Определение по дело №599/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 472
Дата: 26 октомври 2023 г.
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20237100700599
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                      № ……/26.10.2023 г., град Добрич

                                                                                     

                    В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на двадесет и шести октомври, две хиляди двадесет и трета година, Пети  състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ КАМЕНСКА

 

разгледа докладваното от председателя частно административно дело599 по описа за 2023 г. на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 166, ал. 4 от АПК.

Делото е образувано по жалба на Л.А.П. с ЕГН ********** ***, подадена чрез адв.Д., срещу  Заповед за прилагане на ПАМ № 23-1717-000236/11.10.2023 г., издадена от Радостин Пейчев – началник сектор към ОД на МВР-Добрич, с която временно е отнето СУМПС № ********* на Л.А.П. до решаване на въпроса за отговорността му, но за не повече от 18 месеца. С жалбата е направено искане за спиране изпълнението на оспорената заповед.

В искането за спиране жалбоподателят твърди наличие на предпоставките по чл.166, ал.1 от АПК и че издадената заповед и нейното предварително изпълнение ще му причинят значителни вреди. Доказателства за изложените твърдения не се сочат.

Ответникът, началник сектор към ОД на МВР-Добрич представя административната преписка с предоставения срок и представя  становище на началника на Първо РУ на МВР – Добрич за неоснователност на жалбата.

Административен съд - Добрич като взе предвид направеното искане и обсъди доказателствата в административната преписка намира искането за допустимо, а разгледано по същество за неоснователно.

Оспорената Заповед за прилагане на ПАМ № 23-1717-000236/11.10.2023 г. на Радостин Пейчев – началник сектор към ОД на МВР-Добрич е издадена на основание чл.171, т.1, б.“б“ от Закона за движение по пътищата, като в обстоятелствената й част се твръди, че жалбоподателят, в качеството си на водач на МПС- Мерцедес МЛ 320 с рег. № В8716НХ на 11.10.2023 г., около 1,25 часа е отказал на контролните органи да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство, нито е изпълнил тяхно предписание за медицинско изследване за наличие на алкохол в кръвта по издаден му талон. Заповедта е издадена по реда на чл.172, ал.1 от ЗДвП. Нормата на чл.172, ал.6 от ЗДвП предвижда че обжалването на заповедите от вида на процесната не спира изпълнението на приложената административна мярка.

По силата на чл. 166, ал. 4 от АПК, допуснатото предварително изпълнение на административен акт по силата на отделен закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол, може по искане на оспорващия да бъде спряно от съда при условията на, ал. 2.

В тежест на жалбоподателя е да обоснове и докаже, че допуснатото по силата на закона предварително изпълнение ще му причини значителни или труднопоправими вреди, които са с такъв интензитет, че да са противопоставими на преследваната цел с допуснатото по силата на закона предварителното изпълнение на акта. Когато предварително изпълнение на административен акт е допуснато по силата на закона, както е в настоящия случай, се предполага, че законодателят е дал превес на обществения интерес. Във всеки конкретен случай съдът, разглеждащ искането за спиране по чл. 166, ал. 4 АПК, преценява дали незабавното изпълнение може да причини такава вреда на адресата, която да бъде противопоставена на предпоставките по чл. 60, ал. 1 АПК. Следователно, за да бъде спряно предварителното изпълнение, жалбоподателят следва да заяви и докаже вида и вероятността за настъпване на твърдените от него вреди от изпълнението, за да се прецени дали са значителни като основание за спирането.

В случая жалбоподателят сочи бланкетно, чрез цитиране разпоредби от закона, наличие на вреди, които ще понесе от предварителното изпълнение, но не сочи техния вид и не представя доказателства за твърденията си. Поради липса на доказателства, обосноваващи необходимостта от спиране изпълнението на издадената заповед, искането следва да се отхвърли като несонователно.

Така мотивиран и на основание чл. 166, ал.3 от АПК, Административен съд Добрич, Пети състав

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТХВЪРЛЯ искане  на Л.А.П. за спиране изпълнението на Заповед за прилагане на ПАМ № 23-1717-000236/11.10.2023 г., издадена от Радостин Пейчев – началник сектор към ОД на МВР-Добрич.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред ВАС чрез Административен съд -Добрич в 7-дневен срок от съобщаването му.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

                                                СЪДИЯ: