Решение по дело №93/2023 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 99
Дата: 24 април 2023 г. (в сила от 24 април 2023 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20237070700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 март 2023 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 99

гр. Видин,24.04.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

дванадесет и седми март

през две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

93

по описа за

2023

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, подадена от ДАМТН-София, против решение № 423/22.12.2022г. по АНД №736/2022г. по описа на Районен съд – Видин, с което е отменено Наказателно постановление №НП-214/27.06.2022г. на Заместник председателя на ДАМТН-София, с което на ответника по касация „Иренор“ООД е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 500 лева на основание чл.55,ал.1 от ЗТИП за нарушение на чл.46,ал.2,т.3 от ЗТИП.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно , като наведените доводи сочат на оплакване за нарушение на материалния закон като касационно основание за отмяна на решението. Твърди се от касатора, че ВРС е направил неправилни правни изводи. Сочи се , че поканите за съставяне на АУАН са връчени по седалището и адреса на управление на дружеството, обявен в ТР , като на служителя на куриерската фирма не може да бъде вменено задължение да установява самоличността на лицето , недвусмислено явило се да приеме документите и попълващото поле „получател“ в обратната разписка. Сочи се , че съдът е следвало да изпрати приобщените доказателства по делото при наличие на данни за извършено престъпление на прокуратурата, като за това липсва произнасяне . Сочи , че съдът е освободил от всякаква отговорност нарушителя с отмяната на наказателното постановление . Излагат се доводи за извършване на нарушението и липса на допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила. 

Иска се да бъде отменено решението на ВРС и потвърдено НП, при условията на алтернативност да бъде върнато делото за ново разглеждане.

Ответната по делото страна, чрез процесуалния си представител, оспорва касационната жалба и моли съда да не я уважава.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр.Видин, дава заключение, че жалбата е неоснователна и не следва да бъде уважена.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, доводите на страните и посочените касационни основания в жалбата, Административният съд прие за установено следното :

Жалбата, като подадена в срок, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Обстоятелствата, установени във фактическата обстановка, която районният съд е приел, се споделят от Административния съд.

Установено е пред ВРС, че на 11.02.2022г. при извършена проверка в обект , стопанисван от ответника по касация-хотел „Ровно“, от служители на РО “ИДТХ“-Северозападна България“ на ДАМТН е установено , че в обекта се експлоатира електрически пътнически асансьор  с изтекъл срок на технически преглед. Прието е , че от дружеството-собственик е извършено нарушение на ЗТИП във вр. с НБЕТНА , поради което до управителя на дружеството е изпратена покана  изх.№83-02-64/16.03.2022г. на адреса на обекта-ул.“Цар Александър“ №70, хотел „Ровно“ в гр.Видин, за явяване в ДАМТН-с адрес в гр.Враца на 11.04.2022г. за съставяне на АУАН. Обратната разписка , с която е изпратена пратката, е върната оформена с отбелязване за получена пратка от Н.Д.-управител, което лице е посочено като положило подпис. При тези данни с оглед неявяването на управителя на дружеството е съставен АУАН в отсъствие на нарушителя , който е изпратен за връчване чрез Община Видин. От община Видин е изпратена покана на адреса по седалището на дружеството-ул.“Свети Кирил“ №13 , видно от вписания адрес в ТР, където е получена лично от управителя. С оглед неявяване на представител на дружеството в указания срок актът  е върнат с отбелязване, че нарушителят не се е явил в указания срок за връчване на акта. Въз основа на акта е издадено и обжалваното наказателно постановление.

От районен съд Видин е изслушана съдебно-графологическа експертиза , която е установила , че почеркът , с който е изписано името на получателя „Н.Д.“, и подписът, положени  в обратната разписка , с която е изпратена поканата за съставяне на акта, не са на посоченото лице.  

При тези обстоятелства ВРС е отменил наказателното постановление, като е приел , че е нарушена разпоредбата на чл.43,ал.4 от ЗАНН, тъй като АУАН не е връчен в съответствие със законовите изисквания, което е съществено нарушение на административно-производствените правила , опорочаващо цялото производство.

Направените от Районен съд Видин правни изводи като краен резултат са законосъобразни и се възприемат от настоящата инстанция, но по следните съображения :   

Наказателното постановление е незаконосъобразно като издадено в нарушение на административно-производствените правила. От събраните по делото доказателства се установява по несъмнен начин, че при съставяне на АУАН е било допуснато съществено процесуално нарушение, което е ограничило правата на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице. Съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН, актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. В чл.40, ал.2 от ЗАНН е посочено, че когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. В случая актът е съставен в отсъствието на представляващия юридическото лице, посочено като нарушител, без да са налице предпоставките на чл.40,ал.2 от ЗАНН. Безспорно нарушителят е бил известен и на същия е отправена покана за съставяне на акта , но същата съобразно установените по делото доказателства не е връчена на управителя, нито се установява че е връчена на лице , упълномощено да получава съобщения. По този начин не са спазени изискванията на чл.40, ал.1 и ал.2 от ЗАНН.

С оглед горното актът е издаден в отсъствие на нарушителя в нарушение на разпоредбата на чл.40,ал.1 ЗАНН и при липса на предпоставките на чл.40,ал.2 ЗАНН за съставяне на акта в негово отсъствие.

Развитите доводи в касационната жалба за редовност на връчването с оглед обстоятелството , че поканата е получена на адреса по седалището на дружеството, не могат да бъдат споделени , тъй като видно от вписания адрес в ТР поканата за съставяне на акта не е изпратена на адреса, вписан в ТР като седалище на дружеството.    

В случая с оглед специалната разпоредба на чл.59а,ал.1 от ЗТИП и установените по делото обстоятелства, а именно , че управителят на дружеството е редовно поканен за предявяване и връчване на съставения в негово отсъствие акт-на адреса , който е седалище на дружеството, където и е получил пратката,  следва да се приеме, че актът е редовно връчен  и предявен на дружеството, поради което не е налице нарушение на чл.43,ал.4 от ЗАНН , каквото е приел районният съд , че е налице. Горното обаче не санира нарушенията на процедурата по съставянето му. Разпоредбата на чл.40 от ЗАНН е императивна, поради което съставянето на акта в отсъствие на нарушителя след нередовно отправена покана е процесуално нарушение, изначално опорочаващо цялата административно-наказателна процедура, тъй като с допуснатото нарушение са ограничени правата на посоченото като нарушител дружество, както да се запознае със съдържанието на АУАН към момента на съставянето му, така и да направи възражения по него. Това е достатъчно основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление като незаконосъобразно.

Предвид гореизложеното решението на районния съд, с което е отменено наказателното постановление като незаконосъобразно, като краен резултат е правилно . Навадените доводи за порочност на решението по съображения , че съдът не се е произнесъл за наличие на данни за извършено престъпление и не е изпратил материалите на прокуратурата , не могат да бъдат споделени. Съдът се е съобразил изцяло с предмета , с който е сезиран, като същият няма задължението по чл.194 от ГПК, доколкото съобразно чл.84 от ЗАНН в производството пред районния съд приложими са разпоредбите на НПК, но изцяло на преценка на страната е възможността да направи сама това .

Предвид горното жалбата е неоснователна. Решението на ВРС като  законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното, Административен съд – Видин

 

                                         РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №423/22.12.2022г., постановено по АНД №736/2022г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено Наказателно постановление №НП-214/27.06.2022г. на Зам. председателя на ДАМТН-София.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                               2.