Решение по дело №78/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 141
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 2 юли 2019 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20191510200078
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

15.04.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО II

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

09.04.

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Райна Боянова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

78

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Подадена е жалба от К.В.Ш. с ЕГН ********** *** против Наказателно постановление № 18-1139-002174 от 27.12.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР гр. Кюстендил, сектор ,,Пътна полиция“ Кюстендил, в частта, в която на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП на жалбоподателя са наложени административни наказания ,,глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят чрез процесуалния си представител излага доводи, че наказателното постановление в обжалваната му част е неправилно и незаконосъобразно и моли за неговата отмяна.

Въззиваемата страна не изразява становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

На 08.12.2018 г., около 16:50 ч. по път KNL 1059 км 5+800 в посока с. Блажиево К.В.Ш.  управлявал автомобил ,,Мицубиши Паджеро“ с рег. № КН6017ВН. Същият бил спрян за проверка от служители на въззиваемата страна, при която било установено, че управлява МПС нерегистрирано по надлежния ред /прекратена регистрация/.

Съставен е акт за установяване на административно нарушение с бл. № 862335/08.12.2018 г. от И.П. – инспектор  при група КПДГП при ОДМВР Кюстендил в присъствието на свидетеля И.Д., в който като нарушена правна норма е посочен чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. В акта водачът е направил възражение, че не знаел, че автомобилът е с прекратена регистрация, който само го управлявал. Въз основа на акта е издадено и атакуваното наказателно постановление, в което е пресъздадена фактическата обстановка отразена в акта и на нарушителя са наложени съответни наказания.

Свидетелите П. - актосъставител и Д. – свидетел при установяване на нарушението заявяват пред съда, че поддържат констатациите отразени в акта. При направената от тях проверка чрез оперативния дежурен било установено, че автомобилът е с прекратена регистрация на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, както и, че нарушителят е узнал за това обстоятелство от тях.

Съдът кредитира в цялост показанията на свидетелите, които са конкретни, ясни и последователни, изясняват в пълнота всички факти и обстоятелства във връзка с нарушението. 

Представени са по делото като доказателства свидетелство за регистрация част I и част II на товарен автомобил ,,Мицубиши Паджеро“ с рег. № КН6017ВН, собственост на ЕТ ,,Георги Малинов 2005“. Видно от удостоверение с № УРИ:113900-1304/13.03.2019 г., изд. от Сектор ,,Пътна полиция“ при ОДМВР Кюстендил, автомобил марка ,,Мицубиши Паджеро“ с рег. № КН6017ВН е със служебно прекратена регистрация от 14.08.2018 г. по чл. 143, ал. 15 от ЗДвП.

При така установените факти, съдът прави следните правни изводи:

С оглед на така установеното, съдът счете, че жалбата е допустима. Същата е подадена в срока по чл.59, ал.2 ЗАНН, от надлежна страна, а по същество е основателна, по следните съображения:

Наказателното постановление е издадено от Началник група към ОДМВР Кюстендил, сектор ,,Пътна полиция“, в качеството му на оправомощено лице въз основа на Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г.на Министъра на вътрешните работи, приложена по преписката.

Съдът изцяло споделя изложените в жалбата доводи, че жалбоподателят не е извършил описаното в наказателното постановление нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, тъй като деянието не е осъществено от субективна страна.

Съгласно чл. 6, ал. 1 от ЗАНН административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Деянието е извършено виновно, когато е умишлено или непредпазливо. При умишленото деяние деецът съзнава общественоопасния характер на деянието, предвижда настъпването на общественоопасните последици и иска или допуска този резултат. Предвиждането е процес на отражение в съзнанието на дееца на обективните свойства на деянието, който протича до започване на изпълнителното деяние. Когато няма предвиждане, поради незнанието от страна на дееца на елементи от обективната действителност, то тогава не може да протече и предварителния процес на отражение на обективните свойства на деянието и съответно не се формира интелектуалния компонент на вината. Без интелектуален компонент пък, не може да се формира и волеви, защото не може да има целево отношение без представи за резултат и насока към цел.

Безспорно установено е по делото, че на процесната дата жалбоподателят е управлявал автомобил със служебно прекратена регистрация по реда на чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, но съдът счита, че в конкретния случай липсва вина от негова страна. Същият е бил със съзнание и убеденост, че управлява МПС регистрирано по надлежния ред. Процесното МПС е собственост на друго лице, било е оборудвано с необходимите два броя регистрационни табели, поради което жалбоподателят не може да предполага, че това МПС е със служебно прекратена регистрация. Именно в тази насока са и дадените от него обяснения на контролните органи при извършената му проверка. Липсата на вина изключва административнонаказателната отговорност и следователно вмененото на жалбоподателя административно нарушение не е извършено.

По изложените съображения, съдът намира въззивната жалба за основателна и счита, че наказателното постановление по т. 1 е незаконосъобразно и следва да бъде отменено в посочената част.

Воден от горните съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

                                               

                                                Р   Е    Ш    И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1139-002174 от 27.12.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР гр. Кюстендил, сектор ,,Пътна полиция“ Кюстендил, в частта, в която на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП на К.В.Ш. с ЕГН ********** *** са наложени административни наказания ,,глоба“ в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ от АПК.

 

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: