Решение по дело №169/2023 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 август 2023 г.
Съдия: Диана Ангелова Петракиева
Дело: 20237090700169
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 август 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е    № 77

гр. Габрово, 18.08.2023 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание от шестнадесети август през две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Диана Петракиева

и секретар  Радина Церовска, като разгледа материалите по Адм. дело № 169 по описа за 2023 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по настоящото адм. дело е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.27а от Закона за закрила на детето /ЗЗДет/.

Образувано е въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово жалба с вх. № СДА-01-1417 от 14.08.2023г., подадена от С.Д.Х., ЕГН **********,***, баща на непълнолетния И.С. Х., ЕГН **********, действащ чрез пълномощник адвокат И.И.И.-С. ***, против Заповед № ЗД/Д-/ЕВ-С-090 от 28.07.2023 г. на Директор на дирекция „Социално подпомагане“ гр. Севлиево, с която на основание чл.27 ал.1 и чл.26 ал.1 от ЗЗДет във вр. с чл.25 ал.1 т.3 и чл.4 ал.1 т.5 от ЗЗДет и чл.33 ал.1 от ППЗЗДет е настенен временно, спешно Иван Стойнов Х., ЕГН ********** в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания с. Дрен, общ. Радомир, до произнасяне на съда с решение по чл.28 от ЗЗДет.

В жалбата се навеждат се доводи за незаконосъобразност на обжалвания индивидуален административен акт като издаден при допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, в противоречие с  и при неправилно приложение на материалния закон и в несъответствие с целите на закона. Твърди се, че при издаване на оспорената заповед не са спазени изискванията на чл.35 от АПК. Административният орган не е изпълнил задълженията си да установи всички относими към упражненото правомощие факти и обстоятелства, както и не е установено наличието на факти, които да бъдат подведени под хипотезата на правната норма на чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДет. Твърди се, че не са посочени фактическите и правните основания за издаването на заповедта, което води до липса на конкретни и ясни мотиви относно констатацията, че детето е в риск. В заповедта не били въведени фактически основания, че бащата на детето трайно не полага грижи за него или че се намира в трайна невъзможност да го отглежда. Административният орган не бил изпълнил задълженията си по чл.27 ал.4 от ЗЗДет и по чл.35 от АПК да изследва всички относими факти преди да постанови акта в хипотезата на спешност. Недоказано било и обстоятелството, че компетентните органи са предприели всички предвидени в закона мерки за закрила в семейна среда, установени в чл.23 ЗЗДет по проблеми свързани с отглеждането, възпитанието и обучението на детето.

Прави се искане за отмяна на ИАА като незаконосъобразен и се претендира присъждане на разноски.

Съдът е дал е указания на страните и е разпределил доказателствената тежест между тях. С вх. № СДА-01-1427/16.08.2023г. административната преписка е предоставена в цялост.

В проведеното по делото открито съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и се представлява от упълномощен пр. представител- адвокат.

Като ответник се явява старши юрисконсулт в РДСП Габрово Стоян Петров. Оспорва жалбата, като счита, че  оспорваната Заповед кореспондира изцяло с  действащата нормативна уредба, издадена е в предписаната от з0акона форма от оправомощен орган.  Изложените в нея доводи и мотиви кореспондират на събраните доказателства по преписката. Моли съда да остави в сила обжалваната заповед

Съдът намира жалбата за допустима, като подадена от надлежна страна, срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол и в законоустановения срок, надлежно указан и от административния орган в оспорения акт. 

След съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, на доводите и възраженията на страните и като извърши служебна проверка за законосъобразност по реда чл. 168, ал. 1, във връзка с чл. 146 от АПК, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

И. С. Х. е непълнолетен, роден на *** г. От 12.10.2020 г. с него работи отдел «Закрила на детето» при ДСП гр. Севлиево. Родителите на детето са разведени като родителските права са присъдени на бащата – жалбоподателя  С.Д.Х..

На 02.10.2020 г. е регистриран сигнал с вх.№ СИГ/Д-ЕВ$С/137 за детето И. Х., подаден от бащата. Същият заявява, че среща сериозни затруднения с поведението на сина си и моли да му се оказже подкрепа, като бъде насочен към КСУДС гр. Севлиево. След извършено проучване на сигнала в ОЗД е отворен случай за И. С. Х. и са предприети мерки по чл.23 от ЗЗДет.

В хода на работата по случая е установено, че И. често бяга от дома си и се намира без надзор. В това състояние краде и влиза в чужда собственост, за да преспива. Когато бяга от дома си, извършва противообществени прояви – увреждане на имущество, кражби на алкохол от магазини. Същият е безкритичен – не осъзнава и не съжалява за действията си.

Считано от 16.02.2023 г. непълнолетният И. Х. и бащата С.Х. за пореден път са насочени скъм КСУДС гр. Севлиево за предоставяне на социална услуга с оглед: Приоритетна работа с детето за осъзнаване на последствията и преустановяване извършването на  противообществени прояви, изграждане и развиване на умения за самоконтрол на поведението, редовно посещение на училище; подкрепа на родителя за развиване на умения за справяне с поведението и  възпитанието на детето.

На 09.05.2023 г. в ОЗД е постъпила информация от КСУДС гр. Севлиево, че бащата С.Х. не желае да посещава услугата в предварително уговорените часове, не желае да бъде търсен от ОЗД и ЦОП. Детето И. Х. посещава услугата еднократно. Родителят и детето не съдействат за изпълнение на заложените дейности в плана за действие по случа на непълнолетния И. Х. като на 11.05.2023 г. на жалбоподателя С.Х. е издадено задължително предписание на директора на ДСП гр. Севлиево, на основаниечл.21 т.3 от ЗЗДет във вр. с чл.18 ал.4 от ППЗЗДет.

Съгласно информация от МКБППМН от 26.06.2023 г. детето в по-голямата част от седмицата не е в дома ни, не е на училище, бащата няма връзка с него и не можа да съдейства за изпълнение на наложената възпитателна мярка

В последния изготвен социален доклад, обхващащ период от 27.02.2023 г. – 03.08.2023 г. се сочи, че поставените цели за работа не са постигнати: И. не осъзнава последствията от извършване на противообществени прояви, няма напредък в изграждане на умения за самоконтрол на поведението и овладяване на гнева, не е повишена мотивацията за посещаване на училище. По отношение на бащата също не е постигнат резултат в изграждането на умения за справяне с възпитанието и поведението на детето.

Обследвани са алтернативни варианти за настаняване на детето в приемно семейство или в семейството на роднини и близки, но такива възможности не са били установени. Лелята по майчина линия и пълнолетните му братя и сестра са заявявали невъзможност да поемат грижите за И.. Проблемното му поведение го прави неподходящ за настаняване в приемно семейство.

На 26.07.2003 г. отново е регистриран сигнал за И. Х. във връзка с това, че системно скита и не се прибира в дома си в с. Б., въпреки наложените мерки от МКБППМН, отново е в неизвестност и е в състояние на безнадзор от родител.

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът прие следното:

Предмет на проверка за законосъобразност в това производство е заповед № ЗД/Д-ЧЕВ-С-090 от 28.07.2023 г. на Директор на дирекция „Социално подпомагане“ гр. Севлиево, с която на основание чл.27 ал.1 и чл.26 ал.1 от ЗЗДет във вр. с чл.25 ал.1 т.3 и чл.4 ал.1 т.5 от ЗЗДет и чл.33 ал.1 от ППЗЗДет е настанен временно, спешно И. С. Х., ЕГН ********** в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания с. Дрен, общ. Радомир, до произнасяне на съда с решение по чл.28 от ЗЗДет.

Оспорената заповед е валиден административен акт, обективиран в писмена форма и подписан от издателя си. Съгласно разпоредбата на чл. 27, ал. 1 от ЗЗДет,  настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва със заповед на директора на Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето. С оглед местоживеенето на детето И. Х. *** и попадането на същата община към Дирекция "Социално подпомагане"  като териториална структура на АСП, оспорената заповед е издадена от директора на тази дирекция като материално и териториално компетентен административен орган. 

Основанията за настаняване на дете извън семейството са посочени в разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от ЗЗДет, а именно дете: - чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени; - чиито родители, настойници или попечители без основателна причина трайно не полагат грижи за детето; - чиито родители, настойници или попечители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат; - което е жертва на насилие в семейството и съществува сериозна опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, нравствено, интелектуално и социално развитие; - в случаите по чл. 11 от Конвенцията от 1996 г.; - чиито родители, настойници или попечители са се съгласили и отказват да прекратят участието му в предаване по смисъла на Закона за радиото и телевизията и с това се създава опасност за неговото физическо, психическо, нравствено и социално развитие. Съгласно ал. 2 на тази разпоредба, настаняването на детето извън семейството се налага като мярка за закрила след изчерпване на всички възможности за закрила в семейството освен в случаите, когато се налага спешното му извеждане. Съгласно чл. 26 от ЗЗДет. настаняването на дете в семейство на роднини или близки, в приемно семейство или в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа се извършва от съда. До произнасяне на съда дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето извършва временно настаняване по административен ред.

Именно такъв е предметът и на процесната заповед - временно настаняване на детето извън семейството, в Център за настаняване от семен тип за деца без увреждания с. Дрен, общ. Радомир

За да възникне основание за издаване на заповед за временно настаняване, е необходимо от страна на компетентния административен орган да е направена преценка за наличие на някое от обстоятелствата, формулирани в разпоредбата на чл. 25, ал. 1 от ЗЗД, която предоставя възможност детето да бъде настанено за отглеждане извън семейната му среда.  В конкретния случай това е чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗД – може да бъде настанено извън семейството дете, чиито родители, настойници или попечители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат. Законът и ППЗЗДет не дават легална дефиниция на понятието „трайна невъзможност“.

В заповедта, като мотиви за налагане на спешно, временно настаняване на детето в извънсемейна среда – Център за настаняване от семеен тип с.Дрен, са посочени следните констатации: И. С. Х. е с девиантно поведение като момчето системно скита и през тъмната част от денонощието, не посещава училище, извършва противообществени прояви, поставя живота и здравето си в риск.

Бащата не е в състояние да контролира и повлиява поведението на детето.

Родителят и детето не съдействат за изпълнение на заложените дейности в плана за действие.

С действията си И. застрашава живота и здравето си.

Поради това е възприет извод, че мярката – настаняване в Център от семеен тип е най-подходяща.

Съобразно чл.33 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, спешното настаняване извън семейството се предприема в случаите, когато има непосредствена опасност за здравето и живота на детето. Настаняването се извършва незабавно след получаването на сигнала със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане". Съответно, при спешно настаняване извън семейството проучването започва незабавно и се извършва в срок до 10 дни от издаване на заповедта. Процедурата приключва с подаване на искане от Дирекция "Социално подпомагане" пред съда за налагане на мерките по заповедите по ал. 2 и 4 след приключване на проучването в едномесечен срок от издаването им.

Съдът в този състав, като съобрази регламентираната процедура по настаняване спешно, временно, в Център за настаняване от семеен тип, в аспекта на приетите по делото доказателства, приема, че издадената заповед е правилна, законосъобразна и съответства на установените фактически обстоятелства.

С оглед преценка на предпоставките на чл.25 ал.1 т.3 от ЗЗДет, в съдебно заседание беше изслушан бащата на непълнолетния  - жалбоподателят С.Х.. Непосредствените впечатления водят до извода, че бащата не е абдикирал от родителските си задължения, привързан е към сина си, проявява обич и привързаност към него и заявява, че «иска да си го отгледа»

Същевременно, обаче, цялата преписка съдържа данни за неговото противоречиво поведение, което в цялост не съдейства за подпомагане на възпитателната работа с И.. Неколкократно С.Х. е депозирал молби с изразено желание за извеждане на детето от семейството му, които след няколко дни е оттеглял. Жалбоподателят е в напреднала възраст и със здравословни проблеми. «Отглеждането» на дете, както сочи законът и както заявява бащата, не предполагат само материални условия за съществуване. Отглеждането е сложен комплекс от поведение и действия, които способстват за изграждане на пълноценна личност. Те включват не само физическото, но и психическото, и емоционалното развитие на детето. В конкретня случай, предвид многобройните материали, събрани в административната преписка, може да се обобщи, че жалбоподателят Х. притежава емоционална връзка със сина си, но няма оня родителски капацитет, който е необходим на детето, за да преодолее травмите от лошата семейна среда, липсата на контакт с майката и всички неблагоприятни фактори, съпътствали израстването му. Жалбоподателят се е опитва да действа по своите разбирания и според своите възможности, които, обаче не съответстват на нуждите на детото на този етап от развитието му.

Както беше посочено по-горе, няма легална дефиниция и на понятието „трайна невъзможност“. Доколкото, обаче работата с И. Х. и неговия баща датира от 2020 г., следва да се приеме, че в конкретния случай такава е налице.

Другото изискване на закона, визирано в чл.33 от ППЗЗДет е наличие на непосредствена опасност за живота и здравето на детето. Тази непосредствена опасност в конкретния случай може да се извлече от пълното не постигане на целите, отчетено в социалния доклад – становище от 03.08.2023 г. Липсата на какъвто и да е напредък в работата с непълнолетния Иван Х. и последно регистрирания случай на безнадзорност на 26.07.2023 г. означава, че за него във всеки един момент съществува реален риск, застрашаващ живота и здравето му. Установените противообществени прояви – кражби, влизане в чужди имоти, употреба на алкохол, са фактори, представляващи непосредствена опасност, която на този етап е потенциална, но би могла своевременно да се превърне в сериозна реална заплаха за детето

По изложените мотиви, настоящият съдебен състав намира, че обжалваният административен акт е издаден при правилно изяснена фактическа обстановка и правилни изводи. Горното обуславя законосъобразност на издадената заповед и съответно неоснователност на оспорването. Временната мярка за закрила на детето И. С. Х., приложена по административен ред, е осъществена от компетентен орган, при спазване на процесуалния и материален закон, както и в съответствие с целта на закона за закрила на детето – да се предостави временна сигурност и закрила на детето до решаването на въпроса от съда съгласно чл. 28 от ЗЗДет, поради което  жалбата следва да се отхвърли като неоснователна.

С оглед изхода на делото, а именно потвърждаване на оспорваната заповед, е  основателно искането за присъждане на разноски в полза на ответника по делото във вид на юрисконсултско възнаграждение в размер на 100,00 лева.

Водим от горното, съдът            

                            Р Е Ш И :

         ПОТВЪРЖДАВА Заповед № ЗД/Д-/ЕВ-С-090 от 28.07.2023 г. на Директор на дирекция „Социално подпомагане“ гр. Севлиево, с която на основание чл.27 ал.1 и чл.26 ал.1 от ЗЗДет във вр. с чл.25 ал.1 т.3 и чл.4 ал.1 т.5 от ЗЗДет и чл.33 ал.1 от ППЗЗДет е настенен временно, спешно И.С. Х., ЕГН ********** в Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания с. Дрен, общ. Радомир, до произнасяне на съда с решение по чл.28 от ЗЗДет.

            ОСЪЖДА жалбоподателя С.Д.Х., ЕГН **********,*** да заплати на ДСП гр. Севлиево направените по делото разноски във вид на юрисконсултско възнаграждение в размер на 100,00 лева.

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                                                                                                         СЪДИЯ: