Решение по дело №4227/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1643
Дата: 11 септември 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330204227
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта

  Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

     1643

 

гр. Пловдив, 11.9.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 9.9.2019г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 4227/2019 г. по описа на ПРС, 1 наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

         Обжалван е Електронен фиш серия К, № 2800577, издаден от ОДМВР- ПЛОВДИВ, с който на  А.В.Г. е наложена глоба в размер на 600  лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

          Жалбоподателят А.В.Г. излага бланкетни съображения за незаконосъобразност на ЕФ и моли за неговата отмяна. 

          Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество. 

          Разгледана по същество жалбата е основателна, по следните съображения:

          Електронният фиш е издаден за това, че на 07.06.2019г. в 15:07 ч. в гр. Пловдив, на бул. Санкт Петербург срещу  № 75 , посока към бул. Освобождение,  при максимална разрешена скорост за движение в населено място - 50 км/ч  МПС с рег. №  *****  се движел с установена наказуема скорост 97 км/ч. Собственик на когото е регистриран автомобилът е А.В.Г..

          Съдът намира, че фактическата обстановка, посочена в ЕФ не се установява по несъмнен начин от събраните по делото доказателства. Действително от  статично изображение № 019333, приложено като доказателство по делото е видно, че на 07.06.2019г. автомобил с рег. №  *****  е допуснал нарушение на режима на скоростта. Мястото на нарушението, което е видно от снимковия материал обаче- бул. Санкт Петербург срещу  № 73 е съвсем различно от мястото на извършване на деянието посочено в ЕФ, за което е наказан жалбоподателят.

          Безспорно е както в теорията така и в практиката, че деянието се характеризира като съвкупност от телодвижения, извършени под контрола на съзнанието в дадено време, на дадено място. От цитираното определение следва, че мястото и времето на извършване на деянието са съществен негов характеризиращ белег, елемент от индивидуализацията на същото и отграничаващ го от останалите деяния. Дори и да е извършена идентична система от телодвижения, като вид и последователност, ако мястото и времето  на извършването им е различно, то би се касаело за различно деяние.  В този изричен смисъл Решение № 93 от 24.II.1977 г. по н. д. № 64/77 г., I н. о. на ВС, Решение № 52 от 21.06.2002 г. по н. д. № 667 от 2001 г., I н.о на ВС, Решение № 202/ 04 юни 2015 год., трето наказателно отделение наказателно дело № 290/2015 год. на ВКС, Решение № 64/ 31 март 2017 год., трето наказателно отделение, наказателно дело № 167/2017 год. на ВКС.

          Посоченото е важимо с особена степен с оглед характеристиките на процесното нарушение изразяващо се в нарушаване режима на скоростта. При посоченото деяние мястото на извършване на деянието е от съществено значение, доколкото на една и съща дата, но на различни места могат да се извършват няколко отделни нарушения изразяващи се в движение с превишена скорост.

          От гореизложеното е видно, че с ЕФ деецът е наказан за съвсем различно деяние от това, което се установява от доказателствата по делото, което съставлява съществено процесуално нарушение, предвид липсата в административно наказателния процес на аналог на института на изменение на обвинението, уреден в чл. 287 НПК. Нарушението е особено съществено и с оглед разпоредбата на чл. 18 ЗАНН, която изключва правилата на съвкупностите и на продължаваните престъпления в административно наказателния процес и постановява изрично, че за всяко отделно деяние, което съставлява нарушение се носи отделна административно наказателна отговорност.

          Мястото на извършване на нарушението при конкретното деяние е от съществено значение и с оглед начина на установяване на нарушението, а именно с АТСС, което има посочен от производителя обхват на действие, само в рамките на който съществуват гаранции за точност на измерването. В процесния случай при констатираното разминаване между мястото на извършване на нарушението, посочено в ЕФ и на статичното изображение, липсват гаранции, че мястото на нарушението, посочено в ЕФ е попадало в обхвата на действие на АТСС и в обхвата на точност на измерването.

         

           

 

          Съдът намира, че е налице и още едно самостоятелно основание за отмяна на ЕФ.

          С ТР 1/2014г. на ВАС се прие, че  електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства.

          С цитираното тълкувателно решение се потвърди също така принципното положение, че поставянето на технически средства, които автоматично да записват административни нарушения, трябва да се извършва по определена процедура и с оглед спазването на определени изисквания, които да бъдат достатъчно подробно, детайлно и ясно разписани, като в противен случай се нарушават Конституционно закрепени права на гражданите.

          Тези правила бяха законодателно уредени с приемането на Наредба № 8121з-532/12.05.2015г, като по конкретно, за да е законосъобразно използването на автоматизирано средство за видео контрол,  съобразно редакцията на наредбата към датата на извършване на деянието (07.06.2019г )следва да са налице следните условия:

          -  използваното техническо средство да е от одобрен тип

          - техническото средство  да е преминало през последваща метрологична проверка

          -да са спазени изискванията на чл. 10, ал.1  от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. като надлежно е попълнен Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система в хипотезите на чл. 10, ал.1 и ал.3 от Наредбата.

          С оглед духа на ТР 1/2014г. на ВАС съдебната практика трайно приема, че всяко едно от гореизброените изисквания е императивно, като само при кумулативната им наличност, използването на автоматизирано техническо средство е законно, а липсата на което и да е от изискванията опорочава процедурата и предпоставя отмяна на електронния фиш.

           Действително по делото формално е представен Протокол рег.№ 1030р-15550.

          В съдебната практика трайно се приема, че Протокола по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г представлява официален свидетелстващ документ, който удостоверява мястото, времето и начина на извършване на видеоконтрола и спазването на нормативните и техническите изисквания за неговата законосъобразност. Подобна роля обаче протокола по чл. 10 от Наредбата може да изпълнява само, ако е надлежно попълнен с всички законоустановени реквизити.

          В конкретния случай при попълването на протокола са допуснати толкова съществени непълноти, че същият според настоящия състав не може да изпълни удостоверителната си функция и следва да се приравни на липсващ протокол за използване на АТСС.

          Установява се, че в протокола липсва посочване на номера на първото и последното статично изображение при конкретното ползване на АТСС на дата 07.06.2019г. Изискването за попълване на тези полета от бланката, приложение към Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. не е самоцелно, доколкото именно чрез посочване на първото и последното статично изображение се осъществява връзката между конкретното статично изображение въз основа, на което е издаден ЕФ, конкретното АТСС и конкретно издадения за всяко използване протокол по чл. 10 от Наредбата.

          В процесния случай ЕФ е издаден въз основа на статично изображение № 019333. По преписката е приложен споменатия вече Протокол рег.№ 1030р-15550. В същия е посочено, че е издаден за използване на АТСС № 11743СА, като използването е извършено  на 07.06.2019г. от 10.00ч до 18.30ч. При липса на посочване в протокола,  обаче на номерата на първото и последното статично изображение, за които той е издаден не съществува възможност да се направи проверка дали процесното статично изображение № 019333 действително е създадено в рамките на удостовереното с протокола използване на АТСС.

          Може само да се предполага, че статично изображение № 019333 фиксира едно от 71 броя нарушения на ЗДвП, установени при използването на АТСС № 11743СА, на дата 07.06.2019г.,за които е издаден приложения Протокол рег.№ 1030р-15550,  а както е добре известно административно наказателната отговорност не може да почива на предположения.

          По изложените съображения ЕФ следва да бъде отменен.

 

Мотивиран от горното Пловдивският районен съд, І н. с.,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

         ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К, № 2800577, издаден от ОДМВР- ПЛОВДИВ, с който на  А.В.Г. е наложена глоба в размер на 600  лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП

        

          Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                           

 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.