Решение по дело №2924/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 619
Дата: 26 септември 2019 г. (в сила от 8 октомври 2019 г.)
Съдия: Георги Стоянов Георгиев
Дело: 20192330102924
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 619/26.9.2019 г.                                         26.09.2019 година                                    град Ямбол

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Ямболският районен съд,                                                                ХVІ граждански състав

На двадесет и шести  септември                    две хиляди и деветнадесета година 

В публично заседание в следния състав:                                               

 

                                                                               Председател: Георги Георгиев

 

при секретаря Т.К.

като разгледа докладваното от съдията Георгиев

гражданско дело № 2692 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

      Производството е по реда на чл. 4, ал. 1 във връзка с чл. 8, т. 1 и чл.18, ал.1 от Закона за защита от домашното насилие /ЗЗДН/. Образувано е по повод на подадена молба от Д.Й.Г. с ЕГН ********** с адрес ***, за издаване на заповед за защита срещу осъществено по отношение на молителката домашно насилие от страна на съпруга й П.К.Г., със същия адрес.

В молбата е изложено описание на фактите и обстоятелствата, при които е извършено твърдяното домашно насилие, а именно:  на 18.08.2019 г. ответникът я бил с юмруци по главата и ръцете. В резултат на това молителката изпитала силни болки,като получила синини и кръвотечение от раните в областта на главата,челото и носът.Същата твърди,че преди около десет години отново я бил,като му било казано да престане,но същия продължавал .  

Молителката се страхува от ответника, счита, че същият е заплаха за нея  и претендира налагане на мерки за защита по ЗЗДН, както и издаване на заповед за  защита по отношение на него. Прилага декларация за извършено домашно насилие по чл. 9, ал. 3 от ЗЗДН.

           В съдебно заседание молителката се явява лично ,като поддържа молбата и претендира налагане на първата мярка по заповедта за незабавна защита,а именно  да се задължи ответника да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо нея,като иска само да не я бие,като иска да се върне в домът им и да си стои в къщи.Не поддържа мерките с които ответника е отстранен от жилището,както и да приближава същото.

           В съдебно заседание  ответникът редовно призован,се явява лично. В указания му едноседмичен срок не е подал писмен отговор  и не сочи доказателства.,като признава вината си.

   Ямболският районен съд, като взе предвид постъпилата молба, изложените в нея доводи, събраните по делото доказателства и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

           Молбата е подадена в законоустановения едномесечен срок по чл.10, ал.1 от акта на домашното насилие срещу лице, спрямо което може да се търси защита по реда на  ЗЗДН – лице което е съпруг на молителката , поради което е допустима.

   От събраните по делото писмени доказателства справка за съдимост се установява,че ответника П.К.Г. не е осъждан.

При горната фактическа обстановка съдът намира, че по делото е доказано извършването на твърдения в молбата акт на домашно насилие от страна на ответника спрямо молителката на 18.08.2019 г.   Установява се, че ответникът е решил да действа посредством принуда изразяваща се в  действия- бил я с юмруци по главата и ръцете. В резултат на това молителката изпитала силни болки,като получила синини и кръвотечение от раните в областта на главата,челото и носът.

Поради всичко гореизложено съдът намира, че от съвкупната преценка на всички  доказателства, включително самото признание на ответника в проведеното съдебно заседание,че е виновен  и от приложената от нея декларация по чл. 9, ал.3 от ЗЗДН, която има самостоятелна доказателствена стойност, на осн. чл. 13,ал.3 от същия закон и  може да служи като единствено основание за издаване на заповед за защита, като от своя страна ответникът не е ангажирал никакви доказателства, оборващи съдържанието й. С оглед на това може да се направи безпротиворечив извод, че ответникът е извършил  физическо насилие над молителката на посочената в молбата дата, по времето и начина, описан в същата.

Отделно от това, с оглед събраните по делото писмени и гласни  доказателства, настоящия съдебен състав счита,че е налице системност в агресивното и противоправно поведение на ответника, което е провокирало траен основателен страх у молителката за живота и здравето й. Поради това, съдът счита, че споменатото домашно насилие, предмет на настоящото производство, са само единични случаи от системно такова, характеризиращо се с упоритост в противоправното поведение на ответника, накърняващо физическия  интегритет на молителката.

Ето защо, молбата следва да бъде уважена частично, като спрямо молителката се наложат следните мерки за закрила: : задължаване на извършителя да се въздържа от домашно насилие по отношение на молителката.Мерките за защита посочени в Закона за защита от домашно насилие са своеобразна предупредителна мярка срещу дееца,осъществил акта на домашно насилие и същевременно възможност той да преосмисли противоправното си поведение. Но целта на закона е да се защити по адекватен начин пострадалия от това насилие,като се изхожда от неговите интереси.Настоящия съдебен състав намира,че в случая подходящата мярка е тази по чл.5,ал.1,т.1 ЗЗДН. Страните са още съпрузи и за да не се влошат отношенията им помежду им,не следва да бъдат наложени мерките по чл.5,ал.1,т.2 и т.3 ЗЗДН,касаещи отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното с молителката жилище; забрана на ответника да доближава жилището на молителката, както местата й на социални контакти и отдих, на разстояние по-малко от 50 метра.

Мярката по чл.5,ал.1,т.1 ЗЗДН не е обвързана със срок,като на основание чл. 5, ал. 4 от ЗЗДН, на ответника следва да се наложи глоба в минималния размер от 200 лв. Размерът на санкцията глоба съдът определи като взе предвид посегателство върху живота на пострадалата, осъществен чрез акта на домашно насилие,както и признанието на ответника,че е виновен и изразеното съжаление от негова страна.

            На основание чл. 11, ал. 2 от същия закон във вр. с чл. 16 от Тарифата за държавните такси, събирани от съдилищата по реда на ГПК, в тежест на ответника следва да се възложи и заплащането на държавната такса за настоящото производство в размер на 25 лв..

    Мотивиран от горното и на основание чл. 15, ал.1 във вр. с чл. 5 и чл.11, ал.2 от Закона за защита срещу домашното насилие, Ямболският районен съд

 

                                                      Р Е Ш И:

Налага мерки за  защита на Д.Й.Г. с ЕГН ********** с адрес *** срещу осъществено спрямо нея домашно насилие от страна на съпруга й – П.К.Г.,ЕГН ********** *** , КАТО:

Задължава П.К.Г.,ЕГН ********** ***  да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на Д.Й.Г. с ЕГН ********** с адрес ***.

          Налага на П.К.Г.,ЕГН **********    глоба в размер на 200 лв. /двеста лева/.

  Осъжда  П.К.Г.,ЕГН **********   да заплати държавна такса по сметка на Ямболския районен съд в размер на 25 лв. /двадесет и пет лева/.

 

  Решението подлежи на незабавно изпълнение.

  Да се издаде заповед за защита.

  Указва на полицейските органи да следят за изпълнението на заповедта.

  Предупреждава П.К.Г.,ЕГН **********, че при неизпълнение на заповедта полицейският орган, констатирал нарушението, задържа нарушителя и уведомява незабавно органите на прокуратурата.

 Препис от настоящото съдебно решение и от заповедта да се връчи на страните и да се изпрати служебно на РУ на МВР по настоящия адрес на извършителя и на пострадалото лице.

Решението може да се обжалва пред Ямболския окръжен съд в седемдневен срок от връчването му.

 

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: