Решение по дело №1854/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 840
Дата: 5 юли 2019 г. (в сила от 25 юли 2019 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20192120201854
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

    840                                                        5.7.2019 г.                                             гр. Бургас

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Бургаски районен съд                                                                      НО, XVII - ти състав 

на десети юни                                                                                     Година 2019

в открито съдебно заседание в състав: 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНАТОЛИ БОБОКОВ

Секретар: Камелия Славейкова

като разгледа докладваното от съдията  НАХД № 1854 по описа на БРС за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното: 

 

            Производството е по реда на чл. 59-63 от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „***“ЕООД, ЕИК ***,  представлявано от ***, против Наказателно постановление (НП) № 356858-F378376 от 15.08.2018г. на ТД на НАП, гр. Бургас, с което на жалбоподателя на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 500,00 лева за нарушение на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. на МФ, вр. чл. 118, ал. 1 от ЗДДС.

Жалбоподателят е депозирал жалба, в която сочи, че нарушението е недоказано, а НП е издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Излага съображения за отмяна на атакуваното НП.

Административнонаказващият орган – ТД на НАП, гр. Бургас, пледира за потвърждаване на обжалваното НП.

              Съдът, след като съобрази изложените в жалбата основания, доводите на страните и като обсъди събраните доказателства, намира жалбата за допустима – същата е подадена от легитимно да обжалва НП лице и съдържаща изискуемите в закона реквизити. Спазен е и 7-дневният преклузивен срок за подаване на жалбата.

След отделна и съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и направената служебна проверка, съдът, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На 3.3.2018 г. в 13,42 часа от служителите на ТД на НАП, гр. Бургас била извършена проверка в павилион за хамбургери, находящ се в гр.Бургас на бул. „Христо Ботев” № **, стопанисван от жалбоподателя. Св. Г. извършила покупка на десерт „Twix” на стойност един лев, за която не й бил издаден фискален бон. Проверката била извършена в присъствието на представител на търговеца. Проверяващите поискали да им бъде предоставена контролната лента на фискалния апарат за времето на проверката, като видели, че въпросната покупка не фигурира, както и че във фискалното устройство имало разминаване и манипулация на часовете.

С АУАН от 27.03.2018 г., съставен от св.Г., в качеството й на „Инспектор по приходите при ТД на НАП, гр. Бургас, въз основа на протокола за извършена проверка на обект – павилион за хамбургери, находящ се в гр. Бургас, бул. Хр.Ботев”**, стопанисван от жалбоподателя, е установено, че при покупка на десерт twix, заплатен в брой, след предаване на стоката не е издаден фикален бон.

Като взел в предвид констатациите по акта наказващият орган издал обжалваното понастоящем НП с което за нарушаване на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредбата, вр. чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, на основание чл. 185, ал. 1 ЗДДС е наложил на търговеца имуществена санкция в размер на 500,00 лв.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на изслушаните по делото свидетелски показания, както и от приложените писмени доказателства.

Съдът намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на атакуваното НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН и НП са издадени от компетентни органи, съдържат всички изискуеми от ЗАНН реквизити - описано е нарушението и обстоятелствата, при които то е извършено, посочени са дата и място на извършване на деянието, както и нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. Неоснователни се явяват възраженията на процесуалния представител на жалбоподателя за допуснати съществени нарушения на процесуални правила при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на наказателното постановление. Доказа се и компетентността на актосъставителя.

Съгласно  чл. 118, ал. 1 от ЗДДС, всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ. Прилагането на тази разпоредба, редът и начинът за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки (съгласно ал. 4 на чл. 118 от ЗДДС) са определени с подзаконов нормативен акт, а именно Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ. Съгласно текста на чл. 3, ал. 1 от Наредбата „всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги”. Тази разпоредба задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва такава дейност.

Съгласно чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредбата, независимо от документирането с първичен счетоводен документ, задължително следва да се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 1 - за всяко плащане, с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.

Според разпоредбата на чл. 25, ал. 3 от Наредбата фискална касова бележка се издава при извършване на плащането, като всяко лице е длъжно едновременно с получаване на плащането да предостави на клиента издадената фискална касова бележка. В този смисъл, за всяко плащане, което е извършено с дебитни или кредитни карти, или в брой се издава фискална касова бележка от регистрирано в НАП фискално устройство.

От показанията на актосъставителя се установи, че при плащане в брой във връзка с извършена покупка не е издаден касов бон.

Предвид на изложеното по-горе, при установеното по несъмнен начин административно нарушение, административно-наказващият орган правилно и законосъобразно е санкционирал жалбоподателя на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС, съгласно която разпоредба „лице, което не издаде фискална касова бележка (фискален бон), се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, в размер от 100,00 до 500,00 лева, или с имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500,00 до 2 000,00 лева”. На жалбоподателя е наложена имуществена санкция в минималния законов размер от 500,00 лева.

В конкретния случай не са налице и предпоставките на чл.28 от ЗАНН,  тъй като деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от други случаи на нарушения от същия вид. Въпреки, че в обжалваното постановление административнонаказващият орган  не е обсъдил наличието на предпоставки за хипотезата на чл.28 от ЗАНН, каквото задължение е имал, съдът счита, че това не е съществото процесуално нарушение от категорията на абсолютните основания за отмяна. При извършената от съда проверка, не се установи наличие на предпоставките на чл.28 от ЗАНН, с оглед на което обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено, като законосъобразно и обосновано.

Ето защо съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да се потвърдено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 1 от ЗАНН                          

   Р   Е   Ш   И:

 

     ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 356858-F378376 от 15.08.2018г. на ТД на НАП, гр. Бургас, с което на „***“ЕООД, ЕИК *** на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложено административно наказание – „имуществена санкция” в размер на 500,00 лева за нарушение на чл. 25, ал. 1, т. 1 от Наредба Н-18 от 13.12.2006г. на МФ, вр. чл. 118, ал. 1 от ЗДДС.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: A.БОБОКОВ

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА: К.С.