Решение по дело №56/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юни 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20207190700056
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

64

гр. Разград, 15.06.2020 г.

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

 

с участието на секретаря Пламена Михайлова, като разгледа докладваното от съдия Робева адм. дело № 56 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. АПК.

Постъпила е жалба от А. С. П. от с. С., общ. Л., против Уведомително писмо изх. № 94-А-20 от 28.02.2020 г. на кмета на Община – Лозница, с което е отказано извършването на промяна на имената на жалбоподателя в акта му за раждане. Жалбоподателят твърди, че в графа „Бележки“ в акта му за раждане е вписано „имената да се четат А. С. П.“, което вписване е нищожно като противоречащо на §2 от ЗИБГ и поради това актът за промяната на имената подлежи на преразглеждане от кмета на общината. Иска се ответникът да бъде задължен да заличи направеното допълнително вписване.

Ответникът счита жалбата за неоснователна и моли да бъде отхвърлена.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от Акт за раждане № 63/11.09.1977 г., издаден от ОбНС – Лозница, жалбоподателят е роден на ******* г. в гр. Л. и е записан с имената А. С. П.

Със заявление вх. № 41/26.11.1993 г. до кмета на Община – Лозница с подател А. С. П. на основание §2 от ЗИБГ е поискана промяна на имената му на А. С. П.

На основание молбата вх. № 41/26.11.1993 г. в графа „Бележки“ на акта за раждане на жалбоподателя е вписано „имената да се четат А. С. П., баща: С. А. П., майка: Ф. И.“.

На 10.02.2020 г. жалбоподателят депозирал до кмета на Община – Лозница жалба вх. № 94-А-12/10.02.2020 г., в която посочил, че в личните му документи: лична карта, дипломи, шофьорска книжка и др. е с имената А. С. П. Заявил е, че не е подавал и подписвал заявлението от 26.11.1993 г. за промяна на имената му, което е нищожно. Поради това и на основание чл. 81, ал. 2 АПК е оспорил съдържанието на административния акт, с който е променено името му, и на основание чл. 91 АПК е поискал преразглеждане на този акт и отмяната му.

С писмо изх. № 94-А-12/19.02.2020 г. ответникът е уведомил жалбоподателя, че съгласно чл. 76, ал. 5 от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/ по административен ред не може да се променя името на титуляра и Община – Лозница няма правомощието да промени името му. Исканата промяна може да бъде направена само след представяне на влязло в сила съдебно решение.

С декларация по чл. 58, ал. 4 АПК рег. № 94-А-20/27.02.2020 г. жалбоподателят декларирал, че счита бездействието на ответника за мълчаливо съгласие и поискал да бъде отменена вписаната бележка в акта му за раждане.

С оспореното уведомително писмо изх. № 94-А-20 от 28.02.2020 г. ответникът е отказал да удовлетвори искането на жалбоподателя по съображения, че актът за раждане не е индивидуален административен акт, а официален свидетелстващ документ /охранителен акт/, в който промяната на данните се извършва по реда на чл. 73 и сл. ЗГР, а не по АПК. Административният орган се е позовал на разпоредбите на чл. 73 и чл. 76 ЗГР, като е указал на жалбоподателя, че може да упражни правата си чрез предявяване на иск по чл. 124 ГПК или в производство по чл. 542 и чл. 547 ГПК.

Въз основа на изложеното от фактическа страна, от правна страна Разградският административен съд намира следното:

Жалбата е допустима. Подадена е от надлежна страна, в законоустановения срок и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съгласно чл. 168, ал. 1 АПК съдът провери законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 АПК.

Уведомителното писмо е издадено от компетентен орган – кмета на Община - Лозница, който на основание чл. 35, ал. 2 във вр. с ал. 1 ЗГР е длъжностно лице по гражданското състояние на територията на общината,  на чиято територия е станало събитието, и по силата на чл. 74, ал. 2 във вр. с ал. 1 ЗГР има правомощието да отбелязва промените в съставения вече акт за гражданско състояние.

Административният акт е в надлежната писмена форма, има изискуемото от чл. 59, ал. 2 АПК съдържание и при издаването му са спазени административнопроизводствените правила.

Оспореният акт е материалнозаконосъобразен и в съответствие с преследваната от закона цел. Жалбоподателят е поискал промяна на съставения му акт за раждане по административен ред в частта относно имената, което е недопустимо. Правилно административният орган е приел, че актът за раждане не е индивидуален административен акт и промяната на данните относно имената може да се извърши единствено след представяне на влязло в сила съдебно решение.

Както е указано в Тълкувателно решение № 5 от 30.05.2017 г. на ВАС по т. д. № 1/2016 г., ОСС, I и II колегия, Законът за гражданската регистрация (ЗГР) изрично определя актовете за гражданско състояние, които са акт за раждане, акт за сключване на граждански брак и акт за смърт, като официални писмени документи, в които по законов ред се регистрират събитията раждане, брак и смърт.

При даденото легално определение на актовете за гражданско състояние като официални писмени документи, съставени след констатация на настъпилото събитие на формуляри по установен образец, с разпоредбата на чл. 34, ал. 2 ЗГР е придадена доказателствена сила на отразените в тях данни до доказване на тяхната неистинност. Като издадени от длъжностно лице, в кръга на службата му по установените форма и ред, съгласно чл. 179 ГПК те се явяват доказателство за изявленията пред него и за извършените от него и пред него действия. Заинтересованите лица имат право да установят наличието на вписани неверни данни в актовете за раждане или смърт, което право според разпоредбата на чл. 38, ал. 4 ЗГР следва да се реализира по съдебен ред.

Съгласно чл. 76, ал. 5 ЗГР по административен ред не може да се променя името на титуляря в актовете за гражданско състояние, с изключение на изрично предвидените в закона случаи. Случаите на промяна по административен ред на имената на титуляря на акта за раждане са уредени в: чл. 19а ЗГРР – при  възстановяване на имената на български граждани, които са били принудително променени; чл. 74, ал. 4 ЗГР – при промяна или възстановяване на имената на родителите по чл. 19а; чл. 76, ал. 2 ЗГР – при промяна, настъпила по силата на нормативен акт; по чл. 76, ал. 3 ЗГР – при липса на бащино име на български гражданин, роден извън РБългария. Настоящият случай не попада сред изброените. Жалбоподателят следва да предяви претенциите си пред граждански съд, евентуално в производство по чл. 19, ал. 1 ЗГР.

Предвид горното обжалваният отказ е законосъобразен и оспорването му следва да бъде отхвърлено. 

По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р    Е    Ш    И    :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на А. С. П. от с. С., общ. Л., против Уведомително писмо изх. № 94-А-20 от 28.02.2020 г. на кмета на Община – Лозница.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/