Решение по дело №461/2008 на Районен съд - Бяла Слатина

Номер на акта: 63
Дата: 22 март 2010 г. (в сила от 12 април 2010 г.)
Съдия: Силвия Андреева Житарска
Дело: 20081410200461
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2008 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Бяла Слатина, 22.03.2010г.

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

БЕЛОСЛАТИНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, І наказателен състав, в публичното си заседание на 17 март, Две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

 

при секретаря И.В., като разгледа докладваното от съдия ЖИТАРСКА НАХ дело .№ 461 по описа за 2008г. за да се произнесе, взе предвид следното:

  

В.Д.А. ***, е подал жалба против НП № 0163/24.03.2008г. на Директора на РИОКОЗ гр.Враца, с което на основание чл.294 от Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина му е наложена ГЛОБА в размер на 1 500 лева за нарушение на чл.32, ал.1, т.1 и чл.36 от Наредба № 4/15.01.2001г. за условията и реда за изписване и отпускане на лекарствени продукти във връзка с чл.219, ал.1 ЗЛПХМ.

В жалбата си и в последващи писмени становища жалбодателят релевира претенции за незаконосъобразност на НП, поради допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП, както и нарушение на материалния закон.

Ответника по жалбата, чрез процесуалния си представител ю.к. Каменова изразява становище, че жалбата е неоснователна и желае обжалваното НП да бъде потвърдено. По делото се представиха писмени доказателства. Разпитаха се свидетели.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените от страните доводи и съображения, приема за установено следното:

            Жалбата е процесуално допустима, като отговаряща на изискуемите реквизити по чл.59 – 60 ЗАНН за форма, съдържание, срок и надлежна страна. Разгледана по същество, тя е основателна.

            От анализа на събраните по делото доказателства е видно, че на 18.03.2008г. e била извършена проверка в гр.Бяла Слатина на аптека „Марешки” от главен инспектор в РИОКОЗ магистър фармацевт О.Н. в присъствието на д-р К.Г. и Х.К. *** и управителя на аптеката – жалбодателя А.. При проверката проверяващите установили, че аптеката е регистрирана в МЗ под №3811 НА/29.12.2000г. Установило се също, че в складовото помещение на обекта били подготвени в пакети за изнасяне изпълнени рецепти за рекламните пунктове в гр.Козлодуй и гр.Оряхово. В пакетите установили изпълнени лекарствени средства, които се отпускат по рецепта – беталок 500 мг.х 30бр. и кордарон 200 мг. х 30бр. и др. подобни, но били без рецепта, а само с бележка от болните и като веществени доказателства иззели цитираните два лекарствени продукта, заедно с бележките и касовия бон за всяко от тях. Според инспектиращите А. е нарушил чл.32,ал.1,т.1 и чл.36 от Наредба №4/2001г. обнародвана в ДВ от 10.01.2001г. За това нарушение главен инспектор О.Н. съставила на В.Д.А. в качеството му на управител на аптека „Марешки” в гр.Бяла Слатина акт за установяване на административно нарушение № 0163/18.03.2008г. Акта се съставил на място, по време на проверката, в присъствието Г., К. и жалбодателя и подписан от всички.

            Въз основа на така съставения акт за установяване на административно нарушение, е издадено обжалваното НП №0163/24.03.2008г. от Директора на РИОКОЗ гр.Враца, с което на жалбодателя е наложено административно наказание глоба от 1500 лв., на основание чл.294 от Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина.

            Горната фактическа обстановка, съдът прие за установена въз основа на събраните писмени доказателства - АУАН № 0163/18.03.2008г., НП № 0163/24.03.2008г., 2броя бележки от болните, 2 бр. касови бонове и приетите по делото като веществени доказателства лекарства - беталок 500 мг.х 30бр. и кордарон 200 мг. х 30бр., както и от гласните доказателства – на свидетелите О.Н. – актосъставител и Х.К..

            При така изяснената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

            Административнонаказателното производство срещу жалбодателя е започнало в съответствие с процесуалните изисквания на ЗАНН. проверката е извършена законосъобразно и съставения акт е изготвен от компетентно лице, в рамките на неговите правомощия и съобразно нормите чл.40 и сл. от ЗАНН.

В атакуваното наказателно постановление, обаче са допуснати съществени процесуални нарушения, което е достатъчно основание за отмяна на НП, без да се разглеждат въпросите по съществото на делото.

            В обжалваното наказателно постановление са пропуснати задължителни реквизити, съгласно чл.42 т.3 и т.4 от ЗАНН, а именно – не е посочена датата и мястото на извършване на нарушението и липсва изчерпателно фактическо описание на същото. Посочено е общо, че е нарушен чл. 32,ал.1,т.1 и чл.36 от Наредба №4/15.01.2001г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти - Отпускане на лекарствени средства без рецепти задължителни, съгласно нормативната уредба и лекарствените средства по рецепти от предоставяни от гражданите чрез рекламни пунктове в гр.Козлодуй и гр.Оряхово. Така както е записано не става ясно какво именно нарушение е извършено, от кого точно е извършено и как и по какъв начин е извършено нарушението и в какво точно се изразява то. АНО е вменил две нарушения на жалбодателя. По този начин не е спазен императива на чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН и е засегнато правото на защита на жалбодателя. Тези факти се установиха от съда едва в съдебно заседание след събиране на доказателства. Това обстоятелство не санира визираните по-горе пропуски в реквизитите на НП, тъй като е недопустимо едва в съдебната фаза те да се установяват. Всяко едно наказано лице следва с акта, с който е санкциониран да знае за какво нарушение е наказан, за да може да упражни в пълен обем правото си на защита срещу един незаконосъобразен и необоснован акт. Според чл.32,ал.1, т.1 НУРПОЛС в аптеката задължително се съхранява информация за приетите изпълнени рецепти в продължение на една година, а според чл.36 от същата наредба при отпускане на лекарства фармацевтът е длъжен да предостави информация и съвети на пациентите, изразени ясно на език, лесен за възприемане, относно безопасното и ефективно приемане и използване на лекарствения продукт. Според административно наказващия орган са нарушени именно тези две норми на Наредбата, но той се е задоволил да запише само нормата, без каквото и да е описание на конкретния случай за всяко нарушение поотделно. Не описано нито как е извършено нарушението, нито при какви обстоятелства и от кого. Глобата наложена на нарушителя е една, а нарушените материално правни норми са две. За кое от двете нарушения /или пък и за двете нарушение/ наказващия орган е наложил наказание не може да бъде преценено, с оглед преценката и на законосъобразността на определения размер на санкцията.

Отделно от това при произнасяне с наказателното постановление не става ясно административно наказващия орган кой акт за административно нарушение е разгледал. Посочил е само, че въз основа на съставен от 18.03.2008г. АУАН от маг.фармацевт О.К.Н. е констатирал изброените нарушения.

            Предвид всичко изложено по-горе, съдът намира, че обжалваното НП е незаконосъобразно, като постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което следва да бъде отменено изцяло на процесуално основание.

            Водим от горното и на осн.чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                               Р  Е  Ш  И:

 

   ОТМЕНЯ НП № НП № 0163/24.03.2008г. на директора на РИОКОЗ гр.Враца, с което на В.Д.А. *** на основание чл.294 от Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина му е наложена ГЛОБА в размер на 1 500 лева за нарушение на чл.32, ал.1, т.1 и чл.36 от Наредба № 4/15.01.2001г. за условията и реда за изписване и отпускане на лекарствени продукти във връзка с чл.219, ал.1 ЗЛПХМ, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред ВОС, по реда на ЗВАС, в 14 дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: