Решение по дело №318/2018 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 266
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 14 юни 2018 г.)
Съдия: Мария Минчева Велкова
Дело: 20184500500318
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

N266

                                 

гр.Русе, 14.06.2018 г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

РУСЕНСКИЯТ    ОКРЪЖЕН   СЪД           ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ          в

публичното заседание на  осми юни през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИСКРА БЛЪСКОВА

          ЧЛЕНОВЕ:  МАРИЯ ВЕЛКОВА

                         АТАНАС ДИМИТРОВ, мл.съдия

 

                               

при секретаря ДИМАНА СТОЯНОВА и в присъствието на прокурора                                                                             като разгледа докладваното от съдията  ВЕЛКОВА  В. гр. дело N318 по описа за  2018   година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по чл.258 и сл. от ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от Л.Ю.С. против решение № 359/09.03.2018 г. , постановено по гр.д.№ 7920/2017 г. на Русенския районен съд, с което е осъдена да заплати на И. Л.Д. сумата в размер на 4000 лв., представляваща неплатена цена за продадени движими вещи, ведно със законната лихва, считано от 02.11.2017 г. и разноските за производството. Твърди, че решението е неправилно  като постановено при неправилно приложение на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необосновано по съображенията, изложени в жалбата. Иска отмяна на решението и постановяване на ново, с което искът се отхвърли, както и присъждане на направените разноски.

Ответникът по жалбата И.Л.Д. не е подал отговор по реда на чл.263 от ГПК. В съдебно заседание изразява становище за неоснователност на жалбата. Претендира разноските за въззивното производство.

След преценка на доводите на страните, доказателствата по делото и съобразно правомощията си, визирани в чл.269 от ГПК, въззивният съд приема следното:

Жалбата е подадена от процесуално легитимирана страна в законоустановения срок и срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Производството по делото е образувано по предявеният от И.Л.Д. против жалбоподателката иск за реално изпълнение на договорно задължение с правно основание чл.79 от ЗЗД във вр.чл.200 от с.з.- за заплащане на сумата от 4000 лв., представляваща продажна цена на движими вещи- покъщнина и земеделска техника.

Съгласно разпоредбата на чл.79 от ЗЗД при неизпълнение на договорно задължение, за кредиторът възниква субективното право да претендира реално изпълнение на задължението от длъжника, заедно с обезщетение за забава.

За да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателката на заявеното основание, в доказателствена тежест на ищеца в първоистанционното производство е да установи осъществяването на елементите от фактическия състав на горепосочената правна норма- сключването на договор и  изпълнение на породените от него задължения, за да има същият качеството на кредитор.

Ответникът по жалбата е навел фактически твърдения, че на 18.08.2010 г. с жалбоподателката  в изискуемата от закона форма договор за продажба на недвижим имот, находящ се в гр.С.п., ул.“Т.“ №3, съставлаващ *** по плана на града с площ от 1409 кв.м., заедно с построенитев него жилищна сграда, латна кухнвя, гараж и селскостопански сгради, както и че на същият ден постигнали съгласие да продаде на жалбоподателката движими вещи- покъщнината и земеделска техника, намиращи се в имота за сумата в размер на 4000 лв., която последната се задължила да му заплати  разсрочено до 01.12.2011 г.

Съвкупната преценка на събраните по делото доказателства- писмени и гласни, дава основание да приеме, че на 18.08.2010 г. освен договора за продажба на недвижимия имот, страните по делото са сключили и договор за продажба на движими вещи- покъщнина и земеделска техника като са уговорили продажна цена в размер на 4000 лв. платима по 01.12.2011 г.

Сключването на договора за продажба на движимите вещи е установен с допустимите от закона доказателствени средства-  с представения препис от нотариален акт, както и с показанията на св.Б., св.П., св.М., св.С. и св. С.П..

Същите установяват наличието на уговорка между страните за заплащане от жалбоподателката на движимите вещи, съставляващи покъщнината в имот, както и земеделска техника. Общото посочване на движимите вещи като покъщнината в имота и земеделската техника, намираща се в него в достатъчна степен индивидуализират предмета на договора, поради което доводът на жалбоподателката, че поради липсата на конкретизация на вещите сочи на липса на договор помежду им е изцяло неоснователен.

С показанията на свидетелите Б., св.П.,, както св.М. и С. косвено се установя наличието на заявената от ответника по жалбата договореност между страните като конкретните параметри на договора е установен с показанията на св.К.

Неоснователно е оплакването, че св.К. недопустимо е допусната до разпит и съответно в нарушение на процесуалните правила са кредитирани показанията им. Ответникът по жалбата още в исковата молба е поискал разпит на свидетели, които да установяват заявените от него твърдения и същите правилно са допуснати от съда. В закона няма забрана страната да замени първоначално посочените свидетели с други за установяване на същите обстоятелства. Свидетелката С.К.е посочена в първото по делото заседание след доклада на съда и разпределение на доказателствената тежест, поради което не е налице хипотезата на чл.146 ал.3, пред. последно от ГПК. Същата правилно е допусната до разпит и законосъобразно са ценени показанията им.

Възражението на жалбоподателката, че вземането е погасено по давност е направено за пръв път с въззивната жалба и същото е преклудирано- чл.133 от ГПК. С оглед на това съдът не дължи разглеждане и произнасяне по това възражение.

Обжалваното решение не страда от наведените в жалбата пороци, същото е правилно и следва да бъде потвърдено с решение, което съгласно чл.280, ал.2 от ГПК не подлежи на касационно обжалване.

Съгласно чл.78 от ГПК разноските за въззивното производство са в тежест на жалбоподателката.

Същата следва да заплати на ответника по жалбата сумата в размер на 800 лв.- платено адв. възнаграждение.

По изложените съображения Русенският окръжен съд

 

                                Р   Е   Ш   И  : 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 359/09.03.2018 г. , постановено по гр.д.№ 7920/2017 г. на Русенския районен съд.

ОСЪЖДА Л.Ю.С., ЕГН ********** *** да заплати на И.Л.Д., ЕГН ********** сумата в размер на 800 лв., представляваща разноски за въззивното производство.

Решението е окончателно.

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: