Присъда по дело №41/2018 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 4
Дата: 14 октомври 2019 г. (в сила от 6 март 2020 г.)
Съдия: Румен Атанасов Стойнов
Дело: 20181880200041
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 16 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

гр. Своге, 14.10.2019 г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Свогенският районен съд, първи състав, в публичното съдебно заседание на четиринадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

            Председател : Румен Стойнов          

 

при секретаря Мария Тодорова, като разгледа докладваното от съдия Стойнов н.ч.х.д. № 41/2018 год. и въз основа на закона и доказателствата по делото :

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И :

 

Признава подсъдимия Г.Ю.А., ЕГН **********, роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес ***, български гражданин, женен, неосъждан, за невинен в това, че за времето от 19,59 ч. до 20,04 ч. на 08.10.2017г. във и пред магазин за хранителни стоки, находящ се в центъра на с. Искрец, общ. Своге,  е причинил на М.Б.И. ***, ЕГН **********, лека телесна повреда, изразяваща се във временно разстройство на здравето, неопасно за живота с продължителност около един месец, като му нанесъл удари с юмруци в областта на главата и шията, повалил го на земята и по този начин му причинил охлузване и кръвонасядане в дясната челно –теменна – слепоочна област на главата, кръвонасядане в челната област на главата – срединно, охлузване на дясното ухо, оток в лявата слепоочна област, оток и кръвонасядане на клепачите на лявото око със значително стесняване на очната цепка, кръвонасядане в долната половина на носа, кръвонасядания на юздичката на горната устна и лявата странична повърхност на езика, охлузване по лигавичната повърхност на долната устна и кръвонасядания по лявата странична повърхност на шията, като на основание чл. 304 от НПК във вр. с чл. 12, ал. 1 от НК го оправдава по обвинението за извършено престъпление по чл. 130, ал. 1 от НК, тъй като деянието е извършено при условията на неизбежна отбрана.

 

Присъдата подлежи на въззивно обжалване пред Софийския окръжен съд в 15 – дневен срок от днес.

                     

 

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ :

Съдържание на мотивите

Мотиви към Присъда № 4 от 14.10.2019 г.

по НЧХ дело № 41

по описа за 2018 г. на Районен съд Своге,

изготвени на 25.11.2019 г.

 

Делото е образувано по тъжба подадена на 16.02.2018г. от М.Б.И. ***, ЕГН **********, срещу Г.Ю.А. ***, ЕГН **********, за извършено от последния на 08.10.2017г. престъпление против личността, а именно по чл. 130, ал. 1 от НК – причиняване на лека телесна повреда - изразяваща се в временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

         В съдебно заседание повереникът на тъжителя поддържа обвинението срещу подсъдимия, както относно фактическата обстановка, така и относно правната квалификация. Счита, че в хода на съдебното следствие изложените в тъжбата твърдения се доказват по безспорен начин. По отношение на реализацията на наказателната отговорност не изразява изрично становище.

         Защитникът излага, че по никакъв начин не е доказана обвинителната теза на М.И.. Счита, че Г.А. следва да бъде оправдан или да бъде освободен от наказание.

        Подсъдимият, в дадените от него обяснения в съдебното заседание на 02.05.2019г., заявява, че искрено съжалява за цялата ситуация, но не съжалява за това, което е извършил, защото според него е упражнил свое право като е защитил себе си и … си – свидетелката П.Д..

Съдът, като взе предвид доводите на страните, както и събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна :

         Частният тъжител и свидетелката П.Д. ***– И. и се познават отпреди датата 08.10.2017г. Подсъдимият се е запознал със свидетелката през лятото на 2017г., двамата са станали близки, той започнал да и гостува в с. И., а в края на същата година те сключили граждански брак и в момента живеят в Г.

        На 08.10.2017г., малко пред 20 часа, А. и свидетелката П.Д. се намирали в ….., находящ се в центъра на с. И. Около 19,58 часа двамата, след като си напазарували, застанали пред касата. В 19,59 часа пред търговския обект спрял лек автомобил, от който слязъл частният тъжител и влязъл в магазина. М.И. директно се насочил към касата където били подсъдимия и свидетелката Д. и се обърнал към нея с думите „Здрасти, П.”. Тя не му отговорила и тъжителят се доближил непосредствено до нея, привел се в посока към лицето ѝ, като я запитал : „Няма ли да ме поздравиш ?”, но отново не получил отговор. Подсъдимият забелязал, че тогавашната му приятелка и по-сетнешна негова … видимо се притеснила и смутила от създадената ситуация, при което той се обърнал към И. и между тях започнал диалог, в заключение от който те стигнали до решението да излязат пред магазина и да се разберат „по-мъжки”, тъй като тъжителят споменал, че вътре има камери. Подсъдимият и приятелката му тръгнали да излизат от магазина, при което преминавайки в близост до тъжителя подсъдимият го бутнал с дясното си рамо – за да могат да се разминат, а в следващия момент И. избутал с двете си ръце А.. Последвали реплики между двамата, като подсъдимият и свидетелката неколкократно влизали и излизали от магазина, тъй като И. забавил излизането си. В 20,02 часа тъжителят излязъл пред магазина следван от подсъдимия. Между двамата започнала разправия с взаимна размяна на реплики, като около 20:02:19 часа И. замахнал с юмрук, с дясната си ръка, по посока на главата на подсъдимия и го ударил в лицето. За да се защити от непосредственото нападение А. отговорил на тъжителя, в рамките на необходимите предели за да отблъсне атаката, като го повалил на земята и при сборичкването между двамата успял да му нанесе няколко удара с юмрук в областта на главата и шията, около девет на брой и по този начин да го неутрализира, причинявайки му обаче лека телесна повреда, изразяваща се във временно разстройство на здравето, неопасно за живота с продължителност около един месец. След това подсъдимият и свидетелката Д. напуснали местопроизшествието, а И. се изправил и влязъл в магазина, като по лицето и шията му имало видими следи от причинените му наранявания : охлузване и кръвонасядане в дясната челно – теменна – слепоочна област на главата, кръвонасядане в челната област на главата – срединно, охлузване на дясното ухо, оток в лявата слепоочна област, оток и кръвонасядане на клепачите на лявото око със значително стесняване на очната цепка, кръвонасядане в долната половина на носа, кръвонасядания на юздичката на горната устна и лявата странична повърхност на езика, охлузване по лигавичната повърхност на долната устна и кръвонасядания по лявата странична повърхност на шията.

        Гореизложената фактическа обстановка съдът приема за доказана по делото въз основа на приетата видеотехническа експертиза и казаното от свидетелката Д., тъй като нейните показания почти изцяло съвпадат с установеното в заключението. Също така Д. изрично подчертава, че не е видяла … ѝ да рита И.. Изцяло в този смисъл е и заключението на вещото лице по съдебно-медицинската експертиза, според която няма данни за друг механизъм за причиняване на уврежданията освен юмручен. Двете експертизи са приети без каквито и да е възражения от страните и съдът ги възприема като обективни и компетентно изготвени. С оглед на това съдът приема за достоверни показанията на Д. и ги кредитира, независимо че свидетелката е … на подсъдимия. По същите съображения, съвпадението между установеното от вещите лица и дадените показания/обяснения, съдът кредитира частично и обясненията на подсъдимия, независимо от двояката им същност, като годно доказателствено средство и като средство за защита. Единственото обстоятелство, което свидетелката Д. не споменава, а е констатирано и документирано от видеотехническата експертиза, е че … ѝ е бутнал тъжителя с дясното си рамо, но относно причината, поради която се е стигнало до това съдът приема за достоверни обясненията на А., а именно за да може той да си проправи път към изхода на магазина. Също така съдът приема за напълно реалистични и достоверни обясненията на подсъдимия, в частта им, в която той посочва, че при сборичкването тъжителят му е нанесъл няколко удара в ребрата. Съдът не кредитира показанията на свидетелките М.Б. и Т.С., работещи в … и намиращи се там по време на инцидента, тъй като думите им влизат в директно противоречие със заснетото и документираното от видеокамерите, както и с установеното по съдебно-медицинската експертиза. По тези съображения казаното от тях, относно възникването, развитието и приключването на инцидента, както и за тяхното участие в случилото се, съдът приема за недостоверно, тъй като те възпроизвеждат избирателно събитията, на които са били свидетели или ги допълват с неща, които не са се случили. Не само свидетелката Д., но и свидетелят Т. не си спомня някой от персонала на … да са е намесвал в спора между А. и И.. Свидетелите И. И., Т.И. и В. Д. не са били непосредствени очевидци на случилото се и съдът не обсъжда показанията им, а в казаното от свидетеля Т. липсва нужната конкретика.

   При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна, че подсъдимият следва да бъде оправдан, тъй като е деянието е извършено при условията на неизбежна отбрана. Съображенията са следните :

   Налице е непосредствено противоправно нападение - около 20:02:19 часа И. е замахнал с юмрук, с дясната си ръка, по посока на главата на подсъдимия и го е ударил в лицето. За да защити личността си А. е причинил вреди на нападателя в рамките на необходимите предели, а именно толкова, колкото е необходимо за да бъде прекратено нападението. Защита изцяло съответства на характера и опасността от нападението. Подсъдимият е ударен с юмрук и той е отвърнал по същия начин, като е нанесъл около девет удара на частния тъжител. Няма законово изискване на един удар да се отговори точно с един удар, и след това нападнатият да трябва да бяга или да се крие. В конкретната ситуация, според съда и с оглед на установеното по делото, подсъдимият е използвал съразмерна сила и то с единствена цел да неутрализира И. и същият да прекрати нападението си. Това е видно и от обстоятелството, че А. е казал на частния тъжител да не става, докато той и свидетелката Д. не си тръгнат. Относно този момент показанията на свидетелката Б. и на свидетелката Д. съвпадат и поради това съдът счита посоченото обстоятелство за безспорно доказано по делото. Следователно целта на подсъдимия е била да бъде прекратено нападението, а не да бъде наранен тъжителя, като не е нарушен балансът между нападението и защитата и защитата не надхърля необходимото за отблъскване на нападението.

   Деяние, което е извършено при неизбежна отбрана не е общественоопасно и следователно не е престъпно, поради което съдът оправда Г.Ю.А. по обвинението повдигнато му от М.Б.И..

 

        По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

 

 

 

                                         Районен съдия :