Определение по дело №2729/2017 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 426
Дата: 8 март 2018 г.
Съдия: Галя Илиева
Дело: 20174110102729
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

08.03.2018г., гр.В.Търново

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

              Великотърновски районен съд, пети състав в закрито заседание на осми март две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: Г. И.

като разгледа докладваното от съдията гр.дело №2729/2017 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба, с която е предявени обективно съединени положителен установителен иск за установяване на право на собственост върху недвижим имот с правно основание чл.124 ал.1 от ГПК и отрицателен установителен иск за установяване на несъществуване в полза на ответника "У. Б." АД  ипотечно право поради недействителност на ипотека-чл.167 ал.3 вр. чл.26 ал.1 пр.1 от ЗЗД.  

Съдът, след като се запозна с материалите по делото, констатира, че искът за установяване на несъществуване на ипотечно право, поради недействителност на ипотеката, с който е сезиран в настоящото производство, не му е родово подсъден. Видно от доказателствата, представени по делото, ипотеката е вписана за обезпечаване на вземане на ответната банка по договор за банков кредит, сключен с другите двама ответници, който договор е на стойност 38 000лв. Видно от представеното по делото удостоверение за данъчна оценка, данъчната оценка на процесния имот, върху който е вписана ипотеката е 34 774лв.

Съгласно разпоредбата на чл.104 т.4 от ГПК, на окръжен съд като първа инстанция са подсъдни исковете по граждански и търговски дела с цена на иска над 25 000лв. В съдебната практика се приема, че искът за установяване на несъществуване на ипотечно право е оценяем, като въпроса с цената на иска е разрешен противоречиво. Съществува разбиране, че цената на този иск се определя на база стойността на ипотечния договор, респ. договора за ипотечен кредит, който ипотеката обезпечава. Според другото разбиране цената на иска се определя по реда на чл.69 ал.1 т.4 от ГПК, а именно данъчната оценка на ипотекирания имот. В конкретния случай, както стойността на договора за кредит, обезпечен с ипотека/38 000лв./, така и данъчната оценка на ипотекирания имот /34 774лв./ надхвърлят сумата 25 000лв. Искът за установяне на несъществуане на ипотечно право не е иск за собственост и други вещни права, тъй като ипотеката не е сред посочените в закона вещни права, а същата е обезпечително право върху недвижим имот, с преобразуващо облигационно съдържание.

С оглед гореизложеното и предвид на това, че цената на иска за установяване на  несъществуване на ипотечно право е над 25 000лв., този иск, с оглед разпоредбата на чл.104 т.4 от ГПК  се явява родово подсъден на Окръжен съд. В настоящото производство съдът е сезиран и с положителен установителен иск за установяване на право на собственост върху недвижим имот, който иск сам по себе си, предвид цената му, съгласно разпоредбата на чл.104 т.3 от ГПК е родово подсъден на районен съд, но съгласно разпоредбата на чл.104 т.6 от ГПК исковете, независимо от тяхната цена, съединени с една искова молба с иск, подсъден на окръжен съд, са подсъдни на окръжен съд като първа инстанция, ако подлежат на разглеждане по реда на същото производство. Предявените в настоящото производство искове подлежат на разглеждане по общия исков ред и предвид на това, че единия от исковете, предявени с една искова молба, е родово подсъден на окръжен съд, съдът намира, че е налице хипотезата на чл.104 т.6 от ГПК относно родовата подсъдност.

Съгласно разпоредбата на чл.119 ал.1 от ГПК възражение за родова неподсъдност на делото може да се прави до приключване на производството във втора инстанция и може да се повдига служебно от съда.

С оглед гореизложеното съдът намира, че настоящото производство не му е родово подсъдно, като родово компетентен да разгледа и се произнесе по предявените искове с оглед разпоредбата на чл.104 т.4 и т.6 от ГПК е Окръжен съд В.Търново, поради което производството по гр.дело 2729/2017г. по описа на ВТРС следва да бъде прекратено като родово неподсъдно на Районен съд и делото да бъде изпратено по подсъдност на Окръжен съд В.Търново.

            Ето защо и на основание чл.118 от ГПК, съдът

           

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№2729/2017г. пред ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, като родово неподсъдно.

 

 ИЗПРАЩА делото по подсъдност на ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД.

 Определението може да бъде обжалвано пред ВТОС с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му.

 

Препис от определението да се връчи на страните.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: