Решение по дело №914/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260075
Дата: 6 октомври 2020 г. (в сила от 27 октомври 2020 г.)
Съдия: Ели Асенова Каменова
Дело: 20205220200914
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕШЕНИЕ№

 

гр. Пазарджик, 06.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ПАЗАРДЖИК, наказателен състав, в публично заседание на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛИ К.       

при секретаря И.Ч., като разгледа докладваното от съдия Е. К.АНД № 914 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от С.К.Р., ЕГН: **********,***, против Наказателно постановление № 20-1006-000689, издадено на 23.03.2020 г. от началник група към ОДМВР – Пазарджик, сектор „Пътна полиция“, с което на същата за нарушение на 20, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба" в размер на 200 лв.

Жалбоподателката в жалбата атакува наказателното постановление с аргументи, че същото е неоснователно. Моли за отмяна на постановлението. В съдебно заседание жалбоподателката, редовно уведомена по телефона, не се явява, не изпраща процесуален представител.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща законов или процесуален представител. По делото не е депозирано и писмено становище по същество.

Съдът, след като взе предвид изложеното в жалбата и след като анализира събраните по делото писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

Жалбата е подадена в преклузивния 7 - дневен срок за обжалване, изхожда от надлежна страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е основателна.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 16.02.2020 г. около 18:40 часа на път Автомагистрала Тракия при км 106+200 в посока към гр. Пловдив жалбоподателката С.Р. управлявала собствения си лек автомобил “****“ с рег. № ****в лявата лента за движение, като извършвала маневра изпреварване на движещ се в дясната лента автомобил. Пред нея се движел друг автомобил, който също изпреварвал и който внезапно завил надясно, за да се прибере в дясната лента. След прибирането му жалбоподателката установила, че в нейната лента за движение и в непосредствена близост има труп на животно – куче. Понеже в дясната лента за движение, както и непосредствено зад нейния автомобил, се движели други превозни средства, жалбоподателката намалила скоростта си, но въпреки това настъпил удар между нейния автомобил и трупа на животното. В близост до настъпилия инцидент жалбоподателката отбила автомобила си в лентата за принудително спиране и подала сигнал на телефон 112, от където насочили автопатрул на СПП при ОД МВР Пазарджик. На място пристигнали актосъставителят – свид. К.Г.Ч. – мл. автоконтрольор при ОДМВР – Пазарджик и колегата му - свидетел по акта – А.Н.Д.. Полицейските служители установили щети по автомобила на жалбоподателката в областта на предната лява броня. Тъй като били изтекли водите от радиатора и автомобилът не можел да се движи на собствен ход, била извикана пътна помощ. Докато се извършвала проверката на настъпилото ПТП на място при полицейските служители и жалбоподателката пристигнало лице, което съобщило, че по-рано през деня е блъснало кучето, станало повод за инцидента.

Установените факти били преценени от актосъставителя като нарушение на разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, за което нарушение на място бил съставен АУАН на жалбоподателката С.Р., като нарушението било описано по следния начин: управлява МПС лек автомобил, като при избиране скоростта си на движение не се е съобразила с конкретните условия на видимост (а именно движение в тъмната част на денонощието), движи се на къси светлини, в следствие на което не успява да спре пред предвидимо препятствие ( а именно труп на животно, куче), преминава през него. Настъпва ПТП с материални щети. С.Р. се запознала със съдържанието на акта и го подписала с изричното отбелязване, че няма възражения. Получила и препис от АУАН.

На следващия ден – 17.02.2020 г. в администрацията на административно-наказващия орган постъпило писмено възражение от водача С.Р., с който оспорва констатацията в акта, че се е движила с несъобразена скорост и че е могла да предвиди, че на магистралата ще има труп на животно.

Въз основа на съставения АУАН било издадено и атакуваното НП № 20-1006-000689 от 23.03.2020 г., с което на С.К.Р. на основание чл. 179, ал. 2, предл. 1 от ЗДвП било наложено наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 20, ал 2 от ЗДвП.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото гласни доказателства - показанията на актосъставителя К.Г.Ч., разпитан в качеството на свидетел, чиито показания съдът кредитира като обективни, логични и кореспондиращи с останалите събрани по делото писмени доказателства, както и от писмените доказателства, приложени към административнонаказателната преписка и надлежно приобщени към доказателствения материал по делото.

При така установената фактическа обстановка съдът намира следното от правна страна:

В хода на извършената слжебна проверка съдът констатира, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в рамките на притежаваните от тях делегирани правомощия. Издаването и връчването им е осъществено при спазване на строго формалните правила, уредени в ЗАНН.

Предвид посоченото в жалбата и установеното в резултат на проведеното съдебно следствие се доказа, а и не се оспорва, че процесното ПТП е настъпило. Не се оспорва и се установи, че то е настъпило поради удар между управлявания по АМ Тракия от жалбоподателката лек автомобил с намиращия се на пътното платно труп на животно.

Доколкото настъпилото пътно-транспортно произшествие е в пряка причинно-следствена връзка с извършеното от страна на водача нарушение на правилата за движение, то вината на водача се определя от нарушението на правилата за движение.

В процения случай основният спорен въпрос по делото се изразява в това налице ли е виновно поведение от страна на жалбоподателката – водач, което според наказващия орган е довело да настъпване на ПТП –то. Установи се, че жалбоподателката се е движела с разрешената скорост за автомагистралата в тъмната част на денонощието на къси светлини. Същата е извършвала изпреварване на движещ се в дясната лента автомобил, когато движещият се пред нея автомобил внезапно се е прибрал в дясната лента на магистралата и в този момент жалбоподателката е видяла, че на пътното платно пред нея има труп на животно. Жалбоподателката е направила всичко зависещо от нея да избегне препятствието, но поради липсата на време, а и предвид на това, че зад и успоредно на нейния автомобил в дясната лента за движение е имало превозни средства, възможността й за заобикаляне или спиране пред препятствието е била силно ограничена, поради което е последвал удар. В резултат на удара автомобилът се повредил, поради което последвало законосъобразно поведение на водача - аварийното спиране в съответната лента.

Анализът на изложеното дотук налага извода, че в случая е налице случайно деяние по смисъла на чл. 15 от НК, тъй като процесното препятствие не е предвидимо и жалбоподателката в качеството й на водач нито е могла, нито е била длъжна да предвиди наличието на труп на животно на автомагистралата. Още повече, поради това, че се е движела зад друг автомобил, който в последния момент е извършил маневра за заобикаляне на мъртвото животно, същата не е имала възможност да въприеме препятствието в по-ранен момент, поради липсата на видимост, а оттам и да може да спре пред него или да го заобиколи без да създава опасност за останалите участници в движението. Също така следва да се отчете и обстоятелството, че инцидентът е станал на автомагистрала, където разрешената скорост за движение обичайно е по-висока и всяка по-рязка маневра или внезапно спиране би била изключително рискована и сама по себе си би предпоставила вероятност за настъпване на ПТП с участието на други превозни средства. Настоящата инстанция е на мнение, че в конкретния случай предприетото от жалбоподателката поведение е било адекватно на ситуацията, като не се е стигнало до по-серизоно ПТП, предвид намиращите се в близка дистанция превозни средства, а настъпилият удар се е ограничил единствено до автомобила на жалбоподателката и трупа на кучето.

Отделно от това наличието на мъртво животно в лявата лента за изпреварване на главен, първостепенен път, част от републиканската мрежа на страната, с интензивно движение дори в тъмната част на денонощието, представлява необичайно, непредвидимо и недопустимо препятствие. Още повече, че достъпът на животни на магистралата е ограничен от наличието на непрекъсната ограда по цялата дължина на магистралния път, задължение за стопанисването на която имат съответните органи към АПИ, като целта на оградата е да предпази както животните, така и участниците в движението от случайно излезли животни на пътя. Това препятствие обичайно не може и не трябва да се намира на процесния път и не може да се очаква при конкретната обстановка наличието му там, поради което няма как да бъде и предвидимо за водача на процесния автомобил.  

От гореизложеното следва,  че изводът на контролния, а впоследствие и на наказващия орган, че жалбоподателката е нарушила разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, се явява неправилен. Разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП задължава водачите на пътно-превозните средства да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат, когато възникне опасност за движението. Тя не създава обаче обективна отговорност за същите при настъпване на пътно – транспортно произшествие. В конкретния случай жалбоподателката - водач е била изненадана от появата на препятствие, несъвместимо с вида на пътя и определената скорост за движение по него и от момента на възприемане на опасността и въпреки усилията й не е могла да предотврати настъпването на резултата, поради което извършеното от нея се явява случайно събитие по смисъла на чл. 15 от НК, който институт намира приложение и в адмминистративно-наказтелното производство при наличието на препращащата разпоредба на чл. 11 от ЗАНН.

 Доколкото случайното събитие изключва виновното поведение, вмененото на жалбоподателката административно нарушение се явява несъставомерно от субективна страна, което е основание за отмяна на наказателното постановление.

Съобразно изхода на спора, на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН жалбоподателката има право на разноски, но доколкото такИ.не са поискани, нито има доказателства да са сторени, то няма как да бъдат присъдени.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН Районен съд – Пазарджик

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление 20-1006-000689, издадено на 23.03.2020 г. от началник група към ОДМВР – Пазарджик, сектор „Пътна полиция“, с което на С.К.Р., ЕГН: **********,***, за нарушение на 20, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП е наложено наказание „глоба" в размер на 200 лв.

Решението може да се обжалва пред Административен съд  - Пазарджик в 14 - дневен срок от съобщението за изготвянето му по реда на Глава ХІІ от АПК.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: