител (ЧСИ) Р.Р., рег. №910 на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ).

От ответната страна е прието за установено, че подадената от Х. декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП не отговаря на изискванията на закона, тъй като към същата не е приложено копие на свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС) на Я.Д.Ш., посочен като извършител на процесното нарушение. Съответно, процесният ЕФ не е анулиран и преписката е изпратена в районния съд.

Районният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации постановява правилно решение, като потвърждава оспорения ЕФ, предвид констатираните му правилност и законосъобразност. Съображенията, мотивирали решението на районния съд, се споделят от настоящия състав на съда, поради което повторното им излагане не е необходимо. Още повече, че с нормата на чл.221, ал.2, пр.2 от АПК е предвидена възможност за препращане към мотивите на първоинстанционния съд.

Що се отнася до възраженията, формулирани в касационната жалба, то същите са неоснователни.

Според разпоредбата на чл.189, ал.5 от ЗДвП, Електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188, ал.1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

В случая, както правилно посочва районният съд, от страна на касатора Х. е представена декларация по чл.189, ал.5 от ЗДвП, според която управлението на процесния товарен автомобил е предоставено на Я.Д.Ш., но към посочената декларация не е приложено копие на евентуално притежавано от Янко Шкодров свидетелство за управление на МПС, поради което не са налице предпоставките за анулиране на процесния ЕФ, тъй като за това е нужно кумулативното наличие на декларация от собственика (съответно на законния представител на юридическото лице, собственик на МПС) на МПС-то, с което е извършено нарушението, както и копие на свидетелство за управление на МПС на лицето, извършило нарушението.

На следващо място, разпоредбата на чл.63, ал.1, пр.1 от ЗАНН установява, че районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш.

Посочената норма изрично регламентира правомощията на съда, а именно: да потвърди, измени или отмени ЕФ, поради което искането за връщането на преписката на ОД на МВР- Пловдив за ангажиране отговорността на действителния нарушител не намира опора в закона и като такова е неоснователно.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира касационната жалба за неоснователна, поради което същата не следва да бъде уважена.

А с оглед очерталия се изход на делото, в полза на ОД на МВР- Пловдив следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в минимален размер, определен по реда на чл.37 от Закона за правната помощ (ЗПП), респективно по реда на чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ (НЗПП).

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260542 от 31.05.2021г. по Н.А.Х. дело №7538 по описа на Районен съд- Пловдив за 2020г., ХХI-ви наказателен състав, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К №4069299, издаден от Областна дирекция на МВР- Пловдив, с който на М.В.Х., в качеството му на законен представител на “АТЛАНТ ЛТ“ ООД, ЕИК *********, е наложена глоба в размер от 100,00 лева.

ОСЪЖДА М.В.Х., ЕГН **********,***, да заплати на Областна дирекция на МВР- Пловдив, ЕИК *********, сумата от 80,00 (осемдесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/П/…………….

 

ЧЛЕНОВЕ: 1…/П/……………

 

2…/П/……………