Решение по дело №11335/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260632
Дата: 21 февруари 2022 г. (в сила от 4 април 2022 г.)
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20191100511335
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

            Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    №……

                                         Гр. София, 21.02.2022 г.

 

 

 

  В     И  М  Е  Т  О     Н  А    Н  А  Р  О  Д  А 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - „Д” състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети декември през две хиляди и двадесет и първа година в следния състав :

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                                  ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска  

                                                   Мл. съдия : Калина Станчева  

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 11335 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищцата И.Х. Ш.-Ф.срещу решение №  68451/18.03.2019 г. на СРС, 165 с - в, по гр. д. № 67546/2016 г., с което е отхвърлен предявения от нея срещу А.Ц.И., ЕГН ********** иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД за разваляне на сключения между З.П.Х. (наследодателка на ищцата) и ответника договор от 11.10.2016 г. за прехвърляне на недвижим имот срещу задължението за издръжка и гледане, обективиран в Нотариален акт № 49, том IX, peг. № 19898, дело 1349/2016 г.

Ищцата И.Х.Ш. излага съображения, че решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено при допуснати от СРС нарушения на материалния и процесуален закон. Неоснователно съдът е приел, че не са налице предпоставки за разваляне на процесния договор за издръжка и гледане, по смисъла на чл. 87, ал. 3 ЗЗД, както и че А.И. е изпълнил задълженията си по този договор. От момента на сключване на договора до смъртта на прехвърлителката (19 дни, десет от които тя е била в болнично заведение), не може да се приеме, че са изпълнени задълженията на ответника да поеме издръжката и гледането на З.Х.. Поддържа, че съгласно установеното в друго дело № 2845/2017 г. ответникът е изтеглил спестяванията на Х. на 29.09.2016 г. въз основа на неистинско пълномощно. Твърди се, че не е установено ищецът да е полагал грижи за прехвърлителката, като поддържа, че СРС не е обсъдил възраженията на ищцата в цялост. Моли да се отмени решението и да се уважи иска.

Въззиваемата страна - ответникът А.Ц.И., чрез представителя си, оспорва жалбата, като излага съображения, че е неоснователна. При постановяване на решението съдът е съобразил всички събрани доказателства. Поддържа, че решението е недопустимо постановено, тъй като ищцата не е имала право да предявява иска като наследник на Д. Х., понеже ответникът е станал такъв наследник въз основа на оставено в негова полза нотариално завещание, което не е оспорено по съответния ред. По същество поддържа, че СРС е съобразил възражението за т. н. скорошна смърт на прехвърлителката. От приетата пред СРС СМЕ и обсъдените от съда свидетелски показания се установява, че ако ответникът не е продължил да се грижи за З.Х., нейната смърт би настъпила много по - рано. Излага съображения, че около момента на сключване на договора Х. е била на легло и не е можела да се обслужва сама, поради което е зависила изцяло от чужди грижи. Ищцата е отказала да се грижи за майка си, като грижите за нея са поети от ответника и неговото семейство, което е мотивирало Х. да вземе решението за прехвърляне на имота. Изричното желание на З.Х. дъщеря й да не получи нищо след нейната смърт е обективирано и оставеното в полза на ищеца нотариално завещание. Законосъобразно СРС е приел за установено, че ответникът е изпълнявал стриктно задълженията си по договора. Ответникът и децата му са били непрекъснато до ищцата и са полагали грижи за нея, което се установява от показанията на свидетелите и на двете страни. Моли решението – да се обезсили, а производството да се прекрати – като недопустимо или да се потвърди решението на СРС, както е постановено, като се остави без уважение жалбата. Претендира разноски, съгласно списък.

Съдът, като взе предвид доводите на страните и след преценка на доказателствата по делото по реда на въззивната проверка, приема за установено следното :

Въззивната жалба срещу него е подадена в срок и от легитимирана за това страна. Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението и по допустимостта му - в обжалваната част, като по  останалите въпроси е ограничен от посоченото във въззивната жалба. Обжалваното решение е валидно постановено.

СРС се е произнесъл по иск с правно основание чл. 87, ал. 3 ЗЗД, за разваляне на договор за издръжка и гледане, предявен от наследника по закон на прехвърлителя по договора.

От приетите пред СРС писмени доказателства от фактическа страна по делото е установено и не се оспорва, че с договор от 11.10.2016 г. по Нотариален акт № 49, том IX, дело № 1349/2016 г. З.П.Х. (наследодател на ищцата) е прехвърлила на ответника А.Ц.И. 3/4 ид. ч. от недвижим имот, с идентификатор 68134.2046.174, находящ се в с. Бистрица, СО, м. Малинова долина, с площ по документи за собственост от 1 075 кв. м.а по скица с площ от 1 230 кв. м., заедно с построените в мястото жилищна сграда, с идентификатор 68134.2046.174.2, със застроена площ от 93, 50 кв. м. и разгърната застроена площ от 195, 25 кв. м., състояща се от сутерен и два етажа, описани подробно в акта, заедно с гараж, с идентификатор 68134.2046.174.3 със застроена плащ от 34, 22 кв. м., срещу задължението приобретателят да поеме издръжката и гледането на прехвърлителката, докато е жива, като и осигури един спокоен и нормален живот. Прехвърлителката си е запазила пожизнено правото на ползване върху имота, предмет на сделката.

Не се е спорило, че З.П.Х. е имала право на собственост  върху посочените в нотариалния акт имоти към момента да сключване на договора, както и че същата и починала на 30.10.2016 г., като е оставили за свой единствен наследник по закон дъщеря си - ищцата И.Х.Ш..

В хода на производството и преди първото по делото съдебно заседание пред СРС, е представено универсално завещание, обективирано в нот. акт № 16, том І, рег. № 32430, дело № 16/07.10.2016 г. на нотариус Р.Д., с което в полза на ответника А.Ц.И. е завещано цялото движимо и недвижимо имущество на прехвърлителката З.П.Х.. Това завещание не е оспорено от ищцата в производството.

Въззивният съд, също както първоинстанционният съд, следи служебно за наличието на абсолютните процесуалните предпоставки за водене на делото. Доколкото разпоредбите на процесуалния закон са императивни, процесуалната легитимация на страната е задължителна, за да бъде редовно упражнено правото на иск.

По тази причина, с определение от 17.06.2021 г. настоящият състав е оставил исковата молба без движение, на основание чл. 273 ГПК, вр. с чл. 129, ал. 4 ГПК и чл. 130 ГПК и е дал възможност на ищцата И.Х.Ш. да обоснове процесуалната си легитимация по заведения от нея иск чл. 87, ал. 3 ГПК, за разваляне на договор от 11.10.2016 г. за прехвърляне на недвижим имот срещу задължението за издръжка и гледане, обективиран в Нотариален акт № 49, том IX, peг. № 19898, дело 1349/2016 г., като съобрази представеното по делото универсално завещание, обективирано в нот. акт № 16, том І, рег. № 32430, дело № 16/07.10.2016 г. на нотариус Р.Д., с което в полза на ответника А.Ц.И. е завещано цялото движимо и недвижимо имущество на прехвърлителката З.П.Х.. В същият срок е дадена възможност на ищцата да посочи дали оспорва завещанието, в какъв смисъл (в какво се състои оспорването) и иска ли събиране на доказателства във връзка с това. 

Ищцата е била редовно уведомена за указанията на 22.06.2021 г. и не ги е изпълнила до изтичане на предоставения й срок.

Като съобрази изложеното, настоящият състав намира атакуваното решение за недопустимо постановено по следните съображения:

Процесуалната легитимация се обуславя от заявената от ищеца принадлежност на спорното материално право, от претендираното или отричано от ищеца право и следва от твърденията на ищеца, а материалноправната легитимация дава отговор на въпроса за титулярството на гражданското правоотношение - кой е носител на правото и кой е носител на правното задължение.

Когато съдът проверява дали искът е предявен от и срещу надлежна страна, той трябва да изхожда от правото, което се претендира или отрича с исковата молба. В случая ищцата И.Х. Ш.-Ф.е обосновала правото си на иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД срещу приобретателя по договора за издръжка и гледане - А.Ц.И. на качеството си на наследник по закон на прехвърлителката на имота З.П.Х., починала на 31.10.2016 г.

Действително, след смъртта на лицето, което е прехвърлило право на собственост върху недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане, призованите към наследяване лица придобиват само притежаваните от наследодателя към момента на откриване на наследството права.

Както се посочи и по - горе, в хода на производството пред СРС е прието като доказателства универсално завещание, обективирано в нот. акт № 16, том І, рег. № 32430, дело № 16/07.10.2016 г. на нотариус Р.Д., с което З.П.Х. е завещала в полза на ответника А.Ц.И. цялото си движимо и недвижимо имущество.

Съдът съобразява, че общото завещателно разпореждане по чл. 16, ал. 1 ЗН съставлява основание за универсално правоприемство, установено по силата на закона. Лицето, в чиято полза е направено универсалното завещание, придобива качеството на наследник на цялото или дробна част от наследството, от момента на откриването му (в случая от смъртта на наследодателката – 31.10.2016 г.) и от този момент посоченият за наследник става титуляр на целия комплекс, или идеална част от него наследими, прехвърлими имуществени права и задължения на завещателя (в т. см. - мотиви по т. 3 от ТР № 1/19.05.2004 г. на ОСГК).

Следователно, със смъртта на наследодателката З.П.Х. на 31.10.20216 г. (преди завеждане на исковата молба на 25.11.2016 г.), ответникът и приобретател на имота А.Ц.И. е придобил качеството на универсален наследник по завещание на прехвърлителката по договора за издръжка и гледане, чието разваляне се е претендирало с иска по чл. 87, ал. 3 ГПК.

Предвид изложеното, в резултат от универсалното завещателно разпореждане в полза на ответника А.Ц.И., настъпило на 31.10.2016 г., ищцата е загубила качеството си на наследник по закон на З.П.Х., от което черпи процесуалната си легитимация по иска.

След като за ищцата е отпаднало качеството й на наследник по закон, отпаднало е и правото й да иска разваляне на договора за издръжка и гледане като наследник по закон на майка си. Това е така, доколкото в патримониума на всеки един от наследниците (по закон или по завещание) преминава само правото да иска развалянето на договора за издръжка и гледане до припадащия му се обем от права, съгласно правилата на чл. 5-10 ЗН.

Според настоящият въззивен състав, след като оставеното в полза на ответника завещание не е оспорено в производството, ищцата не разполата с процесуалната легитимация по иска за разваляне на договора за издръжка и гледане, понеже в лицето на ответника са се слели качествата на наследник по завещание и приобретател на имота по договор за издръжка и гледане. Заявеният иск по чл. 87, ал. 3 ГПК е недопустим - като предявен от лице, което няма право на иск. Въпросът за процесуалната легитимация е въпрос за редовност на исковата молба и е обуславящ за допустимостта на цялото производство, за която съдът следи и служебно - без довод на страните, включително във въззивната инстанция. (арг. от ТР № № 1 от 09.12.2013 г. по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК на ВКС).

При липса на легитимация на ищцата за предяви иска, настоящият състав намира, че решението на СРС е недопустимо постановено и следва да се обезсили на основание чл. 270, ал. 3 ГПК, а производството по делото да се прекрати, без да се обсъжда по същество основателността на иска по чл. 87, ал. 3 ЗЗД и събраните в тази връзка писмени и гласни доказателствата пред СРС.

По разноските пред СГС :

Предвид изхода от спора и направеното искане, право на разноски пред настоящата инстанция има ответника. На основание чл. 78, ал. 3 ГПК в негова полза следва да се присъдят разноски за адвокат в размер на 900 лв., които са реално заплатени в производството. 

Така мотивиран, СГС

 

                                                      Р  Е  Ш  И   :  

 

ОБЕЗСИЛВА решение №  68451/18.03.2019 г. на СРС, 165 с - в, по гр. д. № 67546/2016 г., на основание чл. 270, ал. 3 ГПК и

 

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

 

ОСЪЖДА И.Х. Ш.-Ф., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. Х., да заплати на А.Ц.И., ЕГН **********, с адрес ***, чрез адв. Л., на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, разноски за адвокат за въззивното производство в размер на 900 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от получаване на съобщенията до страните, че е изготвено.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                             ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

 

 

 

                                                                                                         2.