Решение по дело №3/2014 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 май 2014 г.
Съдия: Жени Атанасова Бозукова
Дело: 20142300800003
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 11 февруари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 31

гр. Ямбол,  29   .05. 2014 г.

В  ИМЕТО НА  НАРОДА

                      

 

                               Ямболският окръжен съд, Фирмено отделение в открито заседание на  ..........                                 ..двадесет и девети       май  през две хиляди и четиринадесета година, като разгледа докладваното фирмено дело  № 3 по описа за 2014г. от        

                                                                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: Ж. БОЗУКОВА

за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е образувано е по заявление от К.Д.С.,***, в качеството му на Председател на фондация “Ура гора”, с. Маломирово, общ. Елхово, с което се иска вписването й в регистъра за юридически лица с нестопанска цел при ЯОС.

Приложени са следните документи: Учредителен акт на фондацията; Протокол от Учредителното събрание от дата 20.01.2014г.; Протокол от 21.01.14г. от заседание на УС; Декларация с подписа на представляващия фондацията–с нот. заверка; Уведомително писмо от “ИО”–АД, Клон гр. Ямбол за резервирано наименование на Фондацията; Удостоверение за открита набирателна сметка в „Юробанк България” АД, гр. София; свидетелства за съдимост и декларации за роднинска връзка на членовете на УС; нотар. заверено пълномощно от 31.01.14г.; Вн. бележка за платена ДТ; писмо и становище на Фондация ”Български център за нестопанско право” до ЯОС.

            Съдът намира искането за  основателно, поради следното:

            Съгласно чл. 34, ал. 1,  т.4 от ЗЮЛНЦ, видът на дейност на фондацията следва да бъде определен според разпоредбите на чл. 2, ЗЮЛНЦ., като в закона липсва изискване за минимален брой учредители, когато фондацията се учредява в обществена полза, както е при сдруженията.

            Изборът на това в каква полза едно ЮЛНЦ ще осъществява дейността си е суверенно право на всяка организация и определянето в обществена полза дейността на фондацията следва да се впише в нейния учредителния акт, съгласно  чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ.

            В конкретния случай, въпреки че фондацията е определена за общественополезна дейност, изискването на чл. 19, ал. 2 от ЗЮЛНЦ не важи.

            Предвид горното и с оглед на представените изискуеми от закона документи, съдът счита, че искането следва да бъде уважено.

            На основание с чл. 18, ал. 1 и чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ и чл. 595 и сл. от ГПК , ЯОС

Р    Е    Ш    И :

ВПИСВА в регистъра за юридически лица с нестопанска цел при Ямболския окръжен съд ФОНДАЦИЯ с наименование “УРА ГОРА”.

СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ – с. Маломирово, общ. Елхово, област Ямбол, ул. "Ангел Вълев” № 9.

  Фндацията не се ограничава със срок.

  Дейността на Фондацията е в обществена полза.

  Фондацията не може да се преобразува във фондация за осъществяване на частна дейност.

   Целите на Фондацията са: работи за създаване на общност, която се стреми към природосъобразен и устойчив начин на живот, който изключва експлоатацията на хората и природата; подпомага и стимулира трансфера и утвърждаването на добри световни практики за устойчиво развитие на човешките общности в хармония с околната среда и по- специално прилагането на пермакултурата като холистична система която включва- грижа за земята, грижа за хората и за бъдещето на планетата.; извършва дейности за защита и възстановяване на околната среда в района на Странджа; съдейства за формиране на природозащитна култура и повишаване общественото съзнание относно застрашеното състояние на живота на планетата; подпомага развитието, интеграцията и успешната реализация на младежи и на представители на различни уязвими и маргинализирани групи; провежда обучения и друг вид активности за деца, младежи и възрастни за развитие на знания и умения за природосъобразен начин на живот и грижа за околната страна, развитие на холистично земеделие; насърчава, развива и защитава ценностите на демократичното общество в България; развива социално предприемачество, свързано с целите на организацията; Да създаде център за експериментиране, приложение, демонстрация и обучение в методите за холистично земеделие и алтернативен, устойчив начин на живот;

   3а постигане на своите цели фондацията осъществява следните дейности:

-осъществява практически дейности, свързани с целите на организацията като залесяване, напояване, холистичен дизайн на земята, обработка на земята, отглеждане на зеленчуци, плодове и др. култури

-провежда семинари, конференции, дискусии, кръгли маси и курсове за обучение и други събития за популяризиране на идеите на холистичния, устойчив природосъобразен начин на живот и принципите на пермакултурата и други алтернативни видове земеделие;

-инициира и разработва проектни идеи и проектни предложения, участва в апликационни процедури;

-участва в проекти и дейности, организирани от други български, чуждестранни и международни организации съобразно целите си;

-създава мрежа от контакти със сродни български, чуждестранни и международни  организации.

-привлича изявени експерти, специалисти и личности от чужбина и на други български организации със сходни цели за подпомагане на дейността на Фондацията;

-Участва в обсъждане и разработване на местни политики за развитието на района на Странджа.

-Провежда емпирични изследвания; събира и съхранява статистическа, икономическа и друга информация и база-данни.

За постигане на основните цели Фондацията може да извършва и допълнителна стопанска дейност, която не е забранена от закона, от която да бъдат реализирани приходи за Фондацията-  производство и продажба на продукти и услуги, свързани с целите на организацията, платени консултации, платени обучения, семинари и издателска дейност, проучвания, и др. незабранени от закона дейности.

            Фондацията не формира и не разпределя печалба от своята дейност.

            Фондацията набира имуществото си и от:

-дарения, завещания и договори за финансиране на проекти;

-приходи от имущество на Фондацията;

-приходи от дялови участия на Фондацията;

-кредити;

-приходи от други форми на дейност, съвместими с целите и характера на  Фондацията.

Управителните органи на Фондацията са: Управителен съвет /УС/ и Председател на УС.

Управителният съвет е върховен колективен орган на Фондацията и е в състав от минимум трима членове.

Управителният съвет има следните правомощия: избира и освобождава своите членове, които могат да бъдат и лица, които не са учредители и Председателя на УС; приема правилник за дейността на Фондацията, определя реда и контролира извършването на дейността на Фондацията, включително и тази в обществена полза; взема решения за откриване и закриване на клонове на Фондацията; взема решение за участие в други организации; взема решения за промени в Учредителния акт; определя програмната политика и приоритетите на Фондацията за определени срокове; приема план-програма и бюджет за дейността на Фондацията за следващата година; контролира дейността на Председателя на УС и приема доклада за дейността на Фондацията, съобразно чл. 40, ал. 3 от ЗЮЛНЦ; взема решения за придобиване и отчуждаване на право на собственост и други вещни права върху недвижими имоти и леки автомобили; взема решения за придобиване и за разпореждане с активи на Фондацията на стойност над 6,000 /шест хиляди/ лева; приема решения за прекратяване и ликвидация на Фондацията; назначава ликвидатор; решава всички други въпроси, чието решаване изрично не е предоставено в компетентността на друг орган.

УС провежда заседания поне веднъж на всеки четири месеца, които се свикват от Председателя на Управителния съвет или от друг член на УС. Извънредни заседания се свикват по инициатива на Председателя на УС или по искане на 1/3 от членовете на УС. Ако в едноседмичен срок, след искането на 1/3 от членовете, Председателят на УС не е свикал заседание на Управителния съвет, всеки от членовете му може да свика заседанието.

  Решенията на УС се приемат с мнозинство от повече от половината от членовете на УС, а решенията по чл. 6, ал. 2, т. 5 и 11 и  чл. 7, ал. 3 от Учредителния акт - с мнозинство от 2/3 (две трети) от всички членове на УС.

Председателят на Управителния съвет е управителен орган на Фондацията и се избира с мандат от три години от УС.

Правомощия на Председателя: свиква Управителния съвет на заседание; ръководи заседанията на УС; удостоверява с подписа си верността на протоколите от заседанията на  УС; представлява Фондацията пред трети лица самостоятелно, освен в случаите когато е необходимо решение на УС; отговаря за оперативната работа и текущото прилагане на политиката на Фондацията; изпълнява решенията на УС; разработва годишните бюджети и тяхната; актуализация, както и анализи на дейността и отчетите на Фондацията и ги представя на УС за утвърждаване; сключва трудови и граждански договори и организира в тази връзка работата; отговаря за изпълнението на бюджета; сключва договори с лица извършващи услуги в полза на Фондацията; управлява имуществото и оперира с банковите сметки на Фондацията; взема решения за придобиване и разпореждане с активи на Фондацията на стойност до 6,000 /шест хиляди/ лева; отговаря за редовното водене и поддържане на книги, в които да бъдат вписвани протоколите от заседанията на Управителния съвет; всяка година изготвя годишен отчетен доклад, съгласно изискванията на чл. 40 от ЗЮЛНЦ, за общественополезната дейност на Фондацията, който заедно с годишния финансов отчет представя до 31 май в Централния регистър при Министерство на правосъдието.

Председател на УС може да бъде избиран от състава на Управителния съвет.

Председателят на УС може да упълномощи друг член на УС да извършва всички негови функции, в случай на невъзможност да ги изпълнява.

Фондацията се прекратява:

-С решение на Управителния съвет;

-С решение на Окръжния съд по седалището на Фондацията в предвидените от закона случаи.

 Имуществото след ликвидация и останало след удовлетворяване на кредиторите се разпределя в полза на организация с нестопанска цел със сходна дейност според решение на Управителния съвет, прието с мнозинство повече от 2/3 от членовете му.

                 Имуществото след ликвидация не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:

                 -учредителите, членовете на УС и Изпълнителния директор на Фондацията;

- служителите на Фондацията;

-ликвидаторите, освен дължимото възнаграждение;

-съпрузите на лицата по чл. 12, ал. 3, точки 1 - 3 от Учредителния акт;

-роднините по права линия без ограничение, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство - до втора степен вкл., на лицата по чл. 12, ал. 3, точки 1 - 3 от Учредителния акт.

Управителен съвет на фондацията е в състав: К.Д.С., ЕГН ********** -Председател; А.Л.П., ЕГН **********; К.Д.Н., ЕГН   **********.

ФОНДАЦИЯ “Ура гора”, с. Маломирово, общ. Елхово се представлява от Председателя на УС- К.Д.С., ЕГН **********.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: