Решение по дело №10/2017 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2017 г.
Съдия: Момчил Димитров Таралански
Дело: 20177140700010
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

69/14.02.2017г.

 

гр. Монтана

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публичното заседание на десети февруари през две хиляди и седемнадесета година в състав:

     

                                                                     Председател: Огнян Евгениев

                                                                              Членове: Момчил Таралански

                                                                                              Бисерка Бойчева

 

при секретаря А. А. и с участието на прокурора Г*** А., като разгледа докладваното от съдия Таралански касационно административно-наказателно дело № 10 по описа за 2017 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 АПК във връзка с чл.63 ЗАНН.

Обжалва се решение от 30.11.2016 г. по АНД № 304/2016 г. на Районен съд – Берковица, с което е отменено наказателно постановление № 12-000732/12.09.2016 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Монтана. Със същото е наложена имуществена санкция на „Х*** ” ЕООД в размер на 300 лева, на основание чл.416, ал.5 от КТ въз връзка с чл.415в, ал.1 от КТ за нарушение на чл.1, ал.2 от КТ.

           Жалбоподателите Дирекция „Инспекция по труда” – Монтана, в касационната си жалба и чрез процесуалния си представител в съдебно заседание, обжалват решението и развиват доводи, че е постановено в нарушение на материалния закон и като такова същото е неправилно, поради което молят да се отмени обжалваното решение и се потвърди законосъобразното наказателно постановление, с което е наложена имуществена санкция.

           Ответниците по касационната жалба „Х*** ” ЕООД, чрез процесуалния си представител в отговор на касационната жалба и в съдебно заседание, изразяват становище за неоснователност на  жалбата и молят съда да остави в сила обжалваното решение, с който е отменено незаконосъобразното наказателно постановление, като навеждат доводи за липса на трудово правоотношение, респективно наличие на гражданско правоотношение, при което правилно е отменена санкцията с обжалвания съдебен акт.

           Окръжна прокуратура – Монтана, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна и атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно, тъй като отношенията не били по характера си трудово-правни, доколкото липсвали характеристиките на трудовото правоотношение и правилно съдът е отменил санкционния акт.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалвания съдебен акт е неблагоприятен, при което същата е допустима за разглеждане. Разгледана по същество е неоснователна. Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

За да постанови обжалваното решение, с което е потвърдил наказателното постановление, съставът на Районен съд – Берковица е приел от фактическа страна, че на 18.08.2016 г. служители на Дирекция ”Инспекция по труда” – Монтана са извършили проверка по спазване на разпоредбите на Кодекса на труда и Закона за здравословни и безопасни условия на труд на търговското дружество „Х*** “ ЕООД, обект – склад за дърва в промишлената зона на гр. Берковица, ул. „Х*** П*** И*** “ № 17, при която констатирали, че работодателят е допуснал до работа лицето Н*** Г*** Н*** , с ЕГН * като складира (реди) в палети дърва, без отношенията при предоставяне на работна сила да са уредени, като трудови правоотношения и без лицето да има предварително сключен трудов договор в писмена форма, което е в нарушение на чл.1, ал.2 от КТ. На 26.08.2016 г. е съставен Акт № 12-000732 за установяване на административното нарушение, за нарушение на чл.1, ал.2 от КТ, който е връчен на упълномощено лице на дата на съставянето. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН управителят А.И.И. е депозирал възражение (л.8 по АНД № 304/2016 г. на БРС), като е посочил, че лицето Н*** Г*** Н*** , към момента на проверката, има сключен договор за изработка, съгласно който приема да извърши със собствени сили и средства редене на нацепени дърва в палети, като прилага и граждански договор от 17.08.2016 г., сключен за срок до 30.08.2016 г. (л.14-15 по АНД № 304/2016 г. на БРС).

Наказващият орган е преценил, че търговското дружество е извършило виновно вмененото нарушение на трудовото законодателство, като е преценил, че нарушението е маловажно, с оглед неговото отстраняване и липсата на вредни последици за работниците и служителите, като е издал на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.415в, ал.1 от КТ обжалваното наказателно постановление, с което за нарушение на чл.1, ал.2 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева.

От правна страна, съдът е приел, че в хода на делото безспорно е установено, че към датата на проверката Н*** Г*** Н*** не е извършвала трудова дейност, а дейност по постигане на договорен резултат – складиране (редене) на нацепени дърва за огрев в палети, при което липсвали елементите на трудовото правоотношение – изпълнявана длъжност по трудово правоотношение с определено работно време, под контрола на работодател, при спазване на трудова дисциплина, срещу уговорено трудово възнаграждение, а дейността, извършвана от Н*** представлявала еднократна дейност за постигане на конкретен уговорен резултат, поради което самостоятелно осъществявала тази дейност т.е. в случая бил налице резултат, отговарящ на хипотезата на чл.258 от ЗЗД, а именно изпълнителят да изработи нещо. При този вид договор изпълнителят дължал определен конкретен резултат, като сам определял начина на работа, времето и мястото, където следва да извърши договореното.

Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение не е допуснато нарушение на закона – наведеното в жалбата касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

Касационният състав споделя изцяло и напълно развитите от въззивния съд мотиви. В случая правилно и обосновано въззивният съд е приел, че липсва административно нарушение, тъй като лицето Н*** Г*** Н*** , не е престирала труд по смисъла на КТ, а е изпълнявала определена дейност по съществуващ граждански договор – складиране на нацепени дърва в палети, като тази дейност е извършвана в срока по договора. Тези изводи на въззивната инстанция се подкрепят от ангажираните пред нея писмени и гласни доказателства, които установяват, че към 18.08.2016 г. лицето е изпълнявало тази дейност, представляваща дължима престация по съществуващ граждански договор за постигане на определен резултат. Тези доказателства не са оспорени по надлежния ред и правилно съдът ги е кредитирал. Докладчикът по настоящето дело е имал възможност в мотивите към решенията по КАНД № 2/2012 г. и КАНД № 165/2014 г., по сходни казуси, да отбележи, че естеството на дължимата престация, както и в този случай, не може да се приеме, че е дейност по предоставяне на работна сила. Дейността е специфична, насочена е към постигане на определен резултат и изисква специални знания и умения, които нямат нищо общо с образователното ниво на извършващия ги и не може да се окачестви като трудова, респективно предоставяне на работна сила при спазване на трудова дисциплина и при наличието на останалите елементи от съдържанието на трудовото правоотношение – работно място, работно време и трудово възнаграждение. Предмет на гражданския договор е извършването на материални действия, при което няма пречка тези действия да са не само изработването на дадена вещ, но и постигане на определен резултат – нареждането на 100 пространствени кубични метра дърва – предмет на сключения между дружеството „Х*** “ ЕООД и лицето Н*** Г*** Н*** граждански договор, по естеството си подвид на договора за изработка.

Налице е процесуално нарушение, допуснато от наказващия орган, което въззивният съд не е отчел, без това да влияе на правилността на решението му, което се изразява в това, че неправилно е квалифицирано в санкционния акт нарушението като такова, за което може да се приложи нормата на чл.415в КТ. В случая този по – благоприятен състав, предвиден в специалния закон не е приложим, доколкото няма действия по отстраняване на нарушението, след момента на откриването му, каквото е императивното изискване на цитираната норма.

По изложените съображения съдът намира, че издаденото наказателно постановление е незаконосъобразно, като постановено при липса на състав на административно нарушение, доколкото по делото се установи, че лицето Н*** Г*** Н*** е изпълнявала престацията, предмет на сключения с дружество „Х*** “ ЕООД граждански договор. Като е отменил незаконосъобразното наказателно постановление, съставът на въззивния съд е постановил едно правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила. Водим от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ОСТАВЯ В СИЛА решение от 30.11.2016 г. по АНД № 304/2016 г. на Районен съд – Берковица, с което е отменено наказателно постановление № 12-000732/12.09.2016 г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Монтана.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

 

 

                                                                                      ЧЛЕНОВЕ: