Решение по дело №1209/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2526
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 4 юни 2020 г.)
Съдия: Марияна Димитрова Ширванян
Дело: 20197050701209
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№........................................... 2019г.,  гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, 

Десети състав, в публично заседание на осемнадесети декември 2019 г.,

в състав:

                                                     Административен съдия: Марияна Ширванян

                                                           

            при секретаря Камелия Александрова

като разгледа докладваното от съдия Марияна Ширванян

адм. дело № 1209 по описа на съда за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 126 – чл. 178 от Административно процесуалния кодекс /АПК/ вр. чл.172, ал.5 от Закона за закона за движението по пътищата /ЗДвП/.

 

Образувано е по жалба на „Н.С.2009“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. ***, с управител и представляващ Е.В.Л., срещу Заповед № 19-0819-000626/24.03.2019 г. по чл.171, т., б.“а“ от ЗДвП, издадена от полицейски инспектор към ОД на МВР-Варна, с-р ПП Варна.

В жалбата се релевират доводи за незаконосъобразност и неправилност на така наложената принудителна административна мярка. Жалбоподателят оспорва установените от административния орган факти, а именно, че автомобилът е бил управляван от друго лице. Моли за отмяна на заповедта, поради затрудняване на изпълнението на служебните му задължения.

 

Ответникът, чрез процесуален представител в публично съдебно заседание, оспорва жалбата, релевира доводи за спазване на процедурата по издаване на оспорения акт, както и за материалната му законосъобразност. Моли при отхвърляне на жалбата на ответника да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение.

 

Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени по реда на чл. 168, ал.1 от АПК събраните и приети по делото писмени доказателства и законосъобразността на оспорвания административен акт като цяло, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от лице с активна процесуална легитимация, в срок и е допустима за разглеждане.

Предмет на проверка е Заповед № 19-0819-000626/24.03.2019 г. по чл.171, т., б.“а“ от ЗДвП,  издадена от полицейски инспектор към ОД на МВР-Варна, с-р ПП Варна (упълномощена, съгласно Заповед № 365з-2747/20.07.2017 г. на Директора на ОДМВР-Варна). Заповедта е издадена от компетентен орган, в предвидената форма и при спазване на процесуалните правила за издаването й, поради което е валиден акт, годен за съдебна проверка.

С процесния акт - Заповед № 19-0819-000626/24.03.2019 г. е наложена ПАМ на „Н.С.2009“ ЕООД, ЕИК ***, представляваща санкция по чл.171, т., б.“а“ от ЗДвП прекратяване на регистрацията на ППС – лек автомобил „Понтияк Вайб“, рег.№ ***, собственост на дружеството, за срок от 6 месеца.

За да издаде оспорената заповед административният орган е констатирал следното: на 24.03.2019 г. около 01:50 ч. в гр. Варна, по бул. „Осми Приморски полк“, в посока центъра на града до кръстовището с бул. „Васил Левски“, лицето И Й Иуправлява л.а. „Понтияк Вайб“ с рег.№ ***, собственост на „Н.С.2009“ ЕООД, като след извършена справка в автоматизираните информационни системи „Административнонаказателна дейност“ и „Българските документи за самоличност“-МВР, е установено, че лицето И Й Ие лишен правоуправление по административен ред с НП № 18-0240-000258/31.07.2018 г. по описа на РУ-Балчик при ОДМВР-Добрич за срок от 12 месеца, в законна сила от 10.08.2018 г.

Административният орган е направил извод за извършено нарушение по чл. 171, т. 2А, б.“а“ от ЗДвП собственик е предоставил своето моторно превозно средство да бъде управлявано от лице, което по административен ред е било лишено от право да управлява моторно превозно средство.

Жалбоподателят оспорва установената в производството фактическа обстановка, като твърди, че друго лице е управлявало лекия автомобил, а не И И. Тези твърдения се обосновават с депозираните от Д.Р.Т на 04.04.2019 г. обяснения, че на 24.03.2019 г. той е шофирал лекия автомобил, по молба на шефа си И И, който бил употребил алкохол същата вечер и не бил във възможност да шофира. По искане на жалбоподателя, съдът е допуснал до разпит лицето Д.Т., но същият не се явява в съдебно заседание, въпреки дадените множество възможности за довеждането му на процесуалният представител на жалбоподателя.

Във връзка с направено оспорване на установените факти, по делото са разпитани актосъставителят К.Б. Е., посочените в АУАН свидетели – Ж.Д.М. (служител в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Варна) и Д.Я.П., както и лицето Р.Т.Т.. В показанията си всички разпитани свидетели потвърждават описаната в АУАН и заповедта за прилагане на ПАМ фактическа обстановка, като посочват, че лицето, което е управлявало лекия автомобил е именно И.А.. В допълнение двама от свидетелите (Д.Я.П. и Р.Т.Т.), които са присъствали на причиненото от Атанасов ПТП с таксиметров автомобил на светофара на кръстовището на стадион „Варна“, след напускането му на мястото на причиненото ПТП са последвали до чейндж бюро „В***“ г-н И.и са го задържали до пристигане на органите на КАТ. Съдът кредитира показанията на свидетелите като логични, последователни и безпротиворечиви.

При тези данни съдът приема за доказано и безспорно установено обстоятелството, че именно И.А.в е управлявал автомобила и приема за неоснователни възраженията на жалбоподателя в тази насока. Като допълнение на изложението следва да бъде посочено, че единствено признанието на едно лице, че то е извършител на дадено административно нарушение, без това самопризнание да е подкрепено с надлежни доказателства, не може да служи за годно основание за ангажиране на неговата административно-наказателна отговорност. А по делото са събрани достатъчно писмени и гласни доказателства, които безпротиворечиво сочат на обоснованост на описаната фактическа обстановка по НП.

Съдът намира, че фактическата обстановка, описана в заповедта е установена, съобразно доказателствата и я възприема.

Анализът на разпоредбата на чл.171, ал.2а б.“а“ от ЗДвП налага извод, че ПАМ - прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство за срок от 6 месеца до 1 година, се налага на собственик, който е предоставил своето моторно превозно средство да бъде управлявано от лице, което по административен ред е било лишено от право да управлява моторно превозно средство. Разпоредбата е императивна за административния орган. При кумулативното наличие на сочените в нея предпоставки административният орган при обвързана компетентност е длъжен да издаде заповед за налагане на ПАМ с посоченото в разпоредбата съдържание.

По изложените съображения съдът приема, че са били налице основанията за издаване на обжалваната заповед. Налагането на принудителна административна мярка "прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство", с оглед установеното от фактическа страна, е било задължително. Срокът на действие на тази принудителна административна мярка е ограничен – от шест месеца до една година, като административният орган е съобразил това ограничение и е наложил мярка в предвидения от закона минимален размер.

Заповедта е издадена в границите на компетентност на органа, при спазване на изискванията за форма на административно производствените правила, както и на материалноправните разпоредби, поради което не са налице основания за нейната отмяна. Жалбата е неоснователна и следва да се отхвърли.

Направеното искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение от процесуалния представител на ответника с оглед изхода от спора е основателно и на основание чл.143, ал.4 от АПК на ответника следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв.

Водим от горното и на основание чл.172 от АПК, съдът,

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ оспорването по жалбата на „Н.С.2009“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. ***, с управител и представляващ Е.В.Л., срещу Заповед № 19-0819-000626/24.03.2019 г. по чл.171, т., б.“а“ от ЗДвП, издадена от полицейски инспектор към ОД на МВР-Варна, с-р ПП Варна.

ОСЪЖДА „Н.С.2009“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. ***, с управител и представляващ Е В Лда заплати на ОД на МВР Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лв.

Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от връчването му пред Върховния административен съд на Р България.

 

Съдия: