Решение по дело №2301/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 255
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 6 юни 2020 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20194110202301
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 20.03.2020 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2301 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на Р.С.В. ***, депозирана чрез адв. Л.Б. от ВТАК, която не е съгласна с Наказателно постановление № 114 от 01.11.2019 г., издадено от председателя на Патентно ведомство на Р България, с което за нарушение на чл. 13, ал. 2, т. 2 от Закона за марките и географските означения /ЗМГО/ и на основание чл. 81, ал. 1 от ЗМГО /отм./ й е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 1 500,00 лева и са отнети в полза на държавата и предадени за унищожаване стоките – 30 броя чанти и 4 броя портмонета, предмет на нарушението, на основание чл. 81, ал. 5 от ЗМГО /отм./. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно, постановено при неправилно приложение на материалния закон досежно нормата на чл. 81, ал. 1 от ЗМГО. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание въззивникът, чрез пълномощника си, поддържа депозираната жалба по подробно изложените в нея съображения.

Административнонаказващият орган, редовно призована страна, не се представлява, като в писмено становище процесуалният представител излага аргументи, че атакуваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно, съобразено с материалните и процесуалните правила при издаването му и моли същото да бъде потвърдено. 

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя Р.С.В. е ангажирана  с издаване на Наказателно постановление № 114 от 01.11.2019 г. на председателя на Патентно ведомство на Република България, за това, че на 14.03.2017 г. в търговски обект – магазин „Спектър”, стопанисван от юридическото лице „***” ЕООД, ЕИК ***, находящ се на адрес: гр. Велико Търново, ул. „Независимост” № 42, използва в търговската дейност по смисъла на чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО, като предлага за продажба стоки: 30 броя чанти, означени със знак „LOUIS VUITTON” и 4 броя портмонета, означени със знаци „LOUIS VUITTON”, идентични и/или сходни на регистрираните търговски марки, рег. № 00032758 /словна/, рег. № 416052 /словна/ „LOUIS VUITTON”, рег. № ********* /словна/, рег. № 551663 /комбинирана/, рег. № 447981 /фигуративна/ и рег. № 1095708 /комбинирана/, без съгласието на притежателя Louis Vuitton Malletier, като на основание чл. 81, ал. 1 от ЗМГО, на В. е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 1 500,00 лева, а на основание чл. 81, ал. 5 от ЗМГО стоките, предмет на нарушението са отнети в полза на държавата и предадени за унищожаване.

Наказателното постановление е издадено на основание чл. 36, ал. 2 от ЗАНН, във връзка с Постановление за прекратяване на наказателното производство от 11.01.2019 г. на Районна прокуратура – Велико Търново, с което на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, вр. чл. 24, ал. 1, т. 1, пр. 2 от НПК е прекратено наказателното производство по ДП № 40/2017 г. по описа на ОД на МВР – Велико Търново, прокурорска преписка № 619/2017 г. на ВТРП, образувано срещу виновното лице за престъпление по чл. 172б, ал. 1 от НК.

Наказателното постановление е връчено на В. на дата 18.11.2019 г. и е обжалвано от нея в законоустановения срок /жалба от 25.11.2019 г./.

По делото като доказателства са приети материалите по административнонаказателната преписка, свързана с издаването на атакуваното НП, както и материалите по ДП № 40/2017 г. по описа на ОД на МВР – Велико Търново.

При така описаната фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Депозираната жалба е подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е частично основателна, по следните съображения:

Обжалваното НП отговаря на формалните изисквания на ЗАНН, като съдържа всички изискуеми реквизити съобразно чл. 57 от ЗАНН. При съставянето на НП съдът не констатира нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство и накърняване правото на защита на жалбоподателя. Независимо установеността на нарушението по чл. 81, ал. 1, вр. чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО /отм./, настоящият съдебен състав намира, че неправилно е приложен материалния закон. Съгласно разпоредбата на чл. 81, ал. 1 от ЗМГО /отм./, действащ към момента на извършване на нарушението, лице, което използва в търговската дейност по смисъла на чл. 13 стоки или услуги, означени със знак, идентичен или сходен на регистрирана марка, без съгласието на нейния притежател, се наказва с глоба от 500 до 1 500 лева, а едноличните търговци и юридически лица – с имуществена санкция в размер от 1 000 до 3 000 лева. Тоест, административнонаказателна отговорност за осъществено нарушение по чл. 81, ал. 1 от ЗМГО носи лицето /физическо или юридическо лице, респективно едноличен търговец/, което осъществява търговската дейност. Безспорно, видно и от обжалваното НП и материалите от ДП, в конкретния случай търговската дейност е развивана от юридическото лице „***” ЕООД, ЕИК ***, стопанисващ търговския обект – магазин „Спектър”, находящ се на адрес: гр. Велико Търново, ул. „Независимост” № 42, а не от физическото лице Р.В.. Налага се извод, че юридическото лице е лицето, извършващо търговската дейност, използващо и предлагащо процесните стоки – чанти и портмонета, означени със знаци, идентични и/или сходни на регистрирани търговски марки, без съгласието на техния притежател, поради което и търговско дружество „***” ЕООД е субект на нарушението по чл. 81, ал. 1, вр. чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО и то е следвало да бъде санкционирано чрез налагане на „имуществена санкция” в посочения от закона размер, а не да се търси административнонаказателна отговорност на физическото лице Р.В. чрез налагането й на административно наказание „глоба”. Посоченото неправилно определяне на субекта на нарушението има за последица незаконосъобразност на обжалваното НП, поради което в тази му част то следва да бъде отменено.

По отношение на отнетите в полза на държавата 30 броя чанти и 4 броя портмонета и постановеното им предаване за унищожаване, настоящият съдебен състав счита, че процесното наказателно постановление следва да бъде потвърдено, доколкото съгласно чл. 81, ал. 5 от ЗМГО /отм./ стоките по ал. 1, независимо чия собственост са, се отнемат в полза на държавата и се предават за унищожаване, като притежателят на марката или упълномощено от него лице може да присъства на унищожаването. Извършването на посочените действия е независимо от реализирането на административнонаказателна отговорност за деянието по чл. 81, ал. 1 от ЗМГО, поради което те могат да бъдат осъществени и с отделен акт на разпореждане. Несъмнено върху предлаганите за продажба в търговския обект, стопанисван от „***” ЕООД стоки са били поставени знаци, идентични и/или сходни с регистрирани марки, без съгласието на притежателя на изключителното право върху тези марки, поради което същите правилно са отнети в полза на държавата и е постановено тяхното унищожаване по съответния ред.

           Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 114 от 01.11.2019 г., издадено от председателя на Патентно ведомство на Република България, с което на Р.С.В., ЕГН **********, с адрес: ***, за нарушение и на основание чл. 81, ал. 1, вр. чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО /отм./ й е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 1 500,00 лева.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 114 от 01.11.2019 г., издадено от председателя на Патентно ведомство на Република България, в частта  с която на основание чл. 81, ал. 5 от ЗМГО /отм./ са отнети в полза на държавата описаните стоки: 30 броя чанти и 4 броя портмонета и е постановено предаването им за унищожаване, на което притежателят на изключителни права или упълномощено от него лице може да присъства.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.   

 

 

 

                                                          

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: